MAXtv PRVA LIGA

Rijeka ostala bez pobjede u 97. minuti

Subota, 21. studenog 2015. 17:08 Napisao/la  SC

Utakmica 17. kola: Osijek - Rijeka 1:1. U 96. minuti oglasio se sudac Marko Matoc

MAXtv Prva liga - 17. kolo

OSIJEK - RIJEKA 1:1

Stadion Gradski vrt. Gledatelja 1500

Sudac: Marko Matoc (Zaprešić) 5

Strijelci: 0:1 Bezjak (44), 1:1 Škorić (90+7)

Žuti kartoni: Bezjak (28), Maleš  (37),  Močinić (73), Samardžić (79), Bradarić (90+4)

OSIJEK: Mikulić 5,5, Arsenić 6,  Džolan 5,5 (82 Matas -), Lesjak 5,5, Špičić 6,  Čuljak 5,5 (46 Perošević -), Kurtović 6, Škorić 6, Šorša 6, Grgić 6,5, Roce 5,5 (72 Mandić -)

RIJEKA: Vargić 6,5, Ristovski 6, Lešković 6,5, Samardžić 6,5, Zuta 6, Maleš 6, Radošević 6, Močinić 6,5, Tomasov 5,5 (82 Bradarić -), Bezjak 6,5 (90+1 Vešović -), Balaj  5,5 (64 Roshi -)

Rijeka nije uspjela sačuvati pobjedu u Gradskom vrtu, Osijek je izjednačio u 97. minuti pogotkom Škorića  iz kaznenog udarca.

U 95. minuti Bradarić je na rubu kaznenog prostora u startu na tzv. ničiju loptu nehotice zahvatio po nozi Arsenića tako da je branič Osijeka pao uz bolnu grimasu. Sudac Marko Matoc oglasio se zviždukom, koji je igračima Rijeke zaledio krv u žilama.

Pomoći od protestiranja nije bilo, Škorić je u 97. minuti zatresao mrežu Rijeke - 1:1. Tri minute nakon isteka sudačkoga vremena...

Dvojbena Matoceva odluka u Osijeku ide u prilog tezi da je isti sudac u derbiju na Rujevici između Rijeke i Dinama (2:1) u drugom dijelu sudio nedovoljno "uvjerljivo". Što god to značilo u opisu posla prosječnog hrvatskog suca!

U 44. minute Tomasov je okomitom loptom poslao Bezjaka po lijevoj strani kaznenog prostora Osijeka. Zakasnio je Lesjak, slovenski reprezentativac silovitim udarcem iskosa loptu je poslao iznad glave ukopanog Mikulića - 0:1. Vratar osijeka pimio je pogodak, a da cijelo prvo poluvrijeme nije taknuo loptu.

Trener Matjaž Kek prema očekivanjima opredijelio se za tzv. radnu momčad (Močinić, Maleš, Radošević u sredini), što je značilo da očekuje inicijativu Osijeka i napadačku igru kroz brzu transformaciju u čemu je Rijeka najbolja. Posebno kada se Tomasovu otvori prostor.

Trener Osijeka Zoran Zekić dobro je taktički pripremio svoju momčad. U razdobljima kada je riječka momčad imala loptu, Osijek se brzo povlačio u gusti blok na svojoj polovici.

S obzirom na igračku konstalaciju, Rijeka ima problema u igri na postavljene obrane, pa su domaći igrači bez uočljivih poteškoća kontrolirali prostor ispred svog vratara sve do 44. minute.

Da bi Rijeka mogla prevesti način igre koji Kek najviše voli, trebalo je iskazati puno više agresivnosti u duelima. Budući da su u prvih pola sata osječki napadači djelovali moćno u posjedu lopte, Rijeka nije uspijevala stvoriti pretpostavke igre na kontranapade.

Tijekom prvoga dijela Rijeka je imala veći posjed lopte, posebice u zadnjih petnaestak minuta, ali je jedinu (polu)priliku propustila nakon prekida.

U 33. minuti nakon ubačaja iz kuta Samardžić je glavom loptu skrenuo  pokraj vratiju.

Osijek je djelovao konkretnije u prvih dvadesetak minuta. Najbolju priliku do odmora propustio je Lesjak, koji je u padu loše zahvatio loptu na 14 metara od vratiju Rijeke.

Po Grgićevu (1) udarcu glavom lopta je prošla uz lijevu vratnicu, Roce (15) je iz slobodnog udarca s 25 metara natjerao Vargića na let zrakom, u 18. minuti Vargić je morao zaigrati na mjestu stopera da bi stigao do lopte prije Grgića.

U drugom dijelu Zekić je pojačao napad Peroševićem, ušla je u nastavak utakmice osječka momčad puno odlučnije.

Pokušavali su igrači Osijeka kroz veći posjed lopte poremetiti raspored riječke obrane, preuzeli inicijativu, što Rijeka u pravilu kažnjava. U Gradskom vrtu ipak je izostala očekivana transformacija Rijeke, ponajviše zbog toga što je Tomasov bio potpuno izvan igre.

Nedostajalo je u gostiju koncentracije, kao u 76. minuti, kada je Roshi probio desnu stranu i loše odigrao u odsutnom trenutku.

Najbolja obrana u HNL-u postojano je trpjela pritisak osječke momčadi, koja je u 75. minuti prvi put u drugom dijelu bila blizu pogotku.

Grgić se uspio otvoriti na lijevoj strani kaznenog prostora, prizmeno upućenu loptu izvan igrališta izbacio je najbolji igrač Rijeke Ivan Vargić.

Vratar Rijeke prometnuo se u najboljega zato jer je najbolje od svih igrača Rijeke rutinski odradio svoj dio posla, kao u 86. minuti kada je dohvatio nasumice upućenu Kurtovićevu loptu.

U samoj završnici riječka obrana iskazala je manjak koncentracije, koju Osijek nije znao kazniti.

U 87. minuti nakon ubačaja iz kuta Arsenić je ostao sam na 4 metra od Vargića, ali nije dobro loptu zahvatio glavom.

U 93. minuti Matas je ubacio zdesna, a Šorša na suprotnoj vratnici u padu pogrešno zahvatio loptu nogom.

U 96. minuti oglasio se sudac Marko Matoc čime je Dinamo smanjio zaostatak na ljestvici za Rijekom.