Prva HNL: Rijeka pobjedom protiv Rudeša završila kalendarski najuspješniju sezonu u klupskoj povijesti

Nedjelja, 17. prosinca 2017. 19:15 Napisao/la  SC

Utakmica 20. kola: Rijeka - Rudeš 3:0. Rani pogodak olakšao posao riječkim igračima koji su nosili teret izrazitog favorita

Acostyjev pogodak olakšao je posao
Acostyjev pogodak olakšao je posao Foto: Andrej Turina

Prva HNL - 20. kolo

RIJEKA - RUDEŠ 3:0

Stadion na Rujevici. Gledatelja 3500

Sudac: Dario Kulušić (Šibenik) 7

Strijelci: 1:0 Acosty (6), 2:0 Vešović (63), 3:0 Puljić (90+2)

Žuti kartoni: Muić (14), Mišić (46), Fazli (56)

RIJEKA: Sluga -, Vešović 7 (76 Mavrias -), Elez 6,5, Župarić 6,5, Zuta 6, Maleš 6,5, Mišić 6,5, Puljić 6,5, Acosty 6,5 (78 Bradarić -), Kvržić 6 (90+3 Čeliković -), Gavranović 6

RUDEŠ: Čondrić 5,  Borevković 5, Mesarić 5,5, Glauder 5,5 (76 Ivančić -), Franić 5, Muić 5 (81 Turčin -), Svraka 5, Pavić 5, Kamenar 5 (70 Budimir -), Entrena 5, Fazli 5,5

Nogometaši Rijeke oprostili su se od 2017. godine pobjedom (2:0) protiv Rudeša na Rujevici.

Rijeka je na kraju rezultatski najuspješnije kalendarske godine u klupskoj povijesti jesenski dio sezone u HNL-u završila na četvrtom mjestu.

Očekivana pobjeda ostvarena je na očekivani način, u zadnjoj utakmici ove sezone igrale su dvije momčadi između kojih je razlika u kvaliteti ipak bila (pre)velika da bi ishod bio neizvjestan.

To prije što nije baš jasno što je trener Inaki Alonso zamislio na početku utakmice kada je odlučio izlaziti sa zadnjoj liniji do središta igrališta.

Obično se na početku utakmice slabije gostujuće momčadi dodatno zatvore i čekaju da prođe  početni pritisak domaćina.

Inaki nije sklon običajima, pa je u 6. minuti riječka momčad izvela  kontranapad kao da igra na gostovanjima.

Gavranović je s riječke polovice proigrao Acostyja, koji je obrani Rudeša pobjegao već na središtu igrališta, dotrčao zdesna u kazneni prostor i lagano plasirao loptu u suprotni kut - 1:0.

Rani pogodak olakšao je posao riječkim igračima koji su lakše počeli igrati utakmicu u kojoj su nosili teret izrazitog favorita.

Nije zadnja utakmica Rijeke oborila s nogu navijače, nije ni mogla s obzirom na brojne izostanke i formu većine igrača koji su odigrali zadnju utakmicu u bijelom dresu.

Najvažnije nije bilo upitno, Rijeka je stabilnom igrom kontrolirala utakmicu do samoga kraja, kada su gosti stvorili jedinu izglednu priliku na utakmici.

Budimir je u 85. minuti nakon ubačaja iz kuta neobjašnjivo ostao sam ispred Sluge i s tri metra nogom poslao loptu preko vratiju.

Time je Sluga zadnju utakmicu ove godine odradio bez ijedne intervencije što je treneru Matjažu Keku vjerojatno važno isto kao i pobjeda.

U prvom dijelu utakmice riječka momčad dvaput je bila blizu drugom pogotku: Gavranović (22) je u padu pokušao udarcem glavom  na Acostyjev ubačaj, Kvržić (32) je pokušao udracem sa 16 metara, Čondrić je obranio.

U drugom dijelu pokušao je Puljić (49) udarcem izvana, a onda je nastupilo petnaestak minuta zatišja kao da se utakmica rezultatski lomi iako se na terenu ništa konkretno nije dogodilo do 63. minute.

Tada je Gavranović s dva metra glavom loptu skrenuo u vratnicu, treba uvažiti da nije bio u idealnoj poziciji.

U istoj minuti Vešović je bio sve samo ne idealnoj poziciji kada je zatresao mrežu udarcem sa 18 metara.

Iznenadio je Vešović svih preciznim udarcem zdesna u bliži kut, najviše je iznenađen bio vratar Čondrić koji se nije ni pomaknuo - 2:0.

Vešovićev atraktivni pogodak spada u kategoriju ničim izazvanih koji donose dodatno olakšanje, zadnjih pola sata Rijeka je relaksirano, ali vrlo odgovorno odradila pobjedu.

Rudeš se bezuspješno pokušao nametnuti kroz kontinuirani pritisak, riječki braniči djelovali su nadmoćno na travi i u zraku.

Da nije bilo klasičnog black-outa kod ubačaja iz kuta u 85. minuti (Budimir), Rudeš ne bi stvorio priliku.

Na kraju je Puljić kaznio istu grešku kao i Acosty na početku.

Previsoko je izašla gostujuća obrana u 93. minuti, Puljić se pravodobno otvorio i sam potrčao prema Čondriću kojega je zaobišao i pogodio za konačnih 3:0.