MAXtv PRVA LIGA

Rijeka pobijedila Dinamo ponižavajućom lakoćom

Nedjelja, 18. rujna 2016. 20:53 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 9. kola: Rijeka - Dinamo 5:2. Strijelci Gavranović, Gorgon (2) i Vešović (2)

MAXtv Prva HNL - 9. kolo

RIJEKA - DINAMO 5:2

Stadion na Rujevici. Gledatelja 5500

Sudac: Ante Vučemilović (Osijek) 6,5

Strijelci: 1:0 Gavranović (1), 2:0 Gorgon (33), 3:0 Vešović (50), 4:0 Gogron (55), 4:1 Soudani (82),    5:1 Vešović (83), 5:2 Pavičić (86)

Žuti kartoni: Benković (20), Andrijašević (63)

RIJEKA: Prskalo 6,5, Ristovski 6,5, Mitrović 7, Elez 7, Zuta 6,5, Maleš 6,5, Bradarić 6,5, Andrijašević 7 (83 Matei -), Gorgon 7,5 (69 Mišić -), Vešović 8 (87 Ćanađija -), Gavranović 7,5

DINAMO: Šemper 5,   Schildenfeld 5, Sigali 5, Benković 5, Stojanović 5 (58 Šitum 5), Jonas 5 (75 Henriquez -), Pavičić 5, Fiolić 5 (58 Machado -), Pivarić 5, Soudani 5,5, Fernandes 5,5

Rijeka je pobijedila Dinamo načinom, koji graniči s ponižavajućom lakoćom za sujetu modrih zvijezda iz Lige prvaka.

Ovakav Dinamo pokraj Rijeke nema šanse ponovo postati prvak budući da konačnih 5:2  nisu bili realni odraz stanja na terenu. Dinamo je na kraju rezultatski prošao bolje nego što je igrao.

U najboljoj utakmici Rijeke otkada je Zdravko  Mamić preuzeo Dinamo prije petnaestak godina, aktualni hrvatski prvak izgledao je otužno neorganizirano od prve minute.

I kraće od minute! Rijeka je povela za dvadesetak sekundi!

Šemper se prvo posklinuo nakon što je Vešović krenuo prema njemu, a onda neoprezno poletio za loptom s Pivarićem. Obojica su zapeli u duelu, Gavranović je odbijenu loptu iskosa zdesna poslao u praznu mrežu - 1:0!

Matjaž Kek poslao je na teren najbolje što ima. Jedina (ne)očekivana pojava na terenu bio je Gorgon, koji je počeo utakmicu umjesto rovitog Mateija. Ništa nije smetalo, dapače!

Trener Dinama počeo je utakmicu bez klasične prve špice u sustavu s trojicom braniča (3-5-2) u zadnjoj liniji, s Pivarićem i Stojanovićem na bokovima.

Zlatko Kranjčar sve je uložio u napadački tandem Fernandes - Soudani, ali je ogledalo umiješnosti svakoga trenera igra u obrani. A Dinamova obrana iskazala je toliku zbunjenosti u držanju rasporeda kao da Rijeka igra protiv nižerazredne momčadi.

Teško se prisjetiti jedne utakmice Rijeke i Dinama u kojoj je praktično svaka okomita lopta upućena u (među)prostor između stopera predstavljala potencijalnu opasnost za ionako zbunjenog vratara Dinama.

U 15. minuti Šemper ponovo početnički griješi. Kratko dodavanje prema lijevom boku na rubu kaznenog prostora presjekao je Vešović, koji je krenuo prema vrataru Dinama i pokušao odigrati prema Gavranoviću.

Zapeo je Gavranović u bloku, lopta se odbila do Vešovića koji pogađa bližu vratnicu.

U 33. minuti Vešović je prošao desnom stranom, odigrao je na vrhu kazenenog prostora paralelno za nečuvanog Gorgona, koji je na 15 metara loptu zahvatio tako da je završila let u mreži uz desnu vratnicu - 2:0.

Osim dva pogotka Rijeka je u praktično svakom izlasku na zadnju liniju obrane Dinama izgledala opasno, u završnici je nedostajalo  malo više mirnoće da Dinamo uđe u zonu rezultatske katastrofe.

Bila je Rijeka opasna i u statičnoj duel-igri, Mitrović (21) je zamalo promašio cilj udarcem glavom nakon ubačaja s desnog boka.

Što se napadačke igre Dinama tiče, dvaput je zaprijetio Fernandes.

U 36. mnuti Prskalo je uhvatio nezgodno upućenu loptu, koja se odbila od bloka.

U 46. minuti Fernandes je dugo vukao loptu kroz kazneni prostor da bi na kraju Elez stigao pravodobno uklizati.

I to je bilo sve od Dinama uz još jedan ubačaj (35) zdesna za još jedno Elezovo uklizavanje.

Budući da zadovoljni Kranjčar  ništa nije promijenio u rasporedu nakon odmora, Rijeka je već u 48. minuti ponovo imala priliku.

Na kraju povezanog pijenosa lopte Gorgon je izašao sam slijeva na Šempera, udarac nije bio precizan.

U 50. minuti opet su Gavranović i Vešović izašli sami na zadnju liniju, Gavranović je petom majstorski gurnuo loptu Vešoviću između dvojice braniča Dinama pokraj kojih je crnogorski napadač prošao kao pokraj čunjeva za treninge.

Vešović je izašao pred Šempera i lagano plasirao loptu u mrežu za ludnicu za tribinama - 3:0.

Zaorilo se s riječkih tribina: Cico, ostani! Uzvratio je Kranjčar pljeskom prije nego što su i navijači Dinama morali zapljeskati Gorgonu.

U 55. minuti Gorgon je s 23 metra slijeva uputio udarac po kojemu je lopta fijuknula i završila let u gornjem kutu - 4:0!

Pogodak za dugo sjećanje svih koji su na Rujevici svjedočili povijesnoj pobjedi Rijeke nad Dinamom!

Tko zna koliko će godina opet proći prije nego što će u Rijeku opet doći jedan ovako nemoćni Dinamo.

U zadnjih pola sata pao je riječki ritam što je glavni razlog zbog kojega je obrana Dinama manje trčala u prazno.

U 82. minuti prvi put je u prazno otrčala riječka obrana. Soudani je na drugoj vratnici dočekao prebačenu loptu nakon ubačaja iz prekida i samo postavio nogu za  4:1.

Soudanijev pogodak kao da je razljutio najboljega igrača, minutu kasnije Vešović je ušao u kazneni prostor iza Pivarića i još jednom mirno plasirao loptu u mrežu za čudesnih 5:1.

Šteta što je koncentracija riječke momčadi opet pala u završnici, u 86. minuti Pavičić je loptu poslao u bliži Prskalov kut - 5:2.