Predstavljeni rezultati projekta IRIS – Sport kao mehanizam rane integracije i rehabilitacije

Ponedjeljak, 08. lipnja 2015. 22:39 Napisao/la  SC

Kao problemi su prepoznati nedolazak male djece u klubove, loš program vrtića i škola, te nedovoljno dobri kurikulumi visokog školstva, kaže Jasna Lulić Drenjak


U prostoru Ri Infa održana je press konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „IRIS – Sport kao mehanizam rane integracije i rehabilitacije“. Na konferenciji su sudjelovali predstavnici organizatora te njihovi suradnici koji su predstavili rezultate projekta IRIS te učinke Festivala koji se u sklopu projekta održao od 21.-25. siječnja 2015. godine - Luka Dobrović, suradnik na projektu; Jasna Lulić Drenjak, suradnica na projektu; Stanko Blatnik, direktor IPAK Instituta te Marko Perkov, predsjednik Centra za inkluziju i podršku u zajednici Pula.

Okupljeni su jednoglasno izrazili iznimno zadovoljstvo ovim projektom čiji je osnovni cilj bio spojiti sport i školski sustav kako bi se djeca s poteškoćama u razvoju čim prije uključila u neki od klubova koji postoje na području Grada Rijeke.

- Prije početka projekta kao problemi su prepoznati nedolazak male djece u klubove, loš program vrtića i škola, kao i nedovoljno dobri kurikulumi visokog školstva. Kao pozitivan primjer, odnosno rezultat završenog projekta želimo istaknuti Osnovnu školu Gornja Vežica gdje je stvorena grupa ljudi koje će se uključivati u daljnji rad i s kojima ćemo sigurno i dalje surađivati, istaknula je Jasna Lulić Drenjak, stručna suradnica na projektu.

Zadovoljstvo ovim prekograničnim projektom izrazio je i Stanko Blatnik, direktor IPAK Instituta koji će i dalje zajedno s partnerima u Rijeci nastaviti rad na raznovrsnim projektima, dok je rezultate projekta u Puli predstavio Marko Perkov, predsjednik Centra za inkluziju i podršku u zajednici Pula koji već drugi put surađuju s Riječkim sportskim savezom osoba s invaliditetom.

Na Festivalu održanom u Rijeci u siječnju ove godine demonstrirani su praktični prikazi treninga stolnog tenisa za osobe s invaliditetom, stručni prikaz treninga atletike za osobe s invaliditetom, praktični prikaz treninga plivanja za osobe s invaliditetom, praktični prikaz treninga boćanja za osobe s invaliditetom, boćanje i tenis u kolicima, praktični prikaz treninga tenisa u kolicima, teorijska i praktična demonstracija jahanja osoba s invaliditetom te je održana teorijska radionica na bazenu Kantrida.

U sklopu projekta IRIS održana su i dva seminara u prosincu 2014. godine. Tako su na prvom seminaru bili prisutni odgajatelji predškolskog odgoja s područja Primorsko goranske županije koji se u svom radu susreću s djecom s poteškoćama u razvoju. Na drugom seminaru su bili prisutni učitelji osnovnih škola te nastavnici tjelesnog odgoja koji također rade s djecom poteškoćama u razvoju, a potrebna su im dodatna znanja.

Realizaciju projekta omogućila je EU koja ga sufinancira s 85% proračuna, odnosno iznosom od 191.636,33 €, i to iz Instrumenta pred pristupne pomoći - Operativni program IPA SI‐HR 2007. ‐2013. Vodeći partner projekta je Riječki sportski savez u partnerstvu s „Centrom za inkluziju i podršku u zajednici“, a kako je riječ o prekograničnom projektu tu je i slovenski partner „IPAK -Inštitut za simbolno analizo in razvoj informacijskih tehnologij“ iz Velenja“. Također u planu je širenje projekta IRIS na nacionalne okvire.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.