MAXtv PRVA LIGA

Rijeka i Dinamo odigrali bez pogodaka

Utorak, 19. travnja 2016. 22:01 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 32. kola: Rijeka - Dinamo 0:0. U riječkoj igri očekivalo se više nužnoga rizika

MAXtv Prva liga - 31. kolo

RIJEKA - DINAMO 0:0

Stadion na Rujevici. Gledatelja 5000

Sudac: Bruno Marić (Daruvar) 6

Žuti karton: Sigali (75)

RIJEKA: Vargić 6, Ristovski 6, Lešković 6, Samardžić 6, Zuta 6, Bradarić 6, Maleš 6, Gavranović 5,5 (59 Močinić 5,5), Matei 5,5 (65 Vešović -), Tomasov 5,5, Bezjak 5,5 (88 Balaj - )

DINAMO: Eduardo - , Stojanović 6, Sigali 6, Schildenfeld 6,5, Matel 6, Machado 6,5, Antolić 6, Čorić 6 (73 Šovšić -), Soudani 5,5, Fernandes 5,5 (79 Pjaca -), Henriquez  5,5 (46 Rog )

Rijeka i Dinamo odigrali su derbi 32. kola bez pogodaka. Momčad trenera Dinama Zorana Mamića demonstrirala je nogomet  na nulu što se moglo očekivati, ali nije se moglo očekivati da će i momčad Matjaža Keka igrati na isti način.

U riječkoj igri očekivalo se više nužnoga rizika u utakmici koja je pompozno najavljivana derbijem prvenstva, na terenu je izgledalo kao da objema momčadima odgovara utakmica bez pogodaka.

Poznato je da riječka momčad jedina  u hrvatskom nogometu može fizički parirati Dinamu.  Rijetko se Dinamu događa u HNL-u da mora ustuknuti pred pritiskom kao što je morao u prvih petnaestak minuta utakmice na Rujevici. Toliko je otprilike trajao agresivni početni pritisak momčadi koja je morala pobijediti.

A prva i jedina riječka šansa u prvom dijelu ukazala se kada se modra momčad prvi put preselila na domaću polovicu. Na kraju brze polukontre u 19. minuti Tomasov je donio loptu slijeva na desnu stranu, Bezjak se pojavio ukoso na čistini i promašio iz relativno povoljne pozicije.

Počelo je razdoblje manje-više uravnoteženih izmjena napada bez završnice.  Prosječan ritam nametnuo je Dinamo koji je održavao pozitivan rezultat kroz posjed lopte, ali nije bilo baš tako dosadno.

Na objema stranama nekoliko napadačkih akcija u pripremi su slutile pogotke, što je iziskivalo punu koncentraciju obiju užih obrana.  Naravno da je modra momčad u duelima  iskazivala veću pojedinačnu kvalitetu, ali ne toliko da Rijeka u derbiju ne bi imala aktivnu ulogu. Ustalom, najbolji igrač Dinama do odmora bio je stoper Gordon Schildenfeld.

Što se tiče riječke obrane, osim dva Henriquezova  (28, 39) bezopasna pokušaja, svi su ostali napadači Dinama bili pod kontrolom.

Drugi dio trener Dinama Zoran Mamić počeo je bez klasičnog prvog napadača, ušao je Rog umjesto Henriqueza. Ubrzao je Mamić igru u napadu kroz brze i okomite izmjene.

Riječka je obrana  počela patiti  od viška slobodnog prostora u međuprostoru iz kojega je u 54. minuti izašao Čorić i uputio snažni udarac s 12 metara iskosa. Bila je to prva i posljednja osmišljena Dinamova akcija u utakmici.

Odgovorio je Matjaž Kek uvođenjem Močinića, a onda i Vešovićem. Izašli su Gavranović i Matei, što znači da  je Kek riječkoj momčadi uskratio  eventualni potez iznenađenja.

Od ostalih igrača Rijeke iznenađenja se nisu mogla očekivati, što je bitno olakšalo posao obrani gostiju.

S druge strane Kek je zamjenama ostvario što je htio, riječka obrana ponovo je postala  homogena u međuprostoru ispred zadnje linije.  Utakmica je ponovo utonula u nogomet bez sadržaja i tenzija koje su se mogle očekivati od derbija koji je odlučivao o poretku na vrhu.

U 85. minuti Bradarić je slijeva okomito proigrao Tomasova, koji se prvi   put na utakmici iskrao pažnji modrih braniča i silovitim udarcem sa 15 metara loptu poslao preko vratiju. To je bilo sve!