PRVA HNL

Rijeka uvjerljivo na Rujevici pobijedila Inter

Petak, 03. kolovoza 2018. 20:23 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 2. kola: Rijeka - Inter 4:0. U 56. minuti Kek je reagirao i jednom izmjenom riješio utakmicu, okomitosti u igri više nije nedostajalo

Radost pobjede
Radost pobjede Foto: Lario Tus

Prva HNL - 2. kolo

RIJEKA - INTER 4:0

Stadion na Rujevici. Gledatelja: 4650

Sudac: Dalibor Mlakar (Zagreb) 7

Strijelci: 1:0 Acosty (4), 2:0 Gorgon (64), 3:0 Gorgon (65), 4:0 Heber (77)

Žuti kartoni: Postonjski (14), I. Čeliković (35), Prenga (40), Pavelić (43)

RIJEKA: Sluga 6,5, Pavelić 6,5, Punčec 6, Župarić 6, Zuta 6, Grahovac 6, Ćanađija 6, Pavičić 6 (71 Puljić -), Gorgon 7,5 (78 Lončar -), Acosty 7, Čolak 5,5 (56 Heber 7,5)

INTER: Kelava 5, Prenga 5,5 J. Čeliković 5,5 Valentić 5,5 Bosec 5, Ćulum 5, Muhar 5 (46 Andrić 5), Postonjski 5, Rak 5,5, I. Čeliković 5 (74 Vuk -), Solomon 5 (46 Luštica 5)

Rijeka je ostvarila drugu pobjedu ove sezone.

U 2. kolu riječka momčad ostvarila je uvjerljivu pobjedu protiv Intera trima pogocima u zadnjih pola sata efikasne igre.

U odnosu na utakmicu protiv Gorice, Matjaž Kek učinio je samo jednu zamjenu.

Umjesto Hebera igrao je Čolak, što je značilo da će Gorgon završiti na boku.

Sve je to postalo relativno nevažno već u 4. minuti, kada je riječka momčad kaznila (pre)visoko postavljenu obranu gostiju.

Čolak je pravodobno odigrao dubinski, Acosty je utrčao u prazni prostor po lijevoj strani igrališta, izašao ispred Kelave i mirno plasirao loptu u suprotni kut - 1:0.

Uzalud je Samir Toplak u zadnju liniju natisnuo petoricu igrača u sustavu s trojicom stopera, Acosty je pobjegao od središta igrališta kao da nema nikoga.

Rano vodstvo Rijeke nije poremetilo pristupe obiju momčadi, Inter se držao provjerenog koncepta na Rujevici: važno je da svi stojimo otraga, a naprijed tko stigne!

Malo je igrača Intera stizalo do zadnje riječke trećine, ni istureni Solomon nije se baš natrčao u kontrama, riječka je obrana suvereno kontrolirala (među)prostor između linija.

To je Keku sigurno bilo najvažnije.

To što je Solomon (9) udarcem s 20 metara natjerao Slugu na ozbiljnu intervenciju posljedica je neforsirane tehničke pogreške u zadnjoj trećini koje se povremeno znaju događati u zadnjim utakmicama.

Što se igre prema naprijed tiče, od spore pas-igre riječka momčad nije imala izravne koristi u igri na postavljene obrane.

Kek bi na ovom mjestu rekao da mu nedostaje dubine, ali ne možeš dobiti okomitost s igračima (Ćanađija, Grahovac..) koji u pripremi napada igraju samo u širinu i s prvim napadačem (Čolak) koji ovisi o takvoj pripremi napada.

Kada se njima pridružio suzdržani Pavičić, riječka igra postala je lako predvidljiva. Trebalo je samo malo više paziti na Acostyja...

Unatoč većem posjedu lopte (58 posto), riječka momčad od odmora ni jednom nije organizirano ušla u završnicu ni preko bokova, ni kroz sredinu.

S dva Župarićeva (24, 28) pokušaja glavom nakon prekida momčad riječke kvalitete ne može biti zadovoljna.

U 43. minuti Postonjski je iz slobodnog udarca, iskosa slijeva s ruba kaznenog prostora, snažno poslao loptu u riječka vrata.

Sluga je brzom, bezmalo instiktivnom reakcijom iskazao sigurnost koja plijeni pozornost.

Time je prvo poluvrijeme završilo 2:2 u udarcima u okvir vratiju što god tko mislio o igri Intera!

Promijenio je Toplak u drugom dijelu dvojicu igrača čime je Inter u istom rasporedu dobio na okomitosti.

Riječka momčad ostala je u istom ritmu, (pre)spori protok lopte i dalje je više djelovao u funkciji čuvanja nego promjene rezultata.

Brzo je Kek reagirao i jednom promjenom odlučio utakmicu!

U 56. minuti ušao je Heber umjesto Čolaka, Gorgon je zauzeo poziciju u vrhu napada. Okomitosti u igri više nije nedostajalo!

Odmah su drugačije postale linije kretanja u završnici, sve je završilo za svega dvije minute.

U 64. minuti Pavičić je proigrao Pavelića na desnom boku, točni prizemni ubačaj za pravodobno uklizalog Gorgona završio je pogotkom - 2:0.

Minutu kasnije Heber je po lijevoj strani pretrčao dvojicu gostujućih braniča, točno odigrao za opet pravodobno utrčalog Gorgona i Interu je već počeo prijetiti težak poraz - 3:0.

Kako je to izgledalo jednostavno!

Desetak minuta kasnije izgledalo je još jednostavnije, kada je obrana gostiju izašla na tridesetak metara.

Gorgon je u skoku loptu glavom gurnuo Heberu kojemu Bosec u duelu nije mogao ništa-

Otrčao je Heber prema Kelavi, efektno i spretno pored nemoćnog Boseca prebacio vratara gostiju za 4:0.

I jedna zanimljvost.

U 74. minuti u igru je ušao mladi Vuk čime su terenom u dresovima Intera prodefilirala četvorica igrača školovanih u Rijeci (Postonjski, Solomon, J. Čeliković, Vuk).