Nedjelja, 21. veljače 2016. 19:11 Napisao/la  SC

Utakmica 23. kola: Dinamo - Rijeka 3:0. Dinamo pokazao moć u završnici utakmice

Strijelci: 1:0 Soudani (64), 2:0 Sigali (83), 3:0 Soudani (90+2)

Žuti kartoni: Gavranović (27), Maleš (45+1), Sigali (51), Brezovec (57), Bezjak (68), Schildenfeld (85)

DINAMO: Eduardo 6, Stojanović 6, Sigali 7, Schildenfeld 6,5, Matel 5,5, Antolić 7, Šovšić 5,5 (46 Machado 6), Rog 5 (46 Ćorić 6,5), Soudani 7, Fernandes 6, Hodžić 5 (63 Pjaca -)

RIJEKA: Vargić 5, Ristovski 5,5 (82 Bertoša -), Mitrović 5, Bradarić 5, Zuta 5,5, Maleš 5,5, Močinić 5, Brezovec 5,5 (71 Balaj -), Tomasov 5,5, Bezjak 5, Gavranović 5 (77 Matei -)

Nogometaši Dinama pobijedili su Rijeku u derbiju 23. kola rezultatom 2:0. Rijeka je doživjela prvi poraz ove sezone u utakmici koja je u drugom dijelu pokazala da Dinamo ipak igra nogomet na višoj razini. U prvom dijelu utakmice Rijeka je pokazala da protiv Dinama može ravnopravno igrati samo u određenim uvjetima igre.

Ako se stoperski par (Mitrović - Bradarić) mogao pretpostaviti kao alternativa za standardi par (Samardžić - Lešković), trener Matjaž Kek poslao je na travnjak očekivanu postavu s Marijom Gavranovićem u vrhu napada.

U momčadi Dinama jedino je Šovšić bio iznenađenje! Zoran Mamić dao je priliku igraču, koji je u utakmici 22. kola protiv Zagreba donio prevagu u igri na postavljenu obranu što znači da je trener Dinama očekivao sličnu utakmicu protiv Rijeke.

Rijeka je obranu postavila dovoljno visoko da težište igre ne bude u zoni opasnoj za izravne udarce ili poteze iznenađenja. Agresivna, čvrsta i plitka obrambena zona ostavila je vrlo malo slobodnog prostora za pripremu modrih napada, pa lopta nije ni dolazila do napadača domaće momčadi.

Kekova taktika bila je složena po mjeri pričuvnog stoperskog para! Tako se igra kada se želi izbjeći da stoperi na širokom prostoru ulaze u situacije "jedan na jedan".

U razdobljima  nešto većeg posjeda lopte Dinama, vratar Rijeke morao je jednom ozbiljno intervenirati.

U 24. minuti Šovšić je ubacio zdesna točno na nogu natrčalog Sigalija, koji je s 11 metara loptu poslao u desni kut. Vargić se pravodobno bacio, lopta se odbila od lijeve vratnice. Uz Hodžićev (8) pokušaj iz okreta, Bradarić je malo zakasnio, bilo je to sve opasno za vratara Rijeke u prvom dijelu utakmice.

Iako Eduardo ni jednom nije morao izravno intervenirati, Rijeka je u brzim tranformacijama izgledala opasnije od Dinama u igri na postavljenu obranu. Posebice u zadnjih petnaestak minuta, kada je Tomasov otišao na desni bok.

Kao ljevak Tomasov je prirodno počeo izravno ulaziti na "kontra" nogu i pretrčavati Matela na brisanom prostoru.

U 40. minuti Tomasovu je u odsutnom trenutku nedostajalo malo više odlučnosti u zadnjem potezu, Sigali je stigao napadača Rijeke praktično ispred desne vratnice.

Indikativna akcija momčadi Rijeke kojoj je nedostajalo malo više drskosti i preciznosti u završnici.

Početkom drugoga dijela trener Zoran Mamić promijenio je krvnu sliku središnjice momčadi, Machado i Ćorić  dignuli su agresivnost i ubrzali protok lopte domaće momčadi.

Iako se ništa nije događalo u prvih dvadesetak minuta drugoga dijela, riječka momčad naslutila je nekoliko puta da više nije u stanju držati visoki intezitet agresivnosti u duelima iz prvoga dijela. Igrači u modrim dresovima počeli su dobivati duele što je bilo presudno u igri na mišiće kakvu protežira riječka momčad.

U  64. minuti Močinić je izgubio duel na sredini terena, Antolić se doslovno otrgnuo  iz zagrljaja i otrčao prema zadnjoj liniji Rijeke.

Mitrović nije uspio zatvoriti prostor oko Soudanija, koji je primio idealno upućenu Antolićevu loptu, sam izašao pred Vargića i loptu mirno plasirao u mrežu - 1:0.

Pjacin ulazak u igru i vodstvo Dinama  prvo su promijenili stanje svijesti u vlastite mogućnosti igrača Rijeke, a onda i odnose na terenu. Rijeka nije reagirala kao momčad sposobna za preokret u Maksimiru!

Tijekom cijeloga drugoga dijela Rijeka ne da praktično nije ušla u kazneni prostor Dinama, nego ničim nije pokazala da protiv Dinama može igrati  nogomet za pogodak više.

Pogodak više za Dinamo mogli su postići Ćorić (66) i Pjaca (72), kojemu je Vargić obranio plasirani udarac.

Neočekivano, koncentracija riječke momčadi potpuno je pala u samoj završnici utakmice, kada se u pravilu odlučuju utakmice ovako visokog uloga.

U 83. minuti Ćorić je ubacio iz prekida, a Sigali u gužvi nadvisio riječku obranu i glavom zatresao mrežu - 2:0.

U 92. minuti Vargić je pogriješio, Soudani je presjekao dodavanje u kaznenom prostoru i poentirao za uvjerljivu pobjedu Dinama - 3:0.

Prema očekivanjima, jedan od najboljih aktera na terenu bio je sudac Ante Vučemilović. Titule prvaka ne osvajaju se u derbijima!