MAXtv PRVA LIGA

Rijeka s igračem manje zabila tri pogotka

Nedjelja, 04. listopada 2015. 20:54 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 12. kola: Rijeka - Zagreb 4:1. Od Bradarićeva isključenja Rijeka postignula tri pogotka

MAXtv Prva liga - 12. kolo

RIJEKA - ZAGREB 4:1

Stadion Rujevica. Gledatelja 3.358

Sudac: Igor Križarić (Čakovec) 6

Strijelci: 1:0 Moises (3) 2:0 Roshi (79) 3:0 Radošević (83) 4:0 Balaj (85) 4:1 Boban (88)

Žuti kartoni: Šulc (8), Ristovski (19), Bevab (24), Bradarić (44), Moises (53), Šehić (58)

Crveni karton: Bradarić (75 - drugi žuti)

RIJEKA: Vargić 6 - Ristovski 5.5, Lešković 6, Mitrović 6, Zuta 5.5 - Maleš 6, Bradarić 5.5 - Jugović 6.5 (63 Roshi 6.5), Moises 6.5 (59 Radošević 6), Tomasov 7 - Bezjak 6 (74 Balaj -)

ZAGREB: Livaković 5.5 - Šehić 5.5, Matić 5, Kovačić 5, Bevab 5 (46 Čubel 5.5) - Gudelj - (32 Mudražija), Ljubičić 5.5, Šulc 5.5 (66 Medić -), Tešija 5 - Boban 6.5, Jurilj 5.5

Rijeka je u susretu dvanaestog kola MAXtv Prve lige rezultatom 4:1 svladala Zagreb. Iako je u posljednjih petnaest minuta susreta sastav Matjaža Keka ušao s igračem manje zbog isključenja Bradarića, u preostalom razdoblju utakmice postignuta su bila čak tri pogotka koja su domaće odvojila od potiho, ali ujedljivo opasnih momaka iz metropole.

Minuta šutnje za Ćuću Grabovca
Uoči početka utakmice nogometaši Rijeke i Zageba stali su na centru igrališta odati počast preminulom fotoreporteru Novoga lista i kroničaru novije riječke povijesti, Petru Ćući Grabovcu. Od sporta do politike, Grabovac je svojim fotografijama u dugoj i plodonosnoj karijeri ovjekovječio mnoge važne događaje u Rijeci.

Matjaž Kek tražio je novu domaću pobjedu nakon dva uzastopna remija bez pogodaka (Inter, S. Belupo). U tom kontekstu, a poradi izostanka Ivana Močinića zbog tri akumulirana žuta kartona vratio se na 'staru' formaciju 4-2-3-1 s Moisesom iza isturenog Bezjaka, uz Jugovića i Tomasova na pozicijama krilnog napadača. Prednost na mjestima zadnjih veznih dobili su Maleš i Bradarić, što je značilo da će Josip Radošević susret započeti s klupe za pričuve na kojoj nije bio Anas Sharbini. Za njega nije bilo mjesta u zapisniku zbog lakše ozljede!

Nije dugo trebalo Rijeci da povede. Zabio je povratnik Moises nakon što je Bezjak probio lijevu stranu i uposlio Jugovića u neposrednoj blizini Livakovićevih vratiju, a ovaj samo proslijedio loptu do Brazilca. Vodstvo u ranoj fazi utakmice domaćima je dalo krila i dodatno povećalo ionako ogromnu dozu samopouzdanja. Prva linija obrane ispred Vargića podignula se na četrdesetak metara te je na taj način Rijeka vrlo jednostavno dolazila u reposjed. I u petoj minuti mogao je Jugović ponovno zapapriti Zagrebu, no nakon što je ostavio Matića na vjetrometini njegov ubačaj nije pronašao nikog u sredini.

Igrala se jedanaesta minuta kada je Jugović prošao po desnoj strani poslije riječkog otklanjanja opasnosti posredstvom slobodnog udarca. Osječki veznjak je ciljao suprotan kut Livakovićevog gola, no pronašao je Tomasova na lijevom boku. Ovaj se na ulasku u šesnaesterac othrvao pažnji Kovačića, nakon čega je Matić pravodobno reagirao i spasio svoju momčad novih poteškoća.

