EUROPSKA LIGA

Rijeka teško poražena u Guimaraesu

Četvrtak, 19. rujna 2013. 20:02 Napisao/la  SC

Skupina I, 1. kolo: Vitoria Guimaraes - Rijeka 4:0. Nogometaši Rijeke osjetili su snagu europskog nogometa

Europska liga, Skupina I - 1. kolo

VITORIA GUIMARAES - RIJEKA 4:0

Stadion Alfonso Henrique. Gledatelja: 7000

Sudac: Aleksei Kulbakov (Bjelorusija)

Strijelci: 1:0 Ba (36), 2:0 Plange (48), 3:0 Maazou (68-11m), 4:0 Andre (81)

Žuti kartoni: Malonga (22), Močinić (39), Boras (80)

VITORIA GUIMARAES: Douglas, Paulo Oliveira, Pedro Correia, Ba, Moreno, Andre, Santos (75 Rodrigues), Rocha, Plange (73 Matias), Maazou (82 Ricardo), Malonga

RIJEKA: Vargić, Boras, Marić, Lešković - (18 Bertoša ), Tomečak (75 Brezovec), Maleš, Pokrivač, Močinić, Kvžić, Kramarić (51 Mujanović), Benko

Rijeka je doživjela prvi poraz ove sezone, nakon 15 utakmica bez poraza Vitoria Guimaraes uspjela je pobijediti Rijeku rezultatom koji nitko nije očekivao. Vitoria je postigla četiri pogotka i promašila još barem toliko izglednih prilika u utakmici tijekom momčad Rijeke ni po čemu nije izgledala kao ozbiljan protivnik.

Nogometaši Rijeke  osjetili su snagu europskog nogometa kojemu su težili u najavama utakmice u Guimaraesu. Doslovno snagu jer kada bi se momčadi uspoređivale kroz tehničko-taktičke komponente, velike razlike između dviju momčadi nema.  Presudna razlika između momčadi Vitorije i Rijeke prema očekivanju bila je brzina transformacije domaćih igrača koju momčad Rijeke kroz uobičajeni pristup nije mogla kompenzirati.

Stajali su igrači Rijeke većim dijelom prvog poluvremena dosta dobro na terenu, ali većina igrača Rijeke nije individualno mogla parirati bržim i jačim igračima portugalske momčadi. A kada gubiš duele, izgubiš utakmicu!

Povrh svega, sigurnost u igri Rijeke osjetno je poremećena kada je u 18. minuti iz igre izašao ozlijeđeni Lešković umjesto kojega je na mjestu stopera zaigrao Bertoša. Od četvorice stopera (Knežević, Lešković, Datković, Mitrović) u prvoj utakmici Europske lige spletom nesretnih okolnosti na mjestu središnjeg braniča morao je igrati igrač (Bertoša), koji na mjestu stopera igra samo na treninzima.

A mnoglo je početi drugačije. U 9. minuti Benko je iskoristio nesporazum središnjih braniča Vitorije, uspio se izboriti za poziciju za udarac na 10 metara od vratiju, ali je sporo reagirao pa je Paulo Oliviera uspio ući u blok. Bila je to prva i posljednja prilika Rijeke do 91. minute.

Nisu igrači Vitorije letjeli terenom, ali se iz minute u minutu pojačavao pritisak na obranu Rijeke kroz veći broj dobivenih duela domaćina. Rijeka u sredini terena nije imala igrača koji bi uspio zadržati loptu, Kramarić i Benko stajali su predaleko od vratiju i jedan od drugoga.

Prva prilika domaćina dogodila se doslovno zbog fizičkog pritiska. U 13. minuti Pokrivač je izgubio loptu u opasnoj zoni, Moreno je došao nadomak kaznenog udarca u idealnu poziciju za udarac, Vargić sjajnom reakcijom odbija loptu do Maazoua, koji nije dobro ušao u udarac.

U 27. minuti Plange se oslobodio Marića u primanju, ušao slijeva u kazneni prostor i desnom nogom naciljao suprotni kut, ali je Vargić ponovo reagirao vrhunski i odbio loptu.

U 35. minuti Bertoša je nespretno pokušao vratiti loptu Vargiću, Maazou je bio brži od riječkog vratara i klizajući odnio loptu. Dok se Maazou spremao loptu uputiti u vrata, Bertoša je uspio stići na vrijeme i s gol-crte izbaciti loptu u korner.

U 36. minuti nakon ubačaja iz kuta, lopta se od buketa igrača odbilla prema Vargiću ispred kojega je utrčao Ba, pokupio loptu i ušetao s njom u mrežu - 1:0.

Vodstvo je domaćim igračima omogućilo da počnu igrati nešto opuštenije, što Rijeka nije mogla iskoristiti sporom izmjenom lopte u pripremi napada. U momčadi Rijeke jednostavno nije bilo igrača, koji bi individualno mogao stvoriti višak na bilo kojem dijelu terena.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme, Vitoria je povećala vodstvo. U jeku riječkog napada sijevnula je (pre)brza kontra Vitorije za riječku obranu. Maazou je pobjegao Bertoši desnim bokom, a Plange je na drugoj strani bio prebrz za Borasa i Marića. Maazou je precizno odigrao prizemnu loptu, a Plange sam ispred Vargića u trku plasirao loptu za 2:0.

Budući da je Kek nastavio igrati isto kao da je utakmica počela, sve je upućivalo na težak poraz. Previše se slobodnog prostora otvaralo igračima Vitorije, zbog takvog načina igre uočljivo sporija riječka obrana nekoliko je puta ostala na vjetrometini. Svaki je prelazak igrača Vitorije na riječku polovicu bio potencijalno opasan. Treba izdvojiti sljedeće:

U 67. minuti Marić je zakasnio u startu na Andrea Andrea i naivno skrivio kazneni udarac u potpuno bezopasnoj situaciji. Maazou je sigurno izveo udarac s bijele točke - 3:0

U 74. minuti Matias je snažnim udarcem s 15 metara pogodio Vargića.

U 81. minuti riječka je obrana zbijena u kaznenom prostoru izgledala kao na streljani. Završilo je snažnim udarcem Morena s ruba kaznenog prostora, Vargić je odbio loptu, a Andre Andre je natrčao i zakucao loptu u mrežu - 4:0.

U 83. minuti Malonga je s 11 metara poslao loptu visoko preko gola u potpuno otvorenoj poziciji za peti pogodak.

U 91. minuti nakon Kvržićeva ubačaja Benko je atraktivno pokušao postići počasni pogodak, udarac škaricama nije bio precizan.