EP 2020 Hrvatska nakon remija sa Španjolskom ušla u polufinale kao druga

Srijeda, 22. siječnja 2020. 17:39 Napisao/la  SC

U drugoj skupini Portugal je uvjerljivo pobijedio (34:26) Mađarsku čime su Slovenci postali polufinalisti

Igor Karačić
Igor Karačić Foto: HRS

EHF EURO 2020 – drugi krug, 4. kolo

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 22:22

Gradska dvorana u Beču. Suci: M. Gatelis i V. Mazeika (LTU)

HRVATSKA: M. Šego 9/30, M. Ašanin -, M. Marić 0/1, D. Duvnjak 2/5, M. Hrstić -, L. Stepančić 2/6, Z. Horvat 2/3, J. Šarac -, I. Karačić 10/12, Ž. Musa -, M. Mamić 2/4, L. Cindrić -, I. Brozović 1/1, V. Matanović -, D. Mandić 0/1, M. Šipić 3/3

ŠPANJOLSKA: G. Perez de Vargas 2/5, R. Corrales 7/25, P. Maqueda 1/4, R. Entrerrios 4/6, A. Dujshebaeav 6/9, D. Sarmiento 1/2, J. Aguinagalde 1/1, F. Sala Sole 2/3, I. Goni -, A. Figueras 1/1, J. Canellas 0/1, V. Moros -, A. Abello 4/5, A. Arino 2/3, G. Guardiola -, D. Dujshebaev -

Hrvatska i Španjolska odigrali su neodlučeno (22:22) u posljednjoj utakmici prije nastupa u polufinalu.

Španjolska u polufinale ide kao prva zbog bolje gol-razlike.

Obje su reprezentacije prije utakmice osigurale polufinale prije utakmice, obje reprezentacije nisu doživjele poraz na prvenstvu.

U 55. minuti Mamić je postigao pogodak za rvo izjedačenje (21:21) nakon što su Španjolci vodili šest razlike, a utakmica počela nalikovati na rutinsko odrađivanje posla.

Dignule su se tenzije, hrvatska reprezentacija nažalost je ostala bez Karačića, koji je izašao zbog jakoga udarca u koljeno.

Dobra je vijest da je Karačić šepajući primio nagradu za igrača utakmice.

U drugoj skupini Portgal je pobijedio (34:26) Mađarsku čime su Slovenci postali polufinalisti.

Hrvatski izbornik Lino Červar nije želio riskirati, pa je zbog lakše ozljede lista Luku Cindrića ostavio na klupi i čuvao za polufinale.

Krenuli smo s obranom 5-1, s tim da je naprijed na početku bio isturen David Mandić, a onda je tu zadaću preuzeo Domagoj Duvnjak.

Mijenjali smo jednog igrača obrana – napad.

Španjolska je realizirala četiri početna napada i držala minimalnu prednost.

Nas je pak u priključku držao sjajni Igor Karačić koji je zabio četiri za redom. Prvo vodstvo Hrvatska je ostvarila u 13. minuti (6:5().

Sredinom prvoga dijela vratili smo se u obranu 6-0.

Marin Šego je počeo skidati lopte Španjolcima u nizu i Hrvatska se rezultatski malo odvojila.

Jordi Ribera je u tim trenucima povukao još jednog aduta s klupe i na crtu posla Julena Aguinagaldea.

Dobro mu je to pomoglo jer je Hrvatska uskoro izgubila svoju prednost od dva pogotka. Tako u 26. minuti imamo novo izjednačenje.

Bilo je to razdoblje taktičkog nadmudrivanja dva izbornika.

Na kraju je Španjolska zadovoljnija otišla na predah jer je vodila 11:12.

Hrvatska je u prvih 30 minuta napravila čak šest tehničkih pogrešaka i tu treba tražiti razloge minusa na poluvremenu.

Španjolska je nastavila u istom ritmu i u drugom dijelu.

Brzo su zabili još dva pogotka i natjerali našu reprezentaciju na rizik igranja sedam na šest, pri rezultatu 11:14.

Nepune četiri minute na kraju prvog i čak pet i pol’ na početku drugog dijela bili su naši bez pogotka.

Uzalud su prepne tribine vikale: Hoćemo, pobjedu!

Nakon sedam minuta nastavka „furija“ je imala velikih pet razlike (12:17).

Mnogo toga isprobavao je hrvatski izbornik i u obrani i u napadu, ali nije uspijevao naći raspoloženu šestorku.

U jednom trenutku Zlatko Horvat je tako zaigrao na poziciji desnog vanjskog.

Malo po malo ipak smo grizli španjolsku prednost i u 53. minuti stigli na minus dva (19:21).

Dvije minute poslije stigli smo i do izjednačenja, 21:21.

Španjolska je u tom razdoblju bila deset minuta bez postignutog pogotka.

Naša obrana izgledala je savršeno, sinkronizirana, podjednako agresivna, gotovo neprelazna.

Tri i pol’ minute prije kraja teren je šepajući napustio Igor Karačić i izazvao uzdahe i tribina i klupe.

U međuvremenu za vodstvo Hrvatske 22:21 zabio je kapetan Domagoj Duvnjak.

Nakon španjolskog izjednačenja pokušali smo u posljednjem napadu igrom sedam na šest, ali je udarac našeg kapetana obranio Rodrigo Corrales.

Španjolska više nije željela riskirati u preostalom vremenu, samo je čuvala loptu jer je im je i bod bio dovoljan da postanu pobjednici skupine zbog bolje gol razlike.

Fantastičan je u našim redovima bio Igor Karačić s 10 pogodaka iz 12 udaraca. Marin Šego imao je devet obrana.

Kod Španjolaca prvi strijelac Alex Dujshebaev sa šest pogodaka.