DINAMO - RIJEKA 0:2

Rijeka na Maksimiru istaknula kandidaturu za naslov prvaka

Utorak, 19. siječnja 2021. 20:10 Napisao/la  SC

Nakon prve utakmice ove godine više nema dvojbi da Rijeka igra natjecateljski nogomet od kojega će u nastavku sezone itekako strahovati najbolja hrvatska momčad

Kulenović i  Lauritsen
Kulenović i Lauritsen

Prva HNL - 6. kolo

Stadion na Maksimiru. Bez gledatelja.

Sudac: Duje Strukan (Split) 7

VAR sudac: Goran Gabrilo (Šibenik)

Strijelci: 0:1 Lončar (66), 0:2 Andrijašević (71)

Žuti kartoni: Galović (22), Ivanušec (27), Štefulj (59), Leovac (60), Smolčić (75), Capan (89)

DINAMO: Livaković 6,5, Moharrami 5,5, Theophile 6, Lauritsen 5,5, Leovac 5,5, Jakić 5,5 (74 Tolić -), Ademi 6, Ivanušec 5,5 (86 Franjić -), Kastrati 6, Oršić 5,5, Petković 5 (67 Gavranović -)

RIJEKA: Nevistić 7,5, Galović 6,5, Smolčić 6,5 (86 Arsenić -), Capan 6,5, Tomečak 6, Lončar 7, Gnezda 6, Štefulj 5,5, Menalo 6,5 (72 Pavičić -), Andrijašević 6,5, Kulenović 6 (70 Murić -)

Nogometaši Rijeka pobijedili (2:0) su Dinamo u zaostaloj utakmici 6. kola i usred Maksimira istaknuli kandidaturu za naslov prvaka!

Ako je tijekom prošle godine bilo sumnji u kvalitetu ove momčadi, nakon prve utakmice ove godine više nema dvojbi da Rijeka igra natjecateljski nogomet od kojega će u nastavku sezone itekako strahovati najbolja hrvatska momčad.

Zoran Mamić iznenadio je s Gavranovićem na klupi, Simon Rožman donekle je iznenadio što je Kulenoviću dao prednost pred Murićem.

Trener Rijeke očito je odlučio zauzeti čvršći fizički stav u napadu, snaga je dobila prednost pred lucidnošću.

Na klupi su sjedili Arsenić, Braut, Leipinjica, Galešić, Liber, Murić, Pavičić, Prskalo i Yateke.

Prvo poluvrijeme bilo je vrlo sadržajno, Dinamo je očekivano napadao na postavljenu riječku obranu, Rijeka neočekivano nije uspjela uspostaviti protok lopte u tranzicijama, puno je bolje izgledala u kraćim razdobljima posjeda lopte.

Najvažnije, Rijeka je još jednom dokazala da se naučila organizirano braniti protiv jakih momčadi u europskim utakmicama, omjer udaraca (5/1) u okvir vratiju statistička je varka.

Imao je Nevistić daleko više posla od Livakovića, ali su sve intervencije vratara Rijeke bile olakšane dobro postavljenom obranom.

Tada su svi udarci (Leovac 10, Ademi 13, Oršić 37) lako predvidljivi, u tako posloženoj obrani imao je Nevistić dovoljno vremena zatvoriti prilaze Petkoviću (25), koji se sam pojavio na desnoj strani kaznenog prostora, zaobišao Nevistića i onda završio u mrtvom kutu.

Najbolje (polu)prilike za Dinamo nisu statistički uvedene kao udarci u vrata: Lauritsen (37) nije dobro zahvatio loptu glavom, Oršić (18) je ostao u otvorenoj poziciji na vrhu kaznenog prostora nakon izgubljene lopte riječke obrane, dvaput je Štefulj (7, 10) zakasnio zatvoriti Kastratija na dijagonalne pasove...

Izgledniju je priliku imao Kulenović u jedinom riječkom udarcu nego Dinamo u pet udaraca u okvir!

U 26. minuti Kulenović je dobio duel s Lauritsenom, otrčao je napadač Rijeke sam prema Livakoviću i napravio jedan dodir više što je Livakoviću omogućilo da u padu zatvori prilaze!

Previše je Kastrati imao slobodnog prostora da Štefulj ne bi imao ozbiljnih problema u igri jedan na jedan, u 53. minuti brzonogi napadač Dinama iznudio je kazneni udarac u duelu s riječkim braničem.

Samodopadni Petkovićev udarac s bijele točke Nevistić je lakoćom obranio, vratar Rijeke prelomio je utakmicu u psihološkom smislu, dignulo se samopouzdanje igrača Rijeke nakon što Dinamo nije iskoristio meč-loptu.

U zadnjih pola sata linije kretanja igrača Rijeke u tranziciji počele su izgledati kao što se očekivalo od početka utakmice, u 66. minuti dogodila se klasična kontra po desnoj strani.

Tomečak je sa središta gurnuo loptu Menalu, koji je pobjegao Moharramiju, precizno prizmeno odigrao natrčalom Lončaru, koji je rutinski pogodio mrežu - 0:1.

U 69. minuti Dinamo je propustio zadnju priliku vratiti se u utakmicu, Oršić i Gavranović stvorili su višak na lijevoj strani, Gavranović je ostao sam na 12 metara, loptu je poslao visoko preko vratiju.

U 71. minuti Rijeka je prevela najbolju tranziciju na utakmici, povezanom izmjenom u završnici je stvorila situaciju "4 na 2", Lončar je odigrao udesno Andrijaševiću, koji se mirno pripremio za snažni i precizni udarac s 13 metara - 0:2.

Splasnuo je Dinamo u završnici utakmice, nije se dogodila očekivana reakcija, riječka je momčad bez teškoća sačuvala pobjedu, Nevistić više nije imao posla.

Jedino je Lauritsen (84) mogao unijeti malo neizvjesnosti, ali je slabo loptu zahvatio glavom...

Na drugoj strani Murić (82) i Andrijašević (89) nisu bili dovoljno precizni i odlučni u pokušajima da uvećaju pobjedu Rijeke.