Rijeka pobijedila, Vargić obranio kazneni udarac

Subota, 16. travnja 2016. 17:07 Napisao/la  SC

Utakmica 31. kola: Lokomotiva - Rijeka 0:1. Gavranović strijelac

Žuti kartoni: Brezovec (38), Zuta (77), Vargić (89)

Isključenje: Mance (70, nesportsko ponašanje)

LOKOMOTIVA: Zelenika 6, Karačić 6, Prenga 6, Perić 6, Bručić 5,5,  Capan 5,5, Šunjić 5,5 (56 Pamić 5,5), Andrijašević 6, Fiolić 5,5, Grezda 6  (77 Kolar -), Marić 5 (67 Cekici  -)

RIJEKA: Vargić 6,5, Ristovski 6, Lešković 6,5, Samardžić 6,5, Zuta 6, Bradarić 6, Brezovec 5,5 (58 Močinić 5,5), Gavranović 6,5 (79 Roshi -), Matei 6 (52 Vešović 6), Tomasov 6, Balaj 5,5

Nogometaši Rijeke pobijedili su Lokomotivu u Kranjčevićevoj i zadržali priključak s Dinamom protiv kojega igraju u utorak na Rujevici. Marko Gavranović bio je strijelac jedinog pogotka u utakmici koju nije obilježio kvalitetan nogomet kakav se mogao očekivati od dvije ponajbolje hrvatske momčadi.

Zato nije nedostajalo uzbuđenja i sudačkih odluka zbog kojih će Riječani opet imati razloga prigovarati onako kao što je nakon utakmice sucima prigovorio trener Rijeke Matjaž Kek.

Nakon utakmice trener Rijeke mimo običaja ušao je u igralište da bi sucima rekao u lice nešto što nije zvučalo kao pohvala ako je suditi po izrazu lica suca Marka Matoca.

Rijeka se nametnula od prve minute kroz posjed lopte djelomično zbog neobičnog taktičkog pristupa trenera Lokomotive Sretena Ćuka.

Iako Lokomotiva tradicionalno gaji maksimirski stil igre i teži nadigravanju, Ćuk se postavio izrazito defenzivno. Odmah je domaća momčad zauzela obrambeni stav u gustom rasporedu ispred zadnje linije.

Dominirala je riječka momčad do završnice, gdje kronično nedostaje više igrača da bi napadačka igra bila svrsishodnija.

Ovako se opasnost za domaćega vratara svela na pokušaje s distance, Matei (11, 27) i Tomasov (16)  udarcima izvana natjerali su Zeleniku na tri rutinske intervencije od kojih dvije nisu bile baš sigurne.

Rijeka je samo jedan napad dovela blizu kraja: Tomasov je u 21. minuti prošao desnom stranom, ubacio prizemno loptu, Balaj nije baš spretno reagirao na 6 metara od Zelenike.

U prvom dijelu Lokomotiva praktično nije zaprijetila iako je nekoliko puta organizirano stigla do kaznenog prostora Rijeke.

Reda radi treba spomenuti da je domaća  samo jednom (Capan 34) uspjela prevesti akciju koja je u završnici barem slutila pogotkom.

Drugi dio počeo je puno konkretnije. U 48. minuti Ristovski je prejako ušao u duel s Grezdom, koji je pao u kaznenom prostoru, a sudac Matoc intezitet duela procijenio prekršajem za najstrožu kaznu. Kakva god bila sudačka prosudba, Ristovski je neoprezno reagirao.

Marić je izveo kazneni udarac tako da je Vargić pročitao njegovu namjeru i odbio loptu!

Minutu kasnije prvi put se na utakmici pojavio Gavranović, koji je primio loptu u kaznenom prostoru i onda udarcem s 12 metara pogodio gredu!

U 53. minuti duel Andrijaševića i Brezovca sudac Matoc nije procijenio prekršajem zbog čega je žestoko reagirala riječka klupa.

Kontakt se dogodio na rubu kaznenog prostora, što znači da bi Matoc morao dosuditi kazneni udarac da je nasrtaj procijenio prekršajem. Treba naglasiti da je intezitet Andrijaševićeva nasrtaja bio je puno grublji nego nasrtaj Ristovskog u 48. minuti.

Kada se Gavranović pojavio drugi put, Rijeka je povela!

U 59. minuti Tomasov je ubacio iz kuta, Vešović je glavom u ravni prve vratnice skrenuo loptu uzduž vratiju, a Gavranović na drugoj vratnici uklizavanjem loptu gurnuo u mrežu - 0:1.

Od toga trenutka Lokomotiva se pokušavala nadigravati, otvorila se utakmica u izmjenama napada na objema stranama.

Riječkoj momčadi trebalo je pogodovati,  kada se zadnja linije domaće obrane podignula desetak metara prema središtu igrališta. Međutim,  Rijeka do kraja utakmice nije prevela ni jednu suvislu napadačku akciju. Nije ni Lokomotiva!

Zato je riječka obrana u 94. minuti pokazala  zašto je primila najmanje pogodaka u ligi.

Fiolić je ubacio, Vargić je pogrešno istrčao, Perić je glavom skrenuo loptu u prazna vrata, a Lešković blizu gol-crte stigao skrenuti loptu izvan granica igrališta.