MAXTV PRVA LIGA

Rijeka kod Intera doživjela drugi poraz

Petak, 24. kolovoza 2012. 21:27 Napisao  I. V.

Utakmica 6. kola: Inter - Rijeka 2:0. U 78. minuti zbog kojega će opet biti diskusija na svim razinama

RIJEKA - INTER 2:0

Stadion u Zaprešiću. Gledatelja: 1000. Sudac: Ante Vučemilović (Osijek) 5,5. Žuti kartoni: Čeliković (Inter), Brezovec (Rijeka)

Strijelac: 1:0 Šarić (79, 11m), 2:0 Šarić (87', 11m).

INTER: Santini 6,5, Herceg 6 (42 Plazanić), Batur 6,5, Bagarić 6,5, Čeliković 6, Milardović 6, Vujčić 6, Šarić 7, Matko 5,5 (62 Jurić), Oršić 6, Budimir 7.

RIJEKA: Lisjak 6,5, Miloš 5 (84 Gabrić -), Knežević 5,5, Neretljak 6, Čaval 5, Brezovec 5, Weitzer 5,  Mutombo 6, Mujanović 5,5, Čulina 5 (60 Cesarec 5), Benko 5.

U 78. minuti Budimir je pokušao zaobići Miloša na vrhu kaznenog prostora s lijeve strane. Dok je zaobilazio riječkog braniča Budimir se prvi poslužio rukom. U trenutku kada se Budimir silom izborio za prostor Miloš je posegnuo rukom, Budimir je pao, a sudac Vučemilović pokazao na bijelu točku. Tako je s tribina izgledala (neo)sporna situacija koja sigurno ne spada u sudačke klasike.  Kazneni udarac precizno je izveo Šarić - 1:0.

U 87. minuti spora nije bilo! Jurić je pobjegao lijevim bokom, ušao u kazneni prostor, Lisjak je uklizao i prekršajem zaustavio domaćeg napadača. Iako je sve bilo jasno, sudac je očigledni kazneni udarac dosudio sa zadrškom, što nešto govori. Šarić je opet bio siguran s bijele točke - 2:0.

Trener Elvis Scoria promijenio je središnjicu momčadi u kojoj je umjesto donedavno standardnog Damira Kreilacha iza isturenog Leona Benka zaigrao Andrea Mutombo, dok je Goran Mujanović počeo na desnom boku. Rijeka je očigledno u Zaprešić došla po tri boda, tako su se od prve minute postavile obje momčadi. Zaprešićka momčad logično je ustuknula pred zvučnim imenima u gostujućoj momčadi, koja je zauzela sredinu terena i dvadesetak minuta bezuspješno pokušavala pronaći prolaz prema vrataru Santiniju.

U sporom ritmu