MAXTV PRVA LIGA

Rijeka pobijedila Zagreb, dva gola Kramarića

Subota, 27. rujna 2014. 20:55 Napisao  I. V.

Utakmica 10. kola: Rijeka - Zagreb 3:0. Rijeka je smanjila zaostatak za Dinamom na tri boda

MAXtv Prva liga - 10. kolo

RIJEKA - ZAGREB 3:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 4500

Sudac: Goran Gabrilo (Split) 7

Strijelci: 1:0 Kramarić (22), Kramarić (27), 3:0 Krstanović (47)

Žuti kartoni: Kolinger (43), Musa (51)

RIJEKA: Vargić, Vešović 6,5 (68 Lima -), Mitrović 6, Lešković 6, Tomečak 6, Cvijanović 6, Jajalo 6 (79 Zlomislić -), Moises 6,5 (46 Krstanović 6,5), Jugović 6,5, Sharbini 7, Kramarić 7,5

ZAGREB: Livaković 6, Jurendić 6, Musa 5,5, Kolinger 6, Štiglec 6, Stepčić 6, Ljubičić 6, Matić 6, Krovinović 5,5, Boban 6, Medić 5,5

Nogometaši Rijeke uvjerljivo su pobijedili Zagreb u utakmici koju je odlučila pojedinačna kvaliteta najboljih igrača riječke momčadi.

Rijetko se koja momčad može pohvaliti da je na Kantridi ostvarila veći posjed lopte od Rijeke. Momčad Zagreba od prve minute prevela je igru kratkih, tehnički dotjeranih pasova kojima je dvadesetak minuta umješno loptu  držala pretežito u zadnjoj liniji. Kontroliranim posjedom lopte Zagreb je jedino uspio donekle amortizirati agresivnost visoko postavljene riječke momčadi tako da je utakmica na početku izgledala kao dosadnija verzija tika-taka nogometa. Ako se izuzme mlaki Jugovićev (5) pokušaj i Livakovićeva rutinska intervencija, pred kaznenim prostorima ništa se nije događalo do 22. minute. Tada je došlo Kramarićevih pet minuta!

U 22. minuti Sharbini je ubacio s poludistance, Livaković je poletio u prazno, a Kramarić u trku ispred vratara Zagreba glavom loptu skrenuo u mrežu - 1:0. U 27. minuti na kraju brze izmjene lopte Moises je zdesna ušao u kazneni prostor, precizno odigrao za Kramarića, koji je iz blizine mirno poentirao - 2:0.

Službeni predstavnik zagrebačkog kluba, inače predsjednik i trener Dražen Medić, ništa nije mijenjao u rasporedu i pristupu ni nakon što je Kramarić osigurao Rijeci novu pobjedu. Zagreb je i dalje inzistirao na igri kratkih pasova na svojoj polovici. Ako je Mediću bio važan dojam, uspio je dokazati da njegova momčad ima smisla za kombinatoriku!  Ako je na Kantridi htio ostvariti nešto konkretno, ništa nije uradio! Rijetko su igrači Zagreba zalazili na polovicu domaće momčadi, robusni Boban djelovao je kao jedina latetnta opasnost kada bi se pojavio na širokom prostoru.

U igri Rijeke na postavljenu zagrebačku obranu osjetno je nedostajala igra po bokovima. Izostao je učinak dvojice braniča (Tomečak - Leovac), koji ove sezone ulascima iz drugoga plana stvaraju višak i održavaju kontinutet napada protiv slabijih momčadi poput Zagrebove. Leovac nije igrao zbog kartona, a Vešović na desnoj i posebno Tomečak na neprirodnoj lijevoj strani, nisu bili dovoljno aktivni ni u pripremi, a kamo li u završnici napada.

U drugom dijelu umjesto ozlijeđenog Moisesa ušao je Krstanović, koji je konačno skinuo hipoteku igrača koji ne može zabiti ni na treningu! Nogomet je zapravo vrlo jednostavna igra, kada igrači poput Sharbinija pronađu inspiraciju. U 47. minuti Sharbini  je u silovitom trku sa svoje polovice loptom stigao do kaznenog prostora Zagreba i onda majstorski  proigrao Krstanovića, koji je  osvanuo sam ispred Livakovića i mirno poslao loptu u mrežu - 3:0 .

Dvije izgledne riječke prilike (Kramarić 55, Krstanović 56) kao da su najavile katastrofu gostiju,  ali je Zagreb  ponovo iznenadio! Ima u Medićevim igračima nešto "španerski" usađeno, Zagreb nije odustao od igre ni nakon 0:3. U trenutku kada većina momčadi podlegne negativnom rezultatu, Zagreb je poginuo razinu igre i počeo organizirano držati Rijeku na svojoj polovici.

Ne može se reći da je Vargić trebao strahovati, ali je morao stalno biti na oprezu. Nikada ne znaš gdje će završiti lopta nakon udarca poput Štiglecova (63).  Neobično je bilo slušati Kekove povike: Stani bliže igraču!, dok je lopta kolala između nogu Zagrebovih igrača. Kekova nervoza najbolje je priznanje kvaliteti osmišljene igre Zagreba kojemu je u završnici nedostajala igračka klasa jednog Kramarića ili Sharbinija.

Mogla je Rijeka uvećati pobjedu, izgledne šanse propustili su Krstanović (84) udarcem glavom i Kramarić (88), koji se spetljao pred Livakovićem. Imao je i Zagreb dvije prilike, Kolinger (79) glavom i Medić (82) nakon Leškovićeva proklizavanja. Rezultat se nije mijenjao! Ostaje dojam je da puno uvjerljiviji od igre Rijeke!