Hrvatski košarkaši poraženi u produžetku utakmice protiv Njemačke

Nedjelja, 01. ožujka 2026. 20:10 Napisao/la  SC
Hrvatski košarkaši poraženi u produžetku utakmice protiv Njemačke

HKS je objavio sljedeći izvještaj:

Hrvatska košarkaška reprezentacije doživjela je prvi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, no i dalje drži prvi mjesto skupine E.

Izabranici Tomislava Mijatovića poraženi su od Njemačke u Bonnu nakon produžetka 89:91, nakon što je imala 15 poena prednosti u trećoj četvrtini te 1o tri i pol minute prije kraja regularnog dijela.

Prva četvrtina nagovijestila je sjajnu košarkašku predstavu. Nakon 10 minuta Hrvatska je predvođena Smithom, Šarićem i Hezonjom vodila 24:22, dok je skok Njemačkoj omogućio držanje priključka. Imali su domaćini u ovoj dionici čak 18 skokova od kojih 10 napadačkih, dok ih je Hrvatska imala 7 i to sve obrambene.

U drugoj četvrtini Hrvatska je nakratko riješila problem njemačkog skoka i branjenja vanjskog šuta. Istina, malo je patila u napadu, no nakon sjajnih reakcija Tonija Nakića i Luke Božića rezultatska prednost je u 16. minuti porasla na +8 (34:26).

Treća osobna pogreška Darija Šarića, koja je stigla u sljedećoj minuti, poremetila je hrvatsku igru i koncentraciju. Najraspoloženiji njemački igrač Johannes Thiemann, uz pruženu ruku Jacka Kayila, doveo je domaćine na samo dva poena zaostatka (37:35).

Uzvratio je s dvije trice, iznuđenim prekršajima u napadu i obrani te s dva pogođena slobodna bacanja Roko Badžim za povratak na +8 (45:37). Ofanzivni skok Nijemce je i u ovoj fazi utakmice držao u igri, no nisu imali odgovor na napadačku kvalitetu Hrvatske.

Mario Hezonja je tricom doveo Hrvatsku do +9 (48:39), a Luka Božić izborenim i pogođenim bacanjima osigurao da tolika razlika ostane i na kraju prvog poluvremena (50:41).

Pametno i strpljivo igrala je Hrvatska na otvaranju treće četvrtine. Mijatović je iznenadio Njemačku suradnjom Smitha i Brankovića koja je donosila, ne samo napadačke već i obrambene benefite. Dok je na semaforu prednost otišla iznad 10 poena (56:44), na klupi se odmarao s tri osobne opterećeni Dario Šarić.

Novom tricom Roka Badžima Hrvatska je odletjela na +15 (61:46), čak i imala napad na + 17. Nekoliko trenutaka dekoncentracije svjetski prvaci odmah su kaznili serijom 5-0 za 63:53. Smith je sjajnom reakcijom ispod koša na asistenciju Badžima povećao prednost na 65:53, ali domaćini u novom valu stižu do kraja treće četvrtine na samo pet poena zaostatka (67:62).

Napadačka kriza Hrvatske nastavljena je i na otvaranju posljednje četvrtine. Na drugoj strani nisu zabijali ni Nijemci.

Post je prekinuo Jalen Smith tricom i nakon gotovo dvije i pol minute igre odveo Hrvatsku na +8 (70:62), da bi Hezonja fantastičnim zakucavanjem vratio dvoznamenkastu prednost (72:62). Važnu rolu u tim je trenucima u obrani odigrao David Škara. Nakon pet i pol minuta igre Njemačka je ubacila prve poena u ovoj četvrtini i to tricu za 72:65.

Škara je tricom na tri i pol minute prije kraja donio Hrvatima +10 (77:67), no bili su to posljednji koševi Hrvatske do kraja četvrtine, odnosno regularnog dijela. Jack Kayil i David Kramer su na propuštene hrvatske prilike da zatvore utakmicu sa po pet poena odveli susret u produžetak (77:77).

Iako je Hrvatska bacanjima Luke Božića povela 79:77 napunjeni samopouzdanjem domaćini su nakon tri minute igre u produžetku otišli na +7 (79:86). Tračak nade pojavio se kada je Hezonja zabio pod prekršajem za 82:86, ali bliže od konačnih minus dva se nije moglo (89:91). Dobra stvar je da je poraz izražen s manjom razlikom nego je Hrvatska slavila u Zagrebu (93:88) što naše reprezentativce zadržava na prvom mjestu skupine E.

Hrvatsku je s 30 poena predvodio Mario Hezonja, Roko Badžim postigao ih je 14, Luka Božić i Jaleen Smith po 12, a Dario Šarić 11.

Treći kvalifikacijski ciklus na rasporedu je u srpnju kada izabranike Tomislava Mijatovića očekuju gostujuća utakmica s Ciprom i domaća s Izraelom.

Statistiku pogledajte OVDJE

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.