MAXtv Prva liga: Rijeka pobijedila Lokomotivu i ponovo preuzela vrh ljestvice

Petak, 12. veljače 2016. 19:50 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 22. kola: Rijeka - Lokomotiva 2:0. Pogocima Tomasova (18) i Gavranovića (25) Rijeka osvojila tri boda

MAXtv Prva liga - 22. kolo

RIJEKA - LOKOMOTIVA 2:0

Stadion na Rujevici. Gledatelja: 4000

Sudac: Andrej Burilo (Osijek) 6

Strijelci: 1:0 Tomasov (18), 2:0 Gavranović (25)

Žuti kartoni: Capan (17), Samardžić (23), Prenga (54), Pamić (65), Balaj (88)

RIJEKA: Vargić 7, Mejač 6, Mitrović 6, Samardžić 6,5, Zuta 6, Maleš 6, Močinić 6,5 (86 Bradarić -), Brezovec 6,5, Gavranović 7 (85 Matei -), Tomasov 7  (65 Balaj -), Bezjak 6

LOKOMOTIVA: Zelenika 6, Karačić 6, Bručić 5, Prenga 5,5, Barišić 5,5, Leko 6, Capan 6 (73 Čorić -),   Andrijašević 6, Fiolić 5,5 (57 Cekici 5,5), Grezda 6, Marić  5,5 (54 Pamić 5,5)

Nogometaši Rijeke ostvarili su pobjedu (2:0) protiv Lokomotive u prvoj utakmici proljetnog dijela sezone. Tri boda nametnula se kao imperativ da bi Rijeka privremeno preuzela vrh ljestvice i odmah počela pritiskati Dinamo. U takvoj utakmici jedino je bilo važno pobijediti uz  što manje  problema! I bi otprilike tako...

I odmah na početku prve utakmice  jedan Kekov taktički odmak od očekivanog.  Gavranović je počeo igrati na lijevom boku što nije njegova prirodna pozicija bez obzira na drugačije linije kretanja od Tomasova na drugoj strani.

Da nije isto kada Gavranović  ulazi u sredinu s boka ili kada u pripremi napada traži slobodan prostor u vrhu napada, Kek je pokazao nakon dvadesetak minuta, kada je na boku završio Bezjak.

Iznenadila je riječka momčad mlakim pristupom u  zadnjoj  liniji, koja kao da je podlegla početnoj tremi.   U prvih deset minuta dvaput su igrači Lokomotive izlazili sami pred Vargića na sličan način.

Prvo se Andrijašević (3), a potom i Marić (7) zavukao iza leđa zadnje linije.  Andrijašević je promašio vrata nakon što je Mitrović zakasnio blokirati dugačko ubačenu loptu, nakon Capanova proigravanja Marićev udarac Vargić je uspio obraniti!

Više od petnaest minuta Lokomotiva je djelovala organiziranije i konkretnije, a onda je  Tomasov  iskoristio prvu gostujuću pogrešku.

Pogriješio je u procjeni inače potpuno izgubljeni stoper Bručić, koji je glavom pokušao loptu vratiti Zeleniki. Prikrao se Tomasov iza Bručićevih leđa i u trku skrenuo loptu u mrežu pokraj Zelenike - 1:0. Bio je to početak kraja gostujućih ambicija!

Očekivano, vodeći pogodak oslobodio je psihološkog tereta domaću momčad.  Rijeka je počela naslućivati konkretne konture napadačke igre,  kada je  Gavranović nakon dvadesetak minuta zamijenio mjesto s Bezjakom.

Da je svaki dolazak Gavranovića u kazneni prostor opasnost za goste ukazala je 22. minuta, kada se Tomasov na desnom boku poigrao skrivača s Barišićem i idealno odigrao Gavranoviću, koji je udarcem iz prve loptu poslao u nogohvat  vratara Zelenike.

Bila je to puno bolja prilika nego ona iz 25. minute, kada je Gavranović postigao prvi pogodak u bijelom dresu. Ubacio je Bezjak zdesna,  primio je Gavranović loptu leđima okrenut vrataru Zeleniki, u okretu se oslobodio Prenge i loptu precizno poslao u desni kut - 2:0.

Do odmora Rijeka je dvaput zaprijetila (Brezovec 39, Tomasov 44) udarcima izvana, Lokomotiva u završnici više nije izgledala opasno kao na početku utakmice.

Zato je na početku drugoga dijela Lokomotiva opet preuzela inicijativu. Stala je gostujuća momčad visoko i kroz pritisak počela raditi probleme riječkoj obrani.

U 56. minuti Grezda je pobjegao lijevom stranom, izašao na brisani prostor i prizemno uputio loptu, koju je izvrsni Vargić uspio dohvatiti.

U 59. minuti pokušao je Pamić udarcem s ruba kaznenog prostora, lopta se odbila preko granice igrališta čime je gostujuća momčad potrošila početnih petnaestak minuta dominacije.

Riječka momčad ponovo je uspostavila protok lopte između linija čime je počela organizirano osvajati teren na protivničkoj strani igrališta.

Od 65. minute Gavranović je ponovo počeo igrati na boku, kada je u igru ušao Balaj umjesto nedovoljno spremnog Tomasova.

Nova napadačka kombinacija Rijeke do kraja utakmice nije uspjela stvoriti ni jednu izglednu priliku. Na drugoj strani  Lokomotiva više nije izgledala goropadno pa se utakmica u zadnjih pola sata razvodila pod obilnom količinom kiše.

Rezultat je jedino mogao promijeniti Cekici (83), koji je ostao u otvorenoj poziciji za udarac s 13 metara.