Srijeda, 02. ožujka 2016. 20:53 Napisao/la  SC

Utakmica 25. kola: Split - Rijeka 1:2. Vargić obranio izmišljeni kazneni udarac

Strijelci: 0:1 Gavranović (32), 1:1 Rrahmani (45+1), 1:2 Balaj (74)

Žuti kartoni: Matei (30), Samardžić (35), Zuta (44), Jakić (52), Špehar (59), Majstorović (70), Balaj (72), Mitrović (82), Arroyo (87)

Crveni karton: Balaj (76, drugi žuti karton)

SPLIT: Zagorac 5,5, Miljković 6, Majstorović 5,5,  Rrahmani 6,  Vitus 5,5, Jakić 6 (60 Obšivač 5,5), Blagojević 5,5 (80 Barcenas -), Špehar 6 (68 Arroyo -), Mišić 5,5, Pešić 5,5, Bagarić 5,5

RIJEKA: Vargić 7, Ristovski 6,5, Samardžić 6, Mitrović 5,5, Zuta 6,5, Bradarić 5,5, Brezovec 5,5, Matei 6  (64 Balaj -), Tomasov 6 (90+2 Bertoša -), Bezjak 5,5, Gavranović 6,5 (86 Mejač -)

Nogometaši Rijeke pobijedili (2:1) su Split u Parku mladeži i nastavili tradiciju osvajanja bodova na splitskim terenima. Nakon utakmice dviju ponajboljih momčadi HNL-a jedino se pamti pobjeda. Sve ostalo brzo će se zaboraviti.

Riječani jedino trebaju upamtiti Mlakarovo suđenje kao još jedno upozorenje iz središnjice! Posebice u zadnjih dvadesetak minuta, kada se sudački kriterij očigledno promijenio na štetu nogometa!

Rijeka je počela utakmicu s otvorenim gardom u jakom ritmu, što je rezultiralo Tomasovim (8) pokušajem lijevom nogom zdesna.

Visoko i agresivno stajala je  riječka momčad više od petnaestak minuta, koliko je domaćim igračima trebalo vremena da dignu intezitet igre u duelima. Poznato je da Rijeka igra izrazito fizikalni nogomet kojemu u HNL-u može parirati nekoliko momčadi među kojima je splitska.

Nakon dvadesetak minuta Split je počeo kontrolirati tijek utakmice, utakmica je ušla u relativno uravnoteženo razdoblje tijekom kojega su domaćini dvaput zaprijetili.

Bagarić je u 22. minuti izašao isuviše ukoso  da bi zdesna pogodio mrežu pokraj istrčalog Vargića, Pešić je u 26. minuti bio previše ukoso da bi snažnim udarcem svladao dobro postavljenog Vargića.

Rijeka je u prvom dijelu sporadično prijetila, ali vratar Zagorac tijekom  prvog dijela nije imao konkretnog posla. Svejedno je primio pogodak baš u razdoblju tijekom kojega je splitska momčad izgledala ravnopravno.

U 32. minuti Matei je okomito ubacio iz prekida, Gavranović se iskrao pažnji čuvara i glavom znalački skrenuo loptu u daljnji kut - 0:1.

Riječki pogodak nije promijenio odnose na terenu, nastavila se izmjena pokušaja napada bez završnice na objema stranama.

U 44. minuti Pešić je ubacio slijeva, Zuta je skrenuo loptu tijelom, a sudac Mlakar pokazao na bijelu točku, gestikulirajući igranje rukom.

Ni po čemu Mlakar nije naslutio da će darovati Splićane kaznenim udarcem! Bagarićev udarac s bijele točke Vargić je obranio, pravda je djelomično zadovoljena.

U nastavku akcije uslijedio je ubačaj iz kuta, lopta se odbila izvan kaznenog prostora, Bradarić je zakasnio u izlasku, Rrahmani ostao sam ispred Vargića, primio nasumice ubačenu loptu i mirno poentirao - 1:1.

Ni u drugom dijelu ništa se nije bitno promijenilo u nezanimljivoj igri dviju momčadi, koje očigledan problem u uspostavi protoka lopte kompenziraju silinom.

Kako je vrijeme odmicalo obje su momčadi padale u snazi, pa su sve više počela prevladavati dosadna razdoblja nadjačavanja u duelima po sredini terena. Obilje nekontroliranih kontakata i bespotrebnih žutih kartona nisu slutile pogocima.

A onda se u 74. minuti Ristovski ubacio po desnoj strani, Gavranović je pravodobno odigrao, uslijedio je precizni ubačaj na drugu vratnicu gdje je osamljeni Balaj glavom skrenuo loptu u mrežu.

Zagorac je uspio odbiti loptu, Balaj je bio najbliži i najbrži, ponovo je skočio, ali je ovaj put glavom loptu poslao u mrežu - 1:2.

Dvije minute kasnije Balaj je morao u svlačionicu, dva žuta kartona dobio je za manje od pet minuta! Drugi je dobio nakon što se zaigrao poslije sučeva znaka toliko naivno da je Mlakarov kriterij došao do punog izražaja.

Do kraja utakmice domaća momčad ničim nije pokazala da ima igrača više.