PRVA HNL

Rijeka pobijedila Osijek, trojica igrača izašla zbog ozljeda

Subota, 22. veljače 2020. 19:32 Napisao/la  Igor Vranić

Najveći značaj riječke pobjede treba tražiti u činjenici da Osječani  nemaju za čime žaliti iako vratar Ivušić nije imao ama baš nikakvog posla

Strijelac: 1:0 Gorgon (11)

Žuti kartoni: Gorgon (6), Škorić (8), Lepinjica (27), Žaper (67)

Crveni karton: Škorić (89, isključenje zbog prekršaja nad igračem u prilici za postizanje pogotka)

RIJEKA: Pandur 6, Velkovski 6,5, Capan 6 (80 Galović -), Smolčić 6, Raspopović 6 (72 Pavičić -), Lepinjica 6, Halilović 6,5, Lončar 6,5, Andrijašević 6,5 (59 Pires ), Štefulj 6, Gorgon 7

OSIJEK: Ivušić -, Silva 6, Škorić 5, Majstorović 6, Talys 5,5, Žaper 5,5, Kleinheister 5,5, Ndockyt 6, Pilj 5 (46 Jugović 5), Grezda 5 (75 Lopa -), Mance 5 (46 Špoljarić 5)

Rijeka je pobijedila Osijek u derbiju kola koji je odlučio Alexander Gorgon!

Pobjedom protiv Osijeka nastavljen je niz pozitivnih rezultata tijekom kojih riječka obrana nije primila pogodak.

U drugom dijelu utakmice unatoč velikim problemima u konstrukciji igre opet je do izražaja došao iznimno čvrsti riječki obrambeni gard.

Najveći značaj riječke pobjede treba tražiti u činjenici da Osječani nemaju za čime žaliti iako vratar Ivušić nije imao ama baš nikakvog posla.

Obje su momčadi igrale bez najboljih napadača (Čolak/Marić), Rijeka je povrh toga igrala bez standardnog stopera Escovala kojega je zamijenio Capan i ozljeđenog Tomečaka.

U vrhu napada očekivano je igrao Gorgon, ostalo u sastavu Rijeke spada pod standardno.

U prvom ozbiljnijom riječkom napadu Gorgon je pokazao da nije izgubio osjećaj za pogodak, Rijeka je povela pogotkom koji se može postići jedino instiktivnom reakcijom.

Raspopović je ubacio zdesa, Andrijašević je neodređeno loptu skrenuo glavom, Gorgon je osjetio trenutak i spretnim udarcem glavom tzv. ničiju loptu lagano vratio u prvi kut i uhvatio Ivušića u raskoraku - 1:0.

Rani pogodak odredio je tijek utakmice, riječka momčad relativno rano je stekla prednost što u zadnjem razdoblju praktično znači da je protivnik osuđen na glavinjanje u zadnjoj trećini.

Ni očigledno kvalitetna osječka momčad nije bila izuzetak otkada Rijeka igra s trojicom stopera, do odmora gosti su dvaput samo navijestili da bi mogli postići pogodak.

U 18. minuti Kleinheister je u primanju prošao Smolčića, ušao desno u kazneni prostor, Velkovski je prema običaju u zadnje vrijeme bio točno tamo gdje treba biti da presječe pokušaj dodavanja.

U 36. minuti Pandur je nepotrebno istrčao i ispao iz igre, Ndockyt na lijevoj strani nije bio ni blizu pozicije iz koje bi mogao kazniti pogrešku.

Na drugoj strani riječka momčad prema sadržaju odigrala je nekoliko najboljih razdoblja tzv. kontinuiranih napada ove sezone, što je riječka publika prepoznala.

Iako su u završnici izostali zadnji pas i silina, drugačiji je protok lopte na postavljene obrane kada u napadu igra Gorgon umjesto Čolaka.

Nije riječka momčad stvarala izgledne prilike, ali je osječka momčad često bila u neprilikama.

U 43. minuti Lepinjica je okomitim pasom pravodobno odigrao utrčalom Raspopoviću, ispala je osječka zadnja linija, Škorić je uspio presjeći dodavanje prema Gorgonu.

Bila je to najbolja riječka prilika do odmora.

U drugom dijelu trener Osijeka Ivica Kulešević promijenio je način igre, ušli su bivši kapetan Rijeke Jugović i Špoljarić.

Preuzeo je Kulešević veći rizik, kada je zadnju liniju približio sredini igrališta, otvorilo se prostranstvo na osječkoj polovici.

Rijeka u rosteru nije imala ni jednog hitrog napadača koji bi iskoristio ponuđeno, posebice u završnici utakmice, kada je osječka obrana nekoliko puta ostala u raskoraku.

U nastavku je trener Rijeke Simon Rožman čak triput prisilno mijenjao igrače, prvo se ozlijedio Andrijašević pa Raspopović, što je neumitno promijenilo balans igre.

Od 59. minute debitirao je Pires na mjestu napadača, a od 72. minute debitirao je Halilović na mjestu desnog bočnog igrača u sustavu 3-5-2.

U 80. minuti ozlijedio se treći igrač, Capan je morao izaći što znači da će debitirati Galović.

Ukratko, Rijeka je zadnjih petnaestak minuta s trojicom debitanata prvi put igrala u postavi koja će drugi put zajedno igrati jedino prisilno!

Unatoč očiglednom fizičkom deficitu u napadu, riječka momčad u bloku je izgledala tako dobro organizirano da su osječki igrači vrataru Panduru mogli prići jedino nakon utakmice.

U 89. minuti Škorić je u naletu grubo srušio Pavičića, koji je stigao prije do lopte i krenuo prema Ivušiću, stoper Osijeka dobio je izravni crveni karton.

U 90. minuti Galović je slučajno u zračnom duelu loptu dotaknuo rukom!

Osječani su tražili kazneni udarac, VAR sudac Goran Gabrilo nije reagirao.