Subota, 22. kolovoza 2015. 21:19 Napisao/la  SC

Utakmica 7. kola: Split - Rijeka 0:2. Marin Tomasov dvostruki strijelac

Strijelac: 0:1 Tomasov (7), 0:2 Tomasov (84)

Žuti kartoni: Vidović (17), Obšivač (21), Roshi (33), Balaj (43), Tomasov (56), Mršić (63)

Crveni karton: Lešković (59, prekršaj)

SPLIT: Zagorac 6,5, Obšivač 6, Majstorović 5,5, Rrahmani 5,5, Woon 6, Vidović 5,5, Franjić 5,5 (46 Rugašević 6), Mršić 6 (71 Pervan -), Bilbija 5,5 (46 Simonovski 5), Pešić 5, Bagarić 5,5

RIJEKA: Vargić 6,5, Ristovski 6,5, Samardžić 6,5, Lešković 5, Tomečak 6,5, Bradarić 6, Maleš 6,5 (60 Radošević 6), Roshi 6 (62 Mitrović -), Močinić 6,5, Tomasov 7,5 (89 Vešović -), Balaj 6

Dvama pogocima rasploženoga Marina Tomasova nogometaši Rijeke ostvarili su pobjedu (2:0) u Parku mladeži u najboljoj utakmici ove sezone. Rijeka je prvi put ove sezone tijekom jedne utakmice izgledala suvereno kao u najboljim danima u mandatu Matjaža Keka.

Pobjeda dobiva na još većem značaju ako se uvaži činjenica da je riječka momčad igrala u gostima protiv momčadi Splita, koja je prvi put u HNL-u slovila favoritom zbog rezultata na početku sezone, te da je zadnjih pola sata opet igrala s igračem manje.

Dovoljno je naglasiti dvije činjenice: Split tijekom cijele utakmice nije uputio izravni udarac u okvir vratiju, najbolji igrač Splita bio je vratar Zagorec, koji je poraz učinio rezultatski podnošljivim. Prema prilikama Rijeka je mogla bitno poraviti gol-razliku.

Trener Rijeke nije mogao računati na kažnjene Bezjaka, Shabinija, Moisesa i ozlijeđenog Jugovića, što je suzilo manevarski prostor u napadačkom dijelu. Kek je napao Split s Balajem na špici, Roshi i Tomasov igrali su na bokovima. Na klupi je prvi put sjedio mladi Vizinger, jedina alternativa u napadu. U splitskom sastavu pojavio se debitant Franjić, koji je nedavno stigao iz Istre 1961. Trener Vulić nije mogao računati na suspendiranog Blagojevića.

U 7. minuti Tomasov je snažno udario loptu s 25 metara, najopasniji igrač Rijeka ove sezone silovito je pogodio desnu vratnicu od koje se lopta neobranjivo odbila u mrežu - 0:1. Pogodak je pao u idealnom trenutku da ohrabreni igrači Rijeke zauzmu čvrsti stav na sredini terena.

Odigrala je momčad Rijeke taktički najkvalitenijih pola sata ove sezone, Kek je ostvario pun pogodak kada je splitsku momčad blokirao visoko postavljenim Bradarićem i Močinićem iza kojih je igrao pouzdani Maleš. Središnji riječki trokut u plitkoj formaciji nije domaćim igračima dozvolio organizirano izaći preko centra, pola sata trajala je bezglava jurnjava splitskih igrača koji nisu mogli spojiti dva dodira.

Šteta što Rijeka ove sezone ne djeluje konkretnije u završnici, posebice u zadnjem pasu. U razdoblju osjetne nadmoći stvorila je Rijeka samo dvije (polu)prigode, premalo s obzirom na očiglednu konfuziju u domaćoj momčadi.

U 21. minuti Maleš je uputio loptu u Zagoreca s 18 metara na kraju kontre koja je puno više obećavala kada je Roshi probio desni bok. U 28. minuti Roshi je ponovo pobjegao desnom stranom, ubacio precizno na suprotnu stranu za Bradarića, koji je pokušao efektno dohvatiti loptu, ali je pokušaj voleja neslavno završio.

Nakon pola sata momčad Splita počela je donekle naslućivati zbog čega je uoči utakmice slovila favoritom. Podignula je domaća momčad razinu agresivnosti, središnjica riječke momčadi počela je gubiti duele, pa se težište igre preselilo na gostujuću polovinu igrališta. U svemu tome ništa se konkretno do odmora nije dogodilo pred Vargićem, koji je prvi put morao reagirati tek u 44. minuti, kada je rutinski pokupio loptu ispred Bagarića.

U drugom dijelu trener Vulić obavio je dvije izmjene, drugačije rasporedio zadnju liniju i središnjicu, podignuo zadnju liniju visoko do centra i otvorio gostima mogućnost brze transformacije. Riječke kontre počele su se redati kao na traci: Tomečak (51), Balaj (54) i Tomasov (57) ušli su u prilike u kojima je Zagorec dvaput iskazao zavidan refleks. U međuvremenu je Lešković (59) udarcem glavom nakon prekida zamalo promašio cilj.

U 59. minuti Lešković je promašio tajmnig: zakasnio je riječki stoper u pokrivanju prostora i zaustavio Bagarića prekršajem za crveni karton. Rijeka je treću utakmicu zaredom ostala s desetoricom igrača, ali ovoga puta u igri protivnika to se uopće nije osjetilo.

Počelo je razdoblje tijekom kojega je splitska momčad bezuspješno pokušavala poremetiti riječki raspored: zatvoreni bokovi i kompantni središnji blok bili su pretpostavka brzim prelascima na protivničku polovicu.

Dvije kontre preko neuhvatljivog Tomasova izgledale su školski izvedene sve do završnog udarca. Prvo je Balaj (74) nekontrolirano poslao loptu visoko preko Zagoreca, a onda je Ristovski (75) ispred Zagoreca za desetak centimetara ostao kratak za klasično zakucavanje iz blizine.

U 84. minuti Tomasov je odlučio prekinuti neizvjesnost. Radošević je gurnuo loptu u prostor, Tomasov je pobjegao Majstoroviću i snažnim udarcem loptu poslao u mrežu ispod Zagoreca - 0:2.