MAXtv PRVA LIGA

Rijeka postala lider u šampionskom stilu

Nedjelja, 01. studenog 2015. 18:49 Napisao/la  SC

Utakmica 15. kola: Hajduk - Rijeka 0:3. Trener Rijeke razotkrio je slabosti Hajduka do boli.

MAXtv Prva liga - 15. kolo

HAJDUK - RIJEKA 0:3

Stadion na Poljudu. Gledatelja 24621

Sudac: Marijo Strahonja (Zaprešić) 7

Strijelci: 0:1 Bezjak (28), 0:2 Tomasov (41), 0:3 Balaj (50)

Žuti kartoni: Tomasov (34), Bradarić (71), Balaj (88)

HAJDUK: Kalinić 5, Juranović 5, Milović 5 (55 Velazquez 5), Bilyy 5, Milić 5, Jefferson 5,5, Sušić 5,5, Caktaš 5,5, Balić 5 (55 Maglica 5), Tudor 5 (72 Maloku -), Vlašić 5

RIJEKA: Vargić -, Ristovski 6,5, Lešković 7, Samardžić 7, Zuta 6,5, Bradarić 7 (88 Moises -), Radošević 6,5, Močinić 6,5, Tomasov 8 (82 Roshi -), Bezjak 7 (88 Vešović -), Balaj 7

Nogometaši Rijeke pobijedili su Hajduk u derbiju 15. kola i preuzeli ulogu lidera HNL-a, rezultat Jadranskog derbija zorno ukazuje koliko je Rijeka bila nadmoćna u utakmici dviju prvoplasiranih momčadi.

Predvođena rastrčanim Marinom Tomasovim, riječka momčad prezentirala je taktički besprijekornu  igru koja služi na čast treneru Matjažu Keku. Trener Rijeke razotkrio je slabosti Hajduka do boli. Većeg zbog načina na koji je Rijeka  pobijedila Hajduk nego zbog rezultata.

Matjaž Kek odlučio je na poljudski travnjak poslati trkački najmoćnije igrače s kojima raspolaže, srednji red sastavio je od izrazito defenzivnih igrača (Močinić, Bradarić, Radošević) čime je jasno znao do znanja što očekuje i želi.

Keku je  posebno bilo važno smiriti početnu euforiju splitske momčadi, koja je utakmicu počela očekivano agresivno. Za igrača tipa Anasa Sharbinija u takvim promišljanjima nema mjesta, pa je najbolji igrač utakmice protiv Dinama sjedio na klupi.

Trener Hajduka Damir Burić igra bez klasične špice. Splitska momčad višak stvara kroz puno tzv. lažnih kretanja igrača iz drugoga plana, što znači da je čvstoća obrambenog bloka riječke momčadi umnogome ovisila o kompaktnosti  ispred zadnje linije obrane.

Riječka obrana djelovala je perfektno prvih pola sata koliko je trebalo da se momčad Hajduka ispuše u bezuspješnim pokušajima da pronađe prolaz do vratara Vargića, koji  u prvom poluvremenu nije imao ama baš nikakvog posla. Sušićev pokušaj  više spada u statistiku nego u opasnosti, u 34. minuti Hajduk je uputio jedini izravni udarac u riječka vrata.

Otprilike nakon pola sata prvi put postalo je jasno što Kek zapravo želi, splitska momčad počela je ostavljati puno slobodnog prostora na svojoj polovici. Idealno za  Tomasova, koji je na brisanom bio neuhvatljiv za splitske braniče.

U 28. minuti Tomasov je na desnoj strani ostao sam ispred zadnje linije splitske obrane, krenuo u sredinu, pravodobno gurnuo loptu u prazan prostor Bezjaku, koji je utrčao iza leđa splitskih stopera, primio loptu ispred Kalinića i mirno loptu poslao u mrežu - 0:1.

Uneredio je riječki pogodak splitsku obranu. Iskazala je visoko postavljena splitska obrana drugu slabost već u 31. minuti, kada je Kalinić promašio loptu, Tomasov uspio stići loptu na lijevoj strani, gađao prazna vrata, ali je Bilyy uklizao i uspio izbaciti loptu izvan igrališta.

U 39. minuti ponovo je pogriješila splitska obrana, presjekli su gosti pokušaj dodavanja, Balaj je ostao sam na 18 metara, ali nije bio precizan. Zato je Tomasov bio precizan dvije minute kasnije.

U 40. minuti Tomasova je na širokom prostoru bilo moguće zaustaviti samo prekršajem, Bilyy nije imao izbora. Iz slobodnog udarca Tomasov je precizno pogodio Kalinićev kut za veliko slavlje gostiju - 0:2.

Pet minuta drugoga dijela trebalo je da Rijeka privede derbi kraju i zasluženo preuzme vodstvo na ljestvici. Na kraju brze kontre Tomasov je lakoćom pretrčao Bilyyja na desnoj strani, uputio prizmeni udarac iskosa, Kalinić je kratko odbio, dotrčao je Balaj i spretno loptu u padu ugurao u mrežu - 0:3.

Poraz Hajduka u 53. minuti ublažio je pomoćni sudac, koji je poništio Bezajkov pogodak iako riječki napadač nije bio u zaleđu kada je Tomasov uputio udarac, a Kalinić odbio loptu točno na Bezjakovu nogu.

Tri pogotka prednosti  u preostalih pola sata igre bilo je dovoljno da Rijeka suvereno počne utakmicu privoditi kraju. Utišani poljudski stadion i pomućena proslava Torcidina rođendana nisu umanjili veliko slavlje riječke momčadi, koja od 15. kola s visoka gleda na Hajduk i Dinamo.

U međuvremenu Velazguez (63) je postao jedini domaći igrač, koji je natjerao Vargića na intervenciju, a Zuta (70) je zamalo postigao prvi pogodak u dresu Rijeke.