EUROPSKA LIGA

Tudor praktično osigurao jesen u Europi

Četvrtak, 20. kolovoza 2015. 22:36 Napisao/la  SC

Rezultati prvih utakmica: Žilina - Athletic 3:2, Odd - Borussia D. 3:4, PAOK - Brondby 5:0

U ostalim utakmicama prvog kola playoff-runde kvalifikacija za Europsku ligu dogodila su se dva veća iznenađenja. Prije dvije sezone slovačka Žilina ispala je iz kvalifikacija od Rijeke, a ovog je četvrtka na svom stadionu s 3:2 svladala Athletic iz Bilbaoa, aktualne osvajače španjolskog Superkupa. Istina je da su Baski odmarali neke od svojih najvećih uzdanica poput vratara Iraizoza i prvog topnika Aduriza koji su utakmicu odgledali s klupe, no pobjeda Žiline ne gubi na značaju. Athletic je do 33. minute golovima Zuloage i Sole vodio 2:0, u nastavku je Žilina s dva gola jokera s klupe Brazilca Williana i jednim Paura preokrenula rezultat.

Još je veći preokret zabilježen u Norveškoj. Iako je domaći Odd vodio s 3:0 do 22. minute protiv dortmundske Borussije, Nijemci su s dva gola Aubameyanga te jednim Kagawe i Mkhitaryana preokrenuli rezultat i slavili s 4:3. Preokret rezultata bio je viđen i u Rumunjskoj gdje je AZ vodio s 0:2 do 13. minute, no Astra je još do kraja prvog dijela uspjela u potpunosti okrenuti tijek utakmice u svoju korist.

Visoke pobjede kod kuće upisali su grčki PAOK trenera Igora Tudora, i to protiv danskog Brondbyja (5:0) te Krasnodar protiv finskog HJK-a (5:1). Fenerbahce je pogotkom Robina van Persieja u završnim trenucima utakmice minimalno pobijedio na gostovanju kod grčkog Atromitosa, istim je rezultatom varšavska Legija slavila u Ukrajini kod Zoryje. Bordeaux je kod kuće minimalno porazio Kairat dok su u večernjem programu uvjerljive pobjede, rezultatom 3:0 upisali Lech protiv Videotona odnosno Viktorija iz Plzena protiv Vojvodine.

Europska liga - rezultati prvih susreta playoff runde kvalifikacija:
Astra (Rum) - AZ (Niz) 3:2 (Boldrin 25, Alibec 41, Dandea 45+3/Henriksen 11, Janssen 13)
Dinamo Minsk (Blr) - Red Bull Salzburg (Aut) 2:0 (Rassadkin 57, Adamović 90+3)
Gabala (Aze) - Panathinaikos (Grč) 0:0
Ajax (Niz) - Jablonec (Cze) 1:0 (Milik 54-11m)
Krasnodar (Rus) - HJK Helsinki (Fin) 5:1 (Ojala 8-ag, Mamaev 10-11m, Smolov 57-11m, Wanderson 62, Gazinskiy 64/Jallow 18)
Molde (Nor) - Standard Liege (Bel) 2:0 (Holland 24, Elyounoussi 28)
PAOK (Grč) - Brondby (Dan) 5:0 (Mak 17, 80, 82, Pelkas 36, Rodriguez 51)
Sparta Prag (Cze) - Thun (Švi) 3:1 (Costa 43, Dockal 45+1, 90+4/Sutter 5)
Zorya (Ukr) - Legia (Pol) 0:1 (Kucharczyk 48)
Milsami (Mol) - St Etienne (Fra) 1:1 (Bud 57/Hamouma 40)
Atromitos (Grč) - Fenerbahce (Tur) 0:1 (van Persie 90)
Rabotnički (Mak) - Rubin Kazan (Rus) 1:1 (Ristevski 85/Karadeniz 68)
Steaua (Rum) - Rosenborg (Nor) 0:3 (Mikkelsen 61, Helland 67, Jensen 90+3)
Young Boys (Švi) - Qarabag (Aze) 0:1 (Almeida 67)
Žilina - Athletic Bilbao 3:2 (Paur 66, Willian 77, 90+4/Zuloaga 16, Sola 33)
Altach (Aut) - Belenenses (Por) 0:1 (Caeiro 13)
Bordeaux (Fra) - Kairat (Kaz) 1:0 (Khazri 27)
Odd (Nor) - Borussia Dortmund (Nje) 3:4 (Samuelsen 2, Nordkvelle 20, Ruud 22/Aubameyang 34, 76, Kagawa 47, Mkhitaryan 85)
Viktoria Plzen (Cze) - Vojvodina (Srb) 3:0 (Kopić 25, 82, Vanek 51)
Lech (Pol) - Videoton (Mađ) 3:0 (Linetty 11, Thomalla 57, Tralka 68)
Southampton (Eng) - Midtylland (Dan) 1:1 (Rodriguez 56-11m/Sparv 45)