PRVA HNL

Rijeka pobjedom u Puli zauzela treće mjesto

Srijeda, 21. travnja 2021. 20:07 Napisao/la  SC

Pobjeda ostvarena pragmatičnom igrom u utakmici nakon koje će se pamtiti samo rezultat, utakmica potvrdila da Rijeka na postavljene obrane igra dok igra Murić

Robert Murić dvama potezima odlučio pobjednika

Prva HNL - 30. kolo

ISTRA 1961 - RIJEKA 1:2

Stadion Aldo Drosina. Bez gledatelja

Sudac: Dario Bel (Osijek)

VAR sudac: Igor Pajač (Zelina) 7

Strijelci: 0:1 Murić (19), 0:2 Kulenović (37), 1:2 Galilela (43)

Žuti karton: Čerin (32)

ISTRA 1961: Lučić 6, Šutalo 6, Tomašević 6 (85 Lončar -), Silva 6, Hujber 5,5 (79 Gonzales -), Blagojević 6, Galilea 6 (68 Lewitt -), Navarro 5,5, Ivančić 5,5 (79 Šipoš -), Špoljarić 5,5 (48 Bande 5,5), Hara 5,5

RIJEKA: Nevistić 7, Tomečak 6, Galović 6, Capan 6, Smolčić 6, Čerin 6 (83 Mudražija -), Lončar 6, Andrijašević 5,5, Murić 7 (88 Escoval -), Menalo 5,5 (83 Štefulj -), Kulenović 6 (75 Pavičić -)

Rijeka je pobijedila Istru 1961 u Puli (2:1) i nakon 30. kola ponovo zauzela treće mjesto, šesta pobjeda u nizu ostvarena je pragmatičnom igrom u utakmici nakon koje će se pamtiti samo rezultat.

Trener Rijeke Goran Tomić utakmicu je počeo u očekivanom sastavu, Smolčić je ovog puta dobio prednost pred Štefuljom i Vukčevićem na lijevom boku, na klupi su ostali Lepinjica, Liber, Pavičić, Yateke, Vukčević, Mudražija, Štefulj, Escoval i vratar Prskalo.

Trener Istre 1961 Danijel Jumić očekivano je utakmicu počeo zatvorenije s trojicom stopera, ništa nije posebno mijenjao u odnosu na polufinalnu utakmicu Kupa prošli tjedan.

Iako nije igrao najbolji igrač (Gržan), glavni forte domaćina trebale su biti kontre na visoko postavljenu riječku obranu.

Upravo se to dogodilo u 5. minuti, kada je Špoljarić proigrao Haru iza leđa riječkih stopera, otrčao je Japanac prema Nevistiću kao na treningu, vratar Rijeke uspio je skrenuti loptu u situaciji jedan na jedan.

Nakon konfuznog početka uspjela je Rijeka uspostaviti način igre zbog kojega se težište igre prebacilo u zadnju trećinu domaće momčadi.

Nije trebalo proći dugo vremena nakon odlaska Simona Rožmana da bi svima u HNL-u postala jasna notorna činjenica: kada Murić igra, Rijeka igra učinkovito na postavljene obrane!

U 19. minuti Smolčić je ubacio slijeva u kazneni prostor, odbijenu loptu na rubu kaznenog prostora primio je Murić.

Imao je napadač Rijeke vremena za pripremu udarca sa 17 metara s pozicije koja mu je najdraža, Lučić nije imao šanse uhvatiti loptu po odmjerenom udarcu ljevicom, koji je postao Murićeva tehnička specijalnost - 0:1.

Pogodak je obrabrio je igrače Rijeke, koji su počeli dominirati okomitom igrom koju protežira Goran Tomić.

Nije pred Lučićem frcalo od prilika, ali se drugi pogodak osjećao u zraku.

U jeku najboljega razdoblje igre Rijeke, Hara je opet donekle izmaknuo pažnji riječkih stopera, ovog puta pod Galovićevim pritiskom nije se uspio dovoljno otvoriti da bi Nevistić imao većih problema u izlasku.

U 37. minuti Murić je primio loptu na desnoj strani kaznenog prostora, lucidno asistirao gurnuvši loptu kroz noge Silvi, Kulenović je pravodobno utrčao i sa 7 metara loptu gurnuo u mrežu pokraj Lučića - 0:2.

Žestoko su reagirali igrači Istre 1961 zbog toga jer je Rijeka postignula pogodak dok je Blagojević ležao ozlijeđen na središtu igrališta.

Rijeka je do odmora propustila dvije prilike steći veću prednost, Tomečak (42) je utrčao u kazneni prostor udesno, Lučić je obranio udarac.

Kulenović (43) je u otvorenoj poziciji za udarac s 14 metara loptu poslao u blok.

Neporedno pred odlazak na odmor, Istra 1961 se vratila u utakmicu.

U 43. minuti Blagojević je ubacio iz prekida izravno na prvu vratnicu, Galiela je izmaknuo pažnji Andrijaševiću i skrenuo nogom loptu tako da je završila let u mreži odbivši se od Nevistića na prvoj vratnici - 1:2.

U drugom dijelu igrači Istre 1961 nisu promijenili raspored, ali jesu pristup.

Stala je pulska momčad visoko, podignuli su igrači Istre 1961 razinu agresivnosti u duelima i najvažnije, potpuno su neutralizirali Murića čime je nestalo opasnosti.

U drugom dijelu Rijeka do 93. minute nije ozbiljno prišla Lučiću iako se zadnjih pola sata nudio široki prostor za kontre.

U 53. minuti Hara je pravodobno dobio loptu iza leđa riječkih stopera, zaobišao na desnoj strani Nevistića i promašio vrata iz zatvorene pozicije.

Kako je vrijeme odmicalo, Istra 1961 je pojačavala pritisak na riječku obranu, kraj utakmice Rijeka je dočekala u svom kaznenom prostoru.

Istra 1961 je kroz pritisak uporno čekala najbolju priliku koju je stvorila u 87. minuti.

Gonzales je stigao loptu na korner-liniji na lijevoj strani, idealno proigrao Haru, koji je s 10 metara neometan po sredini vratiju loptu poslao u vrata dovoljno slabo da bi Nevistić stigao obraniti udarac.

U 93. minuti Pavičić je istaknuo kandidaturu za promašaj sezone!

Rijeka je tek u sudačkoj nadoknadi uspjela prevesti kontru, u situaciji "tri na jedan" Štefulj je odigrao Pavičiću koji je s pet metara promašio prazna vrata.