Subota, 16. srpnja 2016. 23:03 Napisao/la  SC

Utakmica 1. kola: Split - Rijeka 0:3. Strijelci Tomasov (75) i Bezjak (8, 90+1)

Strijelci: 0:1 Bezjak (8), 0:2 Tomasov (75), 0:3 Bezjak (90+1)

Žuti kartoni: Maleš (41), I. Jukić (89)

SPLIT: Duka, Villafane, Majstorović, Rrahmani, Vitus, Obšivač, Šarić (46 I. Jukić), Špehar (78 Samac), Pešić (81 M. Jukić), Bakaj, Bagarić

RIJEKA: Prskalo, Ristovski, Mitrović, Elez, Zuta, Maleš, Bradarić, Gavranović (55 Mišić), Vešović (69 Roshi), Tomasov (85 Močinić), Bezjak

Nogometaši Rijeke ostvarili su uvjerljivu pobjedu u prvoj natjecateljskoj utakmice ove sezone, na Parku mladeži pobijedili su Split rezultatom 3:0.

Teško je pronaći nešto inspirativno u prikazanom nogometu obiju momčadi. Valja istaknuti da je u ovom trenutku Rijeka za klasu bolja momčad, da je Tomasov i dalje najbolji igrač Rijeke i da je Bezjak počeo sezonu impresivnom lakoćom postizanja pogodaka.

U 8. minuti na kraju brze kontre Tomasov je prošao lijevom stranom, ubacio za pravodobno utrčalog Bezjaka, koji je udarcem glavom ispred sporih splitskih braniča loptu efektno skrenuo u mrežu - 0:1.

Rijeka je prvom dijelu očekivano preuzela inicijativu iako protok lopte protiv skromne momčadi Splita nije ni približno bio na razini momčadi koja teži nadigravanju kroz posjed lopte. Očito je da Rijeka ni ove sezone neće mamiti uzdahe s tribina ni kada pobjeđuje.

Riječka je momčad jednostavno fizički nadmoćnija od splitske toliko da su sve (polu)prilike u prvom dijelu bile izravna posljedica pritiska i pojedinačne umješnosti prije svih Tomasova, koji je dvaput (11, 32) ozbiljno zaprijetio udarcima s 15 i 25 metara.

Gavranovićev udarac (39) s 15 metara skrenuo je vratar Duka, bio je to prvi i zadnji izravni udarac u okvir gola do odmora nakon Bezjakova pogotka.

Splićani ništa nisu mogli u završnici, nema više na Parku mladeži kvalitetnih igrača koji se mogu nadigravati protiv momčadi kakva je riječka.

U drugom dijelu Rijeka je dvadesetak minuta kontrolirala rezultat bez završnice, a onda su Splićani pojačali ritam, stali visoko i preuzeli rizik. Zapravo su počeli igrati taman onako kako najviše voli Matjaž Kek.

Problem je što se iz splitskog pritiska lako mogao dogoditi pogodak u 69. minuti, kada je Prskalo jedini put intervenirao na utakmici (I. Jukić uputio udarac s 22 metra) i što je Obšivač u 70. minuti propustio najbolju domaću priliku: po udarcu glavom nakon prekida lopta je prošla pokraj vratiju. Kazna je brzo stigla.

U 75. minuti dogodila se nezaustavljiva riječka kontra, Bezjak je proigrao Tomasova na lijevoj strani, a najbolji igrač Rijeke ušao je u kazneni prostor i iskosa pogodio suprotni kut - 0:2. Utakmica je završila!

Do kraja je raspoloženi Bezjak uspio iskoristiti neodlučnu intervenciju splitske obrane nakon Roshijeva prodora i postali loptu u mrežu uz bližu vratnicu - 0:3.