Kup Kreše Ćosića: Nemanja Gordić tricom osam sekundi prije kraja slomio agilne Zadrane

Četvrtak, 19. veljače 2015. 20:13 Napisao/la  SC

Finale: Cedevita - Zadar 86:82 /17:23, 29:27, 21:19, 19:13). Zadar vodio s 19 koševa prednost sredinom drugog perioda, Cedevita zonskim pressingom preokrenula susret

Kup Krešimira Ćosića - završnica

CEDEVITA - ZADAR 86:82 (17:23, 29:27, 21:19, 19:13)

Dvorana Borovo, Vukovar. Gledatelja 2.000

Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Srđan Dožai (Zagreb) i Siniša Herceg (Zabok)

CEDEVITA: Zupčić 6 (2-2), Barać 4, Ramljak, Pilepić 15 (1-2), Babić 8 (1-2), A. Delaš, Bilan 20 (6-9), M. Delaš 6 (2-2), Gordić 19 (3-4), Ukić 7 (4-4), Tomas 1 (1-2), Arapović

ZADAR: Bašić, Segarić 1 (1-2), Ivanov 14 (3-3), Kraljević 2, Vraneš, Šango 8, Sobin 13 (3-8), Širko 3, Ramljak 4, Bošnjak 6, Florence 24 (1-1), Barać 7

Slobodna bacanja: Cedevita 20-27 Zadar 8-14. Trice: Cedevita 8-27 Zadar 14-27

Skokovi: Cedevita 31 Zadar 34. Osobne pogreške: Cedevita 22 Zadar 23

Košarkaši Cedevite obranili su naslov pobjednika Kupa Kreše Ćosića. U dramatičnoj završnici Zadar je pao osam sekundi prije završnog zvuka sirene kada je Nemanja Gordić pogodio tricu pri rezultatu 82:82. Da utakmica neće biti lagana po branitelje naslova znalo se od samog početka, a posebice nakon velike zadarske serije u drugoj četvrtini. Ipak, zonski pressing Repešine momčadi bio je jači od preuzimanja u obrani Zadra, nije mogao biti sačuvan Gordić u akciji koja je odlučila pobjednika.

Zadar je prvom tricom Amerikanca Florencea poveo 6:11. Dotični ih je za vrijeme susreta ubacio sedam, od čega prvih šest u prvom poluvremenu. Izneredio je zadarski razigravač uspavanu Cedevitu, imala je njegova momčad devet ubačenih trica od trinaest pokušaja do 15. minute nastavka. A sve je počelo Šangovom tricom iz teške pozicije na kutu (17:23), kojom je završnea prva četvrtina. Zadar je mudro i taktički razborito izbjegavao pretjeranu borbu pod koševima, vanjski šut ih je mazio baš do te 15. minute kada je sve zamrlo.

Mladi Šango je povezao drugu tricu (19:26) nakon slobodnih bacanja Marija Delaša, nakon čega je krenula serija. U dva napada uzastopce Florence pogađa trice (21:34), potom realizira i 'four-point play' pogodivši tricu s deset metara uz faul Gordića. Pogodio je potom i četvrtu vezanu nakon ukradene lopte Kraljevića, a Pilepićevo je polaganje u najvećih, devetnaest poena zadarske prednosti (25:44) svojom tricom iz kuta pretvorio Bošnjak. Tornado, zadarska navijačka skupina koja je na utakmici bila predstavljena s nekoliko stotina navijača, bio je u transu.

Kako to rade velike momčadi, zadarskih devetnaest poena viška u posljednjih se pet minuta prvog poluvremena pretvorilo u tek četiri. Cedevita je podigla obranu, zaustavila dotok lopte prema Florenceu, razigrali su se Pilepić i Bilan, pa je nova trica zadarskog Amerikanca za 35:47 tek odgodila nužno. Cedevitin povratak bio je neminovan, Zadrani se nisu mogli pouzdati u vanjski šut, na što je prilikom minute predaha upozorio i sam trener Nazor. Upravo ta Florenceova trica bila je dugo vremena jedini zadarski koš, Cedevita se vratila na 46:47. Nevjerojatnu seriju 21:3 poduprli su Pilepić i Gordić tricama te Bilan slobodnim bacanjima.

U trećoj - puno grešaka i nešto agresivnije igre. Zadar je još tri minute držao vodstvo, Gordić i Bilan zakucavanjem donose Zagrepčanima prednost 57:56. Nitko se nije odvajao na prednost veću od četiri koša, sve do početka zadnje dionice igre. Zadar je bez koša bio tri minute igre u posljednjem periodu, a za to su vrijeme Repešini momci Babićevim i Bilanovim koševima napravili 11:0. Ipak, Širko i Barać vežu trice pa se njihova momčad priključila na 80:77. Igra mačke i miša u kojoj su momčadi izmjenjivale uloge potrajala je do kraja, Cedevita je Gordićevom četvrtom tricom stigla do novog trofeja u svojoj povijesti. Zadru nije pomoglo niti četrnaest ubačenih trica, Cedevitine su bile pravovremene, na koncu i smrtonosne po ekipu Ante Nazora.