PRVA HNL

Rijeka doživjela prvi poraz na Rujevici

Petak, 11. kolovoza 2017. 20:48 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 5. kola: Rijeka - Dinamo 0:2. Fernandes dvostruki strijelac, Lecjaks isključen u 58. minuti

Prva HNL - 5. kolo

RIJEKA - DINAMO 0:2

Stadion na Rujevici. Gledatelja 8000

Sudac: Tihomir Pejin (Donji Miholjac) 7

Strijelac: 0:1 Fernandes (11), 0:2 Fernandes (40-11m)

Žuti kartoni: Stojanović (21), Gorgon (42), Župarić (50), Lecjaks (51), Benković (69)

Crveni karton: Lecjaks (58, drugi žuti karton)

RIJEKA: Sluga 6, Martić 5 (64 Heber -), Župarić 6, Elez 5,5, Zuta 5,5, Bradarić 5,5, Mišić 6, Gorgon 6, Matei 5,5 (87 Ajayi -), Kvržić 5,5, Jelić 5 (80 Črnic -)

DINAMO: Livaković 6,5, Stojanović 6, Sigali 6,5, Benković 6,5, Lecjaks 5, Antolić 6 (66 Doumbia -), Moro 6, Olmo 6,5, Gojak 6,5, Fernandes 7,5 (90+1 Lešković -), Henriquez 5,5 (60 Sosa 6)

Rijeka je doživjela prvi poraz na Rujevici! U derbiju 5. kola Dinamo je uspio postati prvi koji je pobijedio Rijeku otkada se igra na novom stadionu.

Dvama pogocima Fernandesa Dinamo je zasluženo odnio bodove iz Rijeke, a da se igračima Rijeke nema što zamjeriti.

Odigrali su u granicama mogućnosti za što su nagrađeni ovacijama s tribina nakon utakmice.

Riječka momčad pretrpjela je značajne gubitke nakon utakmice u Osijeku, Gavranović se ozlijedio, Vešović i Maleš dobili su crvene kartone.

Prvi put je Rijeka igrala domaću utakmicu bez Ristovskog, koji je otišao u Sporting. Na njegovu mjestu zaigrao je Martić.

Trener Mario Cvitanović ostao je bez Soudanija, koji zbog ozljede nije doputovao u Rijeku.

Nedostajao je riječkoj publici još jedan srdačni susret Soudanija i Vešovića na Rujevici, posebice  nakon utakmice na društvenim mrežama...

Kek je na početku Kvržića postavio na lijevi bok gdje je valjda u fazi obrane zajedno sa Zutom trebao zatvarati Fernandesa i Stojanovića.

Matei je igrao iza Jelića, Gorgon se otvarao po desnoj strani.

Sve taktičke pripreme za utakmicu brzo su postale neupotrebljive, već u 11. minuti promijenio se pristup utakmici.

Nakon ubačaja iz kuta Olmo je okrznuo glavom loptu, koja je stigla do Gojaka na lijevoj strani... Uslijedile su dvije pogrešne tehničke reakcije igrača Dinama..

Prvo Gojak nije dobro zahvatio loptu, koja se odbila do nečuvanog Fernandesa u sredinu, a onda je i Čileanac traljavo zahvatio loptu koja je lagano završila u mreži - 0:1.

Bez obzira ne splet nepredvidljivih reakcija gostujućih napadača, riječka obrana nije dobro reagirala u prekidu što je kronična boljka...

Naravno da je pogodak poremetio ravnotežu riječke momčadi kojoj je trebalo desetak minuta da podigne utakmicu na razinu više što se tiče trke i agresivnosti.

Splasnula je početna euforija gostiju, koji su se povukli na svoju polovicu igrališta i čekali prilike za brzu tranziciju.

Izdušila se riječka momčad nakon dvadesetak minuta u bezopasnim izmjenama lopte na polovici gostiju, sterilna završnica postaje ozbiljan problem.

Vratar Livaković u 32. minuti rutinski je presjekao Martićevo prizemno ubacivanje zdesna, bila je to jedina intervencija vratara Dinama.

Dinamo je u završnici prvog dijela ponovo počeo izgledati dovoljno goropadno da stekne još veću prednost.

U 37. minuti Fernandes je uputio snažni udarac sa 20 metara, Sluga je u letu skrenuo loptu.

U 39. minuti Gojak je prošao desnom stranom i pokušao ubaciti u sredinu, lopta je udarila u ruku uklizalog Zutu. Sudac Pejin pokazao je na bijelu točku nakon konzultacija sa sucem iza korner-linije.

Fernandes je bio precizan izvođač kaznenog udarca - 0:2.

Na početku drugoga dijela Rijeka je imala priliku vratiti se u utakmicu.

U 53. minuti Jelić je izmaknuo pažnji Dinamovih braniča, na kraju brze izmjene izašao je sam na desnoj strani kaznenog prostora i onda iz zatvorene pozicije loptu poslao u bližu vratnicu.

Odbijenu loptu prihvatio je Gorgon i poslao visoko preko vratiju.

U 58. minuti Rijeka je stekla prednost igrača više, Lecjaks je nasrnuo na Kvržića i dobio drugi žuti karton nakon dužega premišljanja suca Pejina.

Krenula je riječka momčad agresivnije, Matei (61) udarcem s 15 i Gorgon (63) udarcem glavom s 5 metara prvi su puta tijekom utakmice stavili Livakovića na ozbiljna iskušenja.

Zatvorio je Cvitanović utakmicu sa Sosom i Doumbijom, Fernandes je ostao sam u vrhu napada... I u 68. minuti pogrešno primio loptu, kada je ispred njega bio samo Sluga...

Brzo je preustrojena momčad Dinama uravnotežila odnose sa jalovim riječkim pokušajima, u napadu domaćina jednostavno nije dovoljno individualne kvalitete da bi se stvorio višak.

Do kraja utakmice ništa se konkretno nije dogodilo do  84. minute, kada je Črnic pokušao ubaciti zdesna, lopta se od Sose odbila u gredu.

Rijeka je pogodak očito mogla postići samo slučajno, kao Gorgon koji je u 90. minuti loptu poslao preko vratiju.

I na kraju, sudac Pejin vrlo dobro je sudio utakmicu bez puno tenzija.

Prvi put nakon dužega razdoblja u jednoj utakmici Rijeke i Dinama kontrolor suđenja neće se baviti glavnim sucem budući da je Dinamo kontrolirao utakmicu od samog početka.