SP košarkaša: Amerikanci razmontirali Srbiju i obranili naslov svjetskog prvaka

Nedjelja, 14. rujna 2014. 22:15 Napisao/la  SC

Finale: SAD - Srbija 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25). Sve što je Srbija uspijela napraviti stalo je u prve četiri minute. Amerikanci slavili u revijalnom tonu

Svjetsko košarkaško prvenstvo - finale

SAD - SRBIJA 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25)

Palacio de deportes, Madrid. Gledatelja 13.673

Suci: Stephen Seibel (Kanada), Borys Ryzhyk (Ukrajina), Eddie Viator (Francuska)

SAD: Curry 10 (2-7), Thompson 12, Rose, Faried 12 (5-12), Gay 11, DeRozan 10, Irving 26 (10-13), Plumlee 1, Cousins 11, Harden 23 (8-11), Davis 7 (2-4), Drummond 6

SRBIJA: Teodosić 10 (4-7), Simonović, Jović 6, Bogdanović 15, Bjelica 18 (6-11), Marković 3 (1-3), Kalinić 18 (8-9), Birčević, Krstić 4, Raduljica 9 (3-6), Katić 2, Štimac 7

Slobodna bacanja: SAD 24-29 Srbija 15-21. Trice: Sad 15-30 Srbija 5-25

Skokovi: SAD 44 Srbija 32. Osobne pogreške: SAD 25 Srbija 27

Očekivano, reprezentacija Sjedinjenih država ponovno se okitila naslovom svjetskih košarkaških prvaka. Iako su na smoturu Španjolsku doputovali bez desetak jačih i kvalitetnijih imena, u finalnom ogledu protiv Srbije dokazali su još jednom da im u svjetskim okvirima nema ravnih. Pobjeda pred oko trinaest tisuća ljudi u madridskom finalu niti u jednom trenutku nije dolazila u pitanje, Srbi su mogli parirati samo u prve četiri minute susreta. A treba se igrati na istoj razini deset puta više.

Irving MVP turnira, Bogdanović drugi strijelac
Nakon finalne utakmice izabran je i MVP, odnsono najbolja petorka turnira. Najkorisnijim igračem proglašen je američki razigravač Kyrie Irving, kojem je pripala i pozicija play-makera u najboljoj petorci tunira. Ostali sudionici prve petorke su srpski košarkaš Miloš Teodosić (bek-šuter), Francuz Nicolas Batum (nisko krilo), Amerikanac Kenneth Faried (krilni centar) i Španjolac Pau Gasol (centar). Valja nadodati da je hrvatski igrač Bojan Bogdanović drugi strijelac turnira s prosjekom od 21.2 koša po utakmici.

Sve što je Srbija napravila stalo je u prve četiri minute, napravili su igrači Saše Đorđevića čak i seriju 8:0 za vodstvo od 12:5 nakon tri i pol minute, bilo je još i 15:7 nakon što je ponajbolji centar cjelokupnog turnira Miroslav Raduljica zabio koš i dodatno bacanje na isteku četvrte minute. Taman kada se tog igrača bez ugovora u NBA-ju počelo prozivati, Srbija je najednom stala. I do kraja utakmice nije se probudila, a Amerikanci i s trećom postavom takve 'crne rupe' u igri ne opraštaju.

Krenula je tako serija 15:0 koju je sa svojih pest vezanih koševa otpočeo Harden, a nastavio Irving, SAD su učas imale mirnih 22.15. Do kraja prve četvrtine festival trica nastavljen je s ubačajima Cousinsa (24:17), Irvinga (27:19), Thompsona (30:19)... Prednost je samo rasla, a u prvih jedanaest minuta utakmice SAD je imala nestvaran šut za tri poena - 6-6. Tada je njihova serija iznosila 31:6, bilo je tako sve do Teodosićeve trice za 38:24.

Do poluvremena Amerikanci zabijaju jedanaest trica iz šesnaset pokušaja, Srbi u obrani nemaju riješenja za NBA-strojeve pa prednost iz minute u minutu progresivno raste. Irving je zabio tricu za 53:30 u 16. minuti susreta, Harden stavlja dvije vezane za 65:35, nije više bilo spasa za Srbiju. U 29. minuti Amerikanci prelaze sto poena Thompsonovim košem, brojka se do kraja popela na najviših 129 postignutih koševa.

Sve što je Srbija osvojila jest posljednja četvrtina (25:24) u kojoj su se Amerikanci više igrali košarke i uživali u all-star potezima na parketu madridske dvorane u kojoj su ponovno došli do svjetskog naslova.