LIGA ZA PRVAKA

Cibona ostala stopostotna, Zadar jači od Splita

Utorak, 09. travnja 2013. 23:38 Napisao/la  SC

4. kolo: Kvarner 2010 – Cedevita 75:91, Alkar – Jolly JB 50:65, Split – Zadar 60:75, Cibona – Zagreb 93:83

Košarkaši Cibone ubilježili su i četvrtu pobjedu u Ligi za prvaka. Vukovi su u Domu Dražena Petrovića svladali Zagreb, koji je 35 minuta bio u igri za dolazak do iznenađenja. Vukovi su osigurali ono što se očekivalo tek u drugoj polovici posljednje četvrtine za konačnih 93:83.

Rezultatski, Cibona je u najvećem dijelu prve četvrtine držala stvari pod svojom kontrolom. Trećom tricom Marina Rozića, Cibona je na prvi odmor otišli sa prednošću 25:22. Zagreb je do poluvremena uspio preokrenuti i nešto manje od dvije minute prije poluvremena vodio je 44:39. Na veliki odmor otišlo se sa 47:49 u korist „mrava“

Cibona je u trećoj četvrtini zaigrala bolje i serijom od 10:0 su zaostatak od 57:53 okrenuli u vodstvo sa 63:57 u 27. minuti. Cibosi su nešto kasnije stigli i do dotad najvećih devet razlike (69:60), koliko je stajalo na semaforu na ulasku u posljednju minutu treće četvrtine, no Zagreb se nije predavao i uoči završnih 10 minuta približio se na 72:67, a bio je blizu i sve do zaostatka od 79:76 nešto manje od pet minuta do kraja. Do kraja je Cibona igrala „na Žižićev pogon“ i završilo je 93:83.

Vrlo raspoloženi Marin Rozić završio je utakmicu s 22 poena, šest skokova i pet asistencija, uz 9/11 iz igre, 4/5 za tricu. Dario Šarić imao je 20 poena, 11 skokova, dvije asistencije i tri blokade, ali i četiri izgubljene lopte, dok je Andrija Žižić završio s 15 poena i osam skokova, a Hrvoje Kovačević s 14 poena.

Marko Car i Miralem Halilović ubilježili su po 16 poena za Zagreb, Car s pet osvojenih lopti i četiri asistencije, a Halilović s osam skokova, po tri asistencije i blokade. Ivan Novačić imao je 15 poena i sedam skokova, a Juraj Segarić 14 poena i šest skokova, uz 4/5 za tricu.

Drugi put ove sezone Zadar je slavio na Gripama. Nakon pobjede u ABA ligi, igrači Ante Nazora bolji su bili i u susretu A-1 Lige za prvaka (75:61). Obje su momčadi igrale bez nekoliko važnih igrača. Treneru Mladenu Erjavcu nedostajala je cijela jedna petorka: Vujčić, Vukušić (bio je u zapisniku, ali nije igrao), Mimica, Dijan i Subotić. Zadrani su bili bez Vrbanca, Thornea i Kaštropila (također bio u zapisniku, ali nije igrao).

U otvaranju utakmice rezultat je gotovo uvijek bio izjednačen, igralo se koš za koš. Split je svoju najveću prednost imao u posljednjoj minuti prve četvrtine tricom Siriščevića (15:12), no već do kraja tog dijela igre Zadar je preokrenuo na 16:15 u svoju korist.Tanak splitski kadar pod koševima počeo je dolaziti do izražaja u drugoj četvrtini kada je Zadar u par navrata odmakao na šest razlike (24:18, 28:22, 30:24). Katićeva serija od pet poena vratila je Split na minus jedan (30:29), no na poluvrijeme je Zadar otišao s ugodnih 40:33.

Dva dalekometna projektila Krasića i koš Nurkića odveli su Zadar na rekordnih 50:37 početkom drugog poluvremena. Bili su to ključni trenuci susreta jer Split se nakon toga više nije uspio vratiti u igru. Početkom posljednje četvrtine Split se približio na deset poena razlike (60:50), no Zadrani su brzo reagirali i serijom 6:0 otklonili sve sumnje oko konačnog pobjednika. Najveća prednost gostiju bila je 72:55 u 38. minuti.

Najbolji pojedinci Zadra bili su Nurkić sa 16 poena i sedam skokova, te Travis s 14 ubačaja. Delaš je ubacio 12, a Ramljak i Krasić po deset. Kod Splićana najefikasniji bio je Siriščević sa 16, a preostali dvoznamenkasti bili su Sobin (13, uz 11 skokova), Katić (11) i Kraljević (11)

Alkar niti u četvrtom kolu i trećem domaćem susretu u Ligi za prvaka nije uspio doći do prve pobjede. Jolly je već od prvih minuta pokazao da nije ni sjena one momčadi koja je prije dva mjeseca teško stradala na sinjskom parketu, odlično je funkcionirala obrana, a čim su Šibenčani povezali nekoliko napada, sve domaće nade u eventualno slavlje pale su u vodu.

Šibenčani su prve poene postigli nakon skoro četiri minute igre, dok je Sinjanima za isti doseg trebalo i nešto više od toga, a na kraju prve četvrtine ipak je vodio Alkar sa 16:13

Alkar je u devet minuta igre u drugoj četvrtini na kontu imao svega sedam koševa, Jolly dvostruko više, ali trica Žitka Sinjanima je omogućila minimalan zaostatak nakon prvih 20 minuta (26:27).

Alkar je otvorio tricom Župića, imao nekoliko napada da ostvari i nešto konkretniju prednost, ali to ne koristi i uskoro biva kažnjen. Šibenčani su svoju „minutu“ inspiracije iskoristili, napravili seriju od 10-0 i u 27. minuti pobjegli na plus osam (33:41), a nakon nove dvije minute igre semafor je pokazivao i plus 12 (36:48).

Odmah na otvaranju posljednjeg perioda Jolly bježi na visokih plus 19 (39:58), i tu prednost održavali do konačnih 50:65 dovoljnih za njihovu treću pobjedu. U domaćim redovima prvi strijelac bio je Matić koji je zabio 12 poena, a statistici je dodao i osam skokova, dok je u šibenskoj momčadi Ross ostvario učinak od 17 poena, 10 skokova, pet uktadenih lopti i dvije asistencije. Vrsaljko i Mrva dodali su po deset poena

Liga za prvaka 4. kolo Kvarner 2010 – Cedevita 75:91, Alkar – Jolly JB 50:65, Split – Zadar 60:75, Cibona – Zagreb 93:83.

Poredak: 1. Cibona 8, 2. Cedevita 7, 3. Jolly JB 7, 4. Zadar 7, 5. Split 6, 6. Kvarner 2010 5, 7. Alkar 4, 8. Zagreb 4 boda.