Rijeka pobijedila Osijek pogotkom u 93. minuti

Nedjelja, 06. ožujka 2016. 19:02 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 26. kola: Rijeka - Osijek 2:1. Bezjak pogodio u 93. minuti

Strijelci: 1:0 Gavranović (52), 1:1 Perošević (89-11m), 2:1 Bezjak (90+3)

Žuti kartoni: Šorša (32), Samardžić (39), Bezjak (45), Grgić (60), Močinić (80), Roce (80), Špičić (86), Maleš (87)

Isključenje: Matrljan (2, nesportsko ponašanje)

RIJEKA: Vargić 6,5, Ristovski 6, Mitrović 6, Samardžić 6,5, Bertoša 6, Maleš 6, Bradarić 6 (90+4 Brezovec -), Gavranović 7 (69 Močinić -), Matei 6,5 (70 Roshi -), Tomasov 6, Bezjak 6,5

OSIJEK: Malenica 5, Radotić 5,5, Lukić 6, Lesjak 6, Špičić 5,5, Kurtović 5,5 (63 Knežević -), Šarić 5,5,  Mioč 5,5 (73 Roce -),  Šorša 5,5 (73 Perošević -), Grgić 5, Mandić 5

U 93. minuti Roshi je prošao desnom stranom, ubacio u sredinu, vratar Malenica istrčao je u prazno, Bezjak se samo naklonio - 2:1. Rijeka je pogotkom u sudačkoj nadoknadi ostvarila pobjedu (2:1) protiv Osijeka, koji je u 89. minuti izjednačio iz kaznenog udarca.

Bertoša je neoprezno naletio na Peroševića, sudac Jović pokazao je na bijelu točku i izazvao salve negodovanja s tribina.

Ne toliko zbog reakcije na sudačku odluku koliko zbog akumuliranog nezadovoljstva sudačkim kriterijem, koji je početkom proljetnog dijela sezone postao važnija tema od nogometa.

Kako neće kada je utakmica trebala biti riješena u 84. minuti, kada je Tomasov postigao regularan pogodak koji je poništen zbog zaleđa.

Trener Osijeka Zoran Zekić nametnuo je agresivnost do boli. Prvih nekoliko prekršaja osječkih igrača bili su nepodnošljiivi za pomoćnika Danka Matrljana,  koji je zbog prigovora morao na tribinu već u 2. minuti.

Ne treba Zekiću zamjeriti, ovakvoj  Rijeci mogu parirati sve momčadi koje podnose visoki prag boli u duelima. Osijek je utakmicu počeo dovoljno snažno i odlučno da pojedinačna kvaliteta Rijeke ne dođe do izražaja. Posebice kada se zatvori desna strana riječke momčadi (Šorša/Ristovski), a Tomasov igra daleko od bočne linije.

Više od pola sata ništa se konkretno nije dogodilo pred obojicom vratara! Osijek nema takvu kvalitetu da bi mogao izravno ugroziti Vargića, iako je Šorša (5, 26) dvaput došao dovoljno blizu da je barem izgledao opasno.

Na drugoj strani riječki napadi odbijali su se od osječkog obrambenog zida kao jeka zbog vapaja za igračem koji ne lupa glavom u zid! Premalo su riječki napadači pokazali umijeća u duelima protiv robusnih osječkih braniča, samo je Matei s nekoliko driblinga naslutio da Rijeka ipak ima kvalitetu više od Osijeka.

Raspucao se nakratko Gavranović (36, 37, 38), s različitih pozicija loptu je triput poslao u vratara Malenicu. Da nije, osječki bi vratar ostao bez posla.

U 22. minuti Malenica ionako ništa nije mogao učiniti, kada je Matei iz slobodnog udarca s 24 metra pogodio gredu!

Bila je to najbolja prilika Rijeke i najljepši potez doslovno bez konkurencije! Sve drugo zaboravilo se odmah po odlasku na odmor.

U nastavku se otvorilo nebo i osječka momčad, koja je drugi dio počela kao svaka momčad koja se želi nadigravati. Kazna je brzo stigla.

U 52. minuti Tomasov je zdesna karakteristično ušao prema sredini, lopta se slučajno odbila u prazan prostor gdje se Gavranović nije našao slučajno.

Probudio se  Gavranovićev osjećaj za prostor, ulazak s desnog boka iza leđa obrane nitko nije očekivao. Najmanje nemoćni vratar Malenica, koji nije imao šanse u bliskom susretu s preciznim Švicarcem - 1:0.

Pogodak je rasteretio igrače Rijeke, koji su se počeli lakše nositi  s pritiskom favorita iako su i dalje imali očiglednih problema s protokom lopte oko osječke zone. Samo je velik broj netočnih riječkih dodavanja održavao osječku momčad u utakmici.

Promijenio je Zekić u završnici fizionomiju svoje momčadi uvođenjem napadača (Roce, Perošević), ali je svaki pokušaj osječkog napada bivao osujećen u začetku. Osim u 68. minuti, kada je Knežević ostao sam na desnoj strani kaznenog prostora i loptu izravno poslao u Vargića.

Osijek je od 1. do 89. minute izgledao kao momčad koja pogodak  može postići jedino iz penala.