U 16. minuti sjajnu su akciju na lijevoj strani iskreirali Maleš i agilni Tomasov. Nije akciju uspio završiti Bezjak na pravi način nakon njihovog duplog pasa. Nedugo zatim žuti je karton dobio Stefan Ristovski uslijed kontakta s Juriljem na sredini igrališta uz negodovanje publike na zapadnoj tribini. Nije to previše omelo domaći sastav u nastojanju na nastavi s ofanzivnom igrom koja je u konačnici prema logičkom slijedu trebala donijeti drugi pogodak u Livakovićevoj mreži. On se mogao dogoditi u 25. minuti, no lijepu akciju Bezjaka i Tomasova prekinuo je pomoćni sudac Marko Stolnik koji je signalizirao zaleđe.

Opasnosti ispred gostujućeg gola nije nedostajalo niti sljedećim minutama. Jugovićev udarac škaricama (27) krajnjim je naporom uspio zaustaviti Livaković koji se pet minuta kasnije našao ispred Ristovskog u odsudnom trenutku na rubu svojih pet metara. Prvi kakav-takav udarac na riječka vrata u 38. minuti uputio je Gabrijel Boban, i to iz dvojbene pozicije zbog zaleđa nakon dodavanja Mudražije. Nedugo zatim nakon kornera je glavom iz sredine kaznenog prostora ponovno pokušao Boban, no i taj je udarac otišao iznad grede Vargića.

U trenucima kad se igra preselila pred domaći gol. Zagreb je najbliži izjednačenju bio u 44. minuti. Boban je na desnoj strani po dodavanju Bevaba izbjegao zaleđe i prošao poluokomito prema Vargiću. Iako je za udarac imao skraćeni kut, Vargić je efektnom paradom morao sačuvati svoja vrata.

Nastavak susreta donio je i drugu promjenu u redovima Dražena Madunovića. Nakon što je prisilno zbog ozljede morao izaći Gudelj poslije pola sata igre, gostujući strateg je u svlačionici ostavio Bevaba te mu pretpostavio Čubela. Zagreb je nastavio s prijetnjama, Boban je u 50. minuti zamalo ostao u zaleđu nakon proigravanja Šulca. Početak nastavka nije obilovao prilikama kao što je to bio slučaj u uvodu utakmice.

U mnogo manje sadržajnijem periodu Rijeka je sljedeću priliku za pogodak dočekala u 65. minuti kada je u prvom kontaktu s loptom mogao zabiti Roshi. Albanski ofanzivac tek je kojih dvadesetak sekundi ranije odmijenio Vedrana Jugovića, ptom se sam izborio za poziciju unutar šesnaesterca, ali i pucao traljavo i zadao lagan posao Livakoviću. Nedugo zatim Roshi je s desne strane ubacio, zamalo je na završetku akcije prekratak bio Bezjak.

Minutu nakon što je Matjaž Kek iskoristio treću zamjenu uvevši Balaja umjesto Bezjaka, dogodila se nevolja u vidu drugog žutog kartona za Filipa Bradarića. Posljednjih je petnaest minuta tako Rijeka morala odraditi s desetoricom u polju pa je posao oko privođenja priče kraju bio dodatno otežan u ionako teškoj situaciji gdje su se prilike stvarale praktički - na kapaljku.

Dogodila se ipak ona jedna koja je do kraja raspukla gostujuću obranu. Igrala se 79. minuta kada je Tomasov znalački pobjegao dvojici čuvara po lijevoj strani i s ravnine bijele točke ubacio u sredinu. Tamo je iz drugog plana natrčali Roshi zabio za 2:0 i tako oplemenio svoj ulazak u igru koji je donio onu dozu živosti koja je Rijeci nedostajala.

Kada su u posljednjih sedam minuta svoje pogotke pridodali Radošević i Balaj, domaća je publika mogla glasno zapljeskati karakternoj Rijeci koja se vratila na pobjedničke staze. Osim pogodaka četvorice igrača, nije nevažno da je čak tri asistencije upisao Marin Tomasov.

Zagreb se na kraju mogao samo zadovoljiti počasnim pogotkom njihovog najopasnijeg pojedinca Gabrijela Bobana. Prekinut je niz minuta bez primljenog pogotka za Ivana Vargića, koji je stao na 783 minute, ali još važnije - puni je plijen bio konačno uhvaćen.