JADRANSKI DERBI

Rijeka poražena, Hajduk zakomplicirao borbu za vrh

Nedjelja, 21. studenog 2021. 19:45 Napisao/la  Igor Vranić

Rijeka je prema sadržaju igre u drugom dijelu  ostavila puno dojam nego u prvom dijelu, preokrenula je rezultat i na kraju posustala

Trenutak odluke, Mlakar postiže pobjedonosni pogodak za Hajduk na Rujevici
Trenutak odluke, Mlakar postiže pobjedonosni pogodak za Hajduk na Rujevici Foto: Screenshot

Prva HNL - 16. kolo

RIJEKA - HAJDUK 2:3

Igralište HNK Rijeka. Gledatelja 6578

Sudac: Tihomir Pejin (Donji Miholjac) 6,5

VAR sudac: Fran Jović (Zagreb)

Strijelci: 0:1 Livaja (45), 1:1 Drmić (54), 2:1 Murić (78-11m), 2:2 Livaja (84-11m), 2:3 Mlakar (90+8)

Žuti kartoni: Livaja (45+1), Katić (72)

RIJEKA: Zlomislić 6, Galović 5,5, Velkovski 6, Krešić 6, Tomečak 5,5 (46 Vučković 6), Selahi 5,5, Gnezda Čerin 6 (55 Murić 6), Ampem 6 (90+7 Bušnja -), Pavičić 6, Vučkić 6 (85 Abass -), Drmić 6,5

HAJDUK: Kalinić 7, Simić 6, Katić 6 (80 Mlakar -), Elez 6, Lovrencsics 5,5, Fossati 5,5, Krovinović 6 (90+7 Čalušić -), Melnjak 6, Biuk 6 (46 Ljubičić 5,5), Sahiti 5,5 (46 Atanasov 6), Livaja 7

U 98. minuti nakon ubačaja iz kuta u riječkom kaznenom prostoru dogodio se glavomet igrača Hajduka na kraju kojega je Mlakar u neravnopravnom zračnom duelu na metar od vratiju nadskočio Selahija i glavom loptu poslao u mrežu - 2:3.

Hajduk je pobijedio Rijeku u derbiju 16. kola, borba za vodeće pozicije sada se potpuno zakomplicirala.

Trener Goran Tomić odlučio je igrati drugačije u napadu u sustavu s trojicom stopera.

Ovog puta izostavio je napadače koji vole igrati na bokovima, igrao je s Pavičićem i Vučkićem slično kao što igra trener Atalante Gian Piero Gasperini, bokove je prepustio Ampemu i Tomečaku.

Na klupi su sjedili napadači Murić, Abass, Vuk, Bušnja i Obregon, braniči Vukčević i Escoval, jedan veznjak (Lepinjica) i vratar (Labrović).

Zbog suspenzije izostao je kapetan Hrvoje Smolčić.

Valdas Dambrauskas prvi put je vodio Hajduk u Jadranskom derbiju, počeo je utakmicu u sličnom rasporedu kao Tomić.

Budući da su se obje momčadi brzo vraćale u svoje trećine, u razdobljima igre na postavljene obrane, jedan na jedan na bokovima su igrali Tomečak i Melnjak, Ampem i Lovrencsics.

U 15. minuti Tomečak je ubacio zdesna, Čerin je nadskočio Lovrencsicsa na petercu, Slovenac je glavom skrenuo loptu, Kalinić je bio pravodoban.

Bila je to jedina riječka prilika u prvom dijelu!

Presporo je Rijeka igrala u napadu da bi obrana Hajduka imala problema čuvati (među)prostore, nije Rijeka imala ni jednog raspoloženog igrača koji bi indivualno stvorio višak, ništa nije slutilo pogodak u mreži Hajduka.

Nije se ni pogodak u mreži Rijeke ničim mogao naslutiti do same završnice, kada je riječka obrana dvaput neočekivano izgubila raspored.

Drugi put bilo je kobno!

U 45. minuti Tomečak je ispao iz igre, Melnjak se probio lijevim bokom, dodao loptu Livaji, zakasnio je neodlučni Galović u reakciji, Livaja se u mjestu okrenuo u ravni prve vratnice i snažnim udarcem loptu poslao u mrežu iznad Zlomislićeve glave - 0:1.

Uslijedila je nesportska Livajina proslava pogotka, tenzije na tribinama postale su više od Učke, jedan je riječki navijač preskočio ogradu i krenuo prema igračima Hajduka na centru, brzo su ga svladali i izveli s terena, Pejin je pametno odsvirao kraj...

Što se tiče sudačkog kriterija, u 2. minuti Pejin je Lovrencsicsu oprostio žuti karton nakon brutalnog starta na Ampemu zbog tko zna kojega razloga, takav intezitet ne može se opravdati početnom nervozom.

Pejin je odmah dao do znanja da će dozvoliti jaki intezitet u duelima, možda zato Krešiću (34) nije pokazao žuti karton nakon prekršaja nad Biukom.

U drugom dijelu Tomić je promijenio igrače na bokovima, izašao je Tomečak, na desnom boku zaigrao je Ampem, na lijevom Vučkić.

Dambauskas je promijenio obojicu povučenih napadača.

Rijeka je odmah pritisnula, Vučkić (48) je snažnim udarcem na ulasku u kazneni prostor natjerao Kalinića na drugu ozbiljniju intervenciju.

Ništa se spektakularno nije dogodio prije riječkog pogotka, kada u momčadi imaš Drmića svaki pogodak izgleda jednostavno.

Vučkić je u 54. minuti ubacio lijevom nogom zdesna, Drmić je lakoćom nadskočio Lovrencsicsa i glavom loptu poslao u mrežu - 1:1.

Promijenio je Tomić način igre u napadu, kada je ušao Murić umjesto Čerina, pojačao se pritisak na lijevi splitski bok, Pavičić se u sredini povukao do Selahija.

Rijeka je prema sadržaju igre u drugom dijelu ostavila puno bolji dojam nego u prvom dijelu, preokrenula je rezultat i na kraju posustala.

Koliko god je Hajduk u tom razdoblju izgledao bezopasno, u 58. minuti Rijeka je opet umalo primila pogodak ni iz čega, izgubio je neoprezni Galović loptu u zadnjoj trećini, Livaja je utrčao u kazneni prostor zdesna, Krešić je u zadnji trenutak uspio blokirati...

Rastao je riječki pritisak...

U 70. minuti Vukčević nije iskoristio novu pogrešku Lovrencsicsa, utrčao je ispred splitskog braniča i s pet metara loptu poslao kraj vratiju.

U 72. minuti Krešić je glavom loptu poslao prema vratima, Kalinić je pokazao da je vratar visoke klase.

U 75. minuti Katić je neoprezno nogom udario Pavičića u glavu, Pejin je pokazao na bijelu točku nakon VAR-intervencije, Murić je pogodio za veliko slavlje na tribinama - 2:1.

Hajduk je odmah reagirao, splitska momčad dignula se visoko i počela tražiti mogućnost da izigra riječku obranu.

U 84. minuti Krovinović je odigrao slijeva, lopta je pogodila Ampema u ruku, Pejin je opet dosudio kazneni udarac nakon intervencije VAR-a.

Livaja je mirno izveo kazneni udarac i izjednačio - 2:2.

Do kraja utakmice Rijeka je neuspješno pokušala pronaći put do pobjede, nedostajalo je mirnoće u zadnjem pasu u pokušajima da se poremeti raspored splitskih braniča.

Krovinović (87) je ipak imao najbolju priliku promijeniti rezultat prije Mlakarova pogotka, kada je ostao na čistini na 14 metara od vratiju i promašio.