Nedjelja, 02. kolovoza 2015. 22:50 Napisao  I. V.

Utakmica 4. kola: Rijeka - Lokomotiva 3:1

MAXtv Prva liga - 4. kolo

RIJEKA - LOKOMOTIVA 3:1

Stadion Rujevica. Gledatelja 5454

Sudac: Duje Strukan (Split) 6

Strijelci: 1:0 Leovac (6), 1:1 Andrijašević (25), 2:1 Bezjak (36), 3:1 Sharbini (60)

Žuti kartoni: Prenga (23), Samardžić (27), Mitrović (38), Leko (44), Bezjak (51), Bradarić (54), Andrijašević (56), Bručić (79)

RIJEKA: Vargić 6, Ristovski 7, Samardžić 6, Mitrović 6, Leovac 7, Bradarić 6 (78 Maleš -), Močinić 6,5, Moises -  (28 Jugović 6,5), Sharbini 6,5, Tomasov 6, Bezjak 7 (85 Balaj -)

LOKOMOTIVA: Zelenika 6, Bartolec 6, Prenga 6, Capan 5,5, Bručić 5,5, Leko 6, Andrijašević 6, Fiolić 5,5, Šovšić 6,5 (68 Marić -), Mišić 6 (68 Kolar -), Doležal 6  (58 Begonja  6)

Sve se poklopilo! Nogometaši Rijeke ostvarili su prvu pobjedu ove sezone u prvoj utakmici odigranoj na novom stadionu u utakmici koja je prema prikazanom zadovoljila visoke kriterije riječke publike! Pobjeda u igri koja je uveličala proslavu otvorenja stadiona na Rujevici najbolje je što se dogodilo ove sezone.

Marin Leovac ušao je klupsku povijest u 6. minuti utakmice protiv Lokomotive.  Pred rasprodanim stadionom (5454 gledatelja s plaćenim ulaznicama) Leovac je postigao prvi pogodak na Rujevici, pogodivši bliži kut nakon što je Ristovski prizemno ubacio zdesna, a Capan promašio loptu  - 1:0.

Rani pogodak rano je poremetio taktičke planove Ante Čačića, koji je utakmicu počeo zatvoreno u obrambenom bloku s lažnom špicom (Šovšić). Blok  nije dugo izdržao, pa je momčad Lokomotive morala preuzeti rizik igre kroz posjed lopte protiv euforične momčadi domaćina.

Brzo se na idealno pripremljenom travnjaku pokazalo ono što se znalo prije utakmice, predvođena izvanrednim Šovšićem zagrebačka momčad počela je igrati dopadljiv i svrsishodan nogomet. To znači da je Vargić počeo imati posla više nego što je riječka obrana mogla podnijeti. Prvi je zaprijetio glavom Prenga (16), zatim je Mišić (22) loptu prizmeno uputio u Vargića, a onda se dogodilo već viđeno.

U 25. minuti nakon ubačaja iz kuta Andrijašević je bez problema izmaknuo pažnji Samardžića i glavom u ravni druge vratnice zatresao mrežu - 1:1. Teško objašnjivo ako se zna da je Andrijašević najveća gostujuća prijetnja u prekidima!

Počelo je razdoblje  igre za pogodak više, što znači da su obje obrane izašle na vjetrometinu. Iako je Bezjak (29) propustio priliku glavom matirati Zeleniku, Lokomotiva je izgledala bliže pogotku u trenucima kada  je Bezjak doveo Rijeku u vodstvo odmah nakon što je Doležal (33) ostao sam ispred Vargića, ali je Leovac stigao odbiti loptu.

U 36. minuti ispala je zadnja linija gostiju, Bezjak je pravodobno ušao u kazneni prostor i svladao Zeleniku - 2:1.  Laknulo je igračima Rijeke, koji na početku ove sezone stalno žive pod pritiskom negativnih rezultata.

Treba ponekad imati i malo sreće, kao u 39. minuti kada je Capan pogodio gredu nakon neuspjele Vargićeve intervencije.

Drugo poluvrijeme počelo je zamalo isto kao prvo, nakon pet minuta Leovac je silovitim udarcem zatresao vratnicu. Nastavila se obostrano otvorena igra u kojoj je Rijeka osjetno podignula razinu agresivnosti u duelima, Šovšić više nije imao prostora za kreaciju, pa se težište igre preselilo na polovicu gostiju.

Nekoliko obećavajućih akcija, Bezjakova (54) i Leovčeva (57) nedorečena reakcija, bile su prolog najljepšoj akciji utakmice. U 60. minuti znalačkom izmjenom na desnom bolu ispala je cijela gostujuća obrana, Jugović je odigrao povratno natrčalom Sharbiniju, koji je loptu zakucao u mrežu s 10 metara - 3:1. Kao na treningu!

U sjajnoj atmosferi riječka momčad nije htjela srljati nakon Sharbinijeva pogotka, zauzeo je Matjaž Kek obrambeni stav na svojoj polovici i odlučio igrati na sigurno. Toliko sigurno da Lokomotiva u drugom dijelu nije stvorila ni jednu izglednu priliku iako je uspostavila nekoliko razdoblja dominacije.

Na drugoj strani otvorio se široki prostor za nekoliko  brzih transformacija  riječke momčadi, koje su izgledale opasno. Prilike Bezjaka (77) i  Tomasovljev (80)  udarac po kojemu je lopta očešala gredu na kraju su ispale najbolje prilike.