PREMIJERA NA KANTRIDI

Rijeka pobijedila Tomsk, Benko dvaput

Subota, 30. lipnja 2012. 21:47 Napisao  Luka Variola

Rijeka - Tom Tomsk 2:0. Unatoč tropskim vrućinama redizajnirana Rijeka privukla oko dvije tisuće gledatelja

PRIJATELJSKA NOGOMETNA UTAKMICA

RIJEKA - TOM TOMSK 2:0

Stadion Kantrida. Gledatelja: 2.000. Sudac: Domagoj Vučkov (Rijeka). Strijelac: 1:0 Benko (32), 2:0 Benko (35). Žuti karton: Brezovec (Rijeka)

RIJEKA: Lisjak, Siva, Knežević (79 Marić), Neretljak, Čaval (72 Vannucci), Brezovec, Kreilach, Gabrić (77 Weitzer), Vranješ (68 Salčinović), Benko (80 Klapan), Čulina (70 Mutombo)

TOM TOMSK: Astahov, Bašilov, Plamen (30 Stroev), Omeljenčuk, Aravin, Gulčejev, Srokin, Čerjevko, Hazov (81 Sazanov), Žosan, Eduardo (73 Pogrebnjak)

Redizejnirana Rijeka pobijedila je ruskog drugoligaša Tom iz Tomska 2:0 u premijeri pred riječkim navijačima, koja je na Kantridu unatoč tropskim vrućinama privukla oko dvije tisuće znatiželjnika. Navijači Rijeke kući su otišli zadovoljni, ponajviše zbog dva gola Leona Benka, koji je u razmaku od samo tri minute materijalizirao riječku dominaciju i Scorijinim trupama donio treću pobjedu u isto toliko pripremnih ogleda. Iako su tek dva tjedna priprema iza njih, vidljivo je da će "bijeli" ove sezone igrati puno kvalitetniji nogomet nego što je to bio slučaj prošle godine.

Strateg Riječana susret je otvorio s Neretljakom i Kneževićem na stoperskim pozicijama, dok je na bočne pozicije postavio iskusnog Čavala (lijevo) i Slovaka Sivu (desno). U sredini je postavio svoj tradicionalni romb s Kreilachom iza, Brezovcem desno, Gabrićem lijevom, dok je iza dvojice napadača (Čulina, Benko) ordinirao Vranješ. Uvodnih desetak minuta donijelo je početno opipavanje pulsa, a onda su Riječani počeli prijetiti. Uglavnom preko lijeve strane.

U 13. minuti dogodio se prvo malo jači aplauz riječke publike. Čaval je s lijeve strane dugom loptom naciljao glavu Benka, koji šutira ravno u dobro postavljenog ruskog vratara Vlašeka. Desetak minuta kasnije novo uzbuđenje. Čulina je prošao po lijevoj strani, "slomio" dva čuvara i potom iskosa oštro šutirao, nedovoljno da prevari ruskog vratara. U 27. minuti Čulina je ispred ruskih vratiju pronašao Benka, koji je efektno u padu poluvolejem loptu zakucao u mrežu. Nažalost, pomoćni sudac signalizirao je zaleđe.

Mutombu ovacije
Najveći pljesak riječke publike od novih je igrača dobio dvadesetogodišnji belgijski napadač Mutombo, koji je samo par sati ranije dogovorio trogodišnju suradnju s "bijelima". Mutombo je u igru ušao umjesto Čuline, zaradivši odmah epitet novog ljubimca riječke publike, koja je u njemu očito našla svog "Balotellija".

U 32. minuti niti pomoćni sudac nije mogao spriječiti vodstvo Riječana. Čaval je opet odlično naciljao Benkovu glavu, koji je ovoga puta puno precizniji i nakon naklona glavom lopta se zakoprcala u lijevom donjem kutu nemoćnog Vlašeka - 1:0. Tri minute kasnije gotovo identična situacija. Ovoga puta asistent je Čulina, a Benko lijevicom s desetak metara šalje prizemnu loptu, koja je bila neuhvatljiva za ruskog čuvara mreže - 2:0.

Nastavak su bolje otvorili Rusi, zagospodarivši sredinom trenera. U 64. se zatresla i riječka mreža, ali je pogodak Hazova poništen zbog zaleđa. "Bijeli" su pak malo "stali na loptu", zadovoljni vodstvom, dok je Scoria iskoristio priliku i minutažu dao svim igračima, koji su tijekom ljetnog prijelaznog roka pojačali riječke redove. Na kraju se Kantridom zaorila i pjesma što se rijetko viđalo tijekom posljednjih nekoliko sezona.