Subota, 17. svibnja 2014. 18:56 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica finala: Zamet - Lokomotiva 21:24 (8:10)

Suci: Dalibor Jurinović (Zadar) i Marko Mrvica (Biograd na moru). Nadzornik: Dragutin Modesto (Kanfanar)

ZAMET: Paurević 1, Plahinek 1, Jerčinović, Bukvić, Gvoić, Tabar, Milošević 3, Toto 5, Strukar, Bunić, Tus, Šegota, Mičijević 6, Stakorić, Masnić 5, Gugić

LOKOMOTIVA: Razum, Smiljanić, Grubišić 4 (1), Božović 1, Oštarijaš 1, Krsnik, Gaće, Debelić, Kožnjak 3, Jelčić, Rajović 5, Horvat 2, Benko 1, Milanović-Litre, Bašić 5, Milić 2

Sedmerci: Zamet 0 (0) Lokomotiva 1 (1)

Isključenja: Zamet 4 minuta Umag 6 minuta

Rukometašice Lokomotive osvojile su Kup Hrvatske. To je glavna vijest s umaškog finala, a ono što stoji iza toga veliki je otpor Zamećanki kojeg su pružile u pedeset minuta utakmice. Zagrebački sastav ponovo je, kao i u otvaranju Lige za prvaka u Rijeci mogao pasti da je bilo malo više koncentracije i sportske sreće. Ostavile su Zamećanke dobar, nerjetko i bolji dojam od Lokosica, ali Kup je ipak otišao u metropolu.

Odigrale su riječke rukometašice jedno od najboljih poluvremena ove sezone. Iako napadački ne pretjerano raznovrsno, u fazi obrane prvih trideset minuta odigrano je maestralno. Nakon što se u prvih nekoliko napada mreže nisu tresle, pogađa Mičijević. Uspavana Zametova ljepotica zabila je četiri puta u prvom poluvremenu, pokazavši da se nije zaboravila dignuti s poda i iskoristiti svoju visinu. U uvodu utakmice istaknula se i vratarka Strukar, junakinja polufinala s nekoliko odličnih intervencija, u igri 'gol za gol'. Lokomotiva, po vokaciji 'dream-team' koji se u polufinalu poigrao s koprivničkom Podravkom je prvi pogodak zabio u petoj minuti preko njihove najopasnije igračice Bašić. S druge strane, napad Zagrepčanki bio je u velikoj mjeri utišan pokretljivom Zametovom obranom u prvom dijelu. Nije se njihova prednost povećavala do dva pogotka sve do 27. minute. Mičijević je u jedanaest minuta zabila tri od četiri Zametova pogotka, natjerala Irfana Smajlagića na minutu predaha sedam minuta kasnije, u trenucima kada je njegova ekipa disala na škrge. Vanjska osovina Toto - Mičijević - Milošević zabila je sve pogotke u prvih trideset minuta. Promašivala je samo Masnić, i to u prilikama kada se u posljednje tri minute moglo ponovno izjednačiti.

Lokomotiva je u prvom dijelu izgledala raznovrsnije, otuda i njihova prednost od dva pogotka na poluvremenu. Zabijale su kružna napadačica Rajović, Grubišić s lijevog krila, Kožnjak i Horvat. Obrana Zameta držala je svoju efikasnost, nije se imalo što zamjeriti sastavu Adrijane Prosenjak, osim sporadičnih tehničkih pogrešaka. Nisu u posljednjim minutama prvog dijela znale Riječanke kapitalizirati isključenje Bašić, pa je to Učinila Toto početkom drugoga dijela.

Redovi Lokomotive tada su se konsolidirali, Horvat je očuvala na 9:11, ali i dalje nema rješenja za Selenu Milošević. Torpedirala je u 32. minuti vratarku Jelčić izvana, no pogreškom u napadu gošće odlaze na tri pogotka prednosti golom Rajović. Naglo je Zametov duh iz prvog poluvremena splasnuo u prvih pet minuta nastavka, sve do dva vezana pogotka Masnić. Voda je polagano krenula na mlin zagrebačkog sastava, kvaliteta koja se u susretu nije mogla isčitati s njihove strane došla je do izražaja. Vratarski učinak Strukar je opao, zabijale su izvana Oštarijaš i s krila Grubišić za 12:15. Ponovno se igra gol za gol, zabijaju Milošević i Masnić i Toto, s druge strane Božović i Benko, a Ćamila Mičijević bila je na klupi.

U 42. minuti Silvija Masnić simultankom vara obranu Zagrepčanki i lobom matira Jelčić, Zamećanke se brane i ponovo izjednačavaju prolaskom Ane Paurević (17:17). Obrana Lokomotive 6-0 puštala je na sve strane, Smajlagić je morao postaviti 5-1, dok je na vrata Zameta ušla Šegota i upisala tri velike obrane. Priliku za vodstvo nije iskoristila Mičijević u 45. minut,i pa je sve kaznila Sonja Bašić svojim petim pogotkom. Odgovorila je Mičijević, a kapetanica Toto griješi u dodavanju za Masnić pa u 48. minuti sve ostaje na 18:18. Dvostruki problem bio je isključenje Milošević, i sedmerac koji je skrivila Toto. Koristi ga Grubišić za novih plus dva Zagrepčanki u 50. minuti. Već je tada, nakon greške u dodavanju Zamećanki utakmicu mogla riješiti Milić, no ispriječila se vratnica nakon lob-udarca.

Utakmica je iz relativno kontrolirane situacije u posljednjih osam minuta prešla u zbir pogrešaka riječkih rukometašica. Mičijević iz isforsiranog udarca predaje loptu protivnicama, a Rajović zatvara seriju 3:0 i time prelama utakmicu. Do kraja se Zamećanke nisu uspjele konsolidirati na željeni način. Unatoč dvije nove prilike za dolazak na jedan izostao je triler na samome kraju. Dva kontraprekršaja iz izrađenih situacija kaznila je Milić sa dva pogotka za 19:23. Nije pomoglo ni isključenje Benko u 57. minuti. Prvi je puta bilo odigrano na crtu gdje Bukvić pogađa stativu. Do kraja susreta stvari popravljaju Mičijević i Masnić, a točku na i stavlja Rajović za konačnih 21:24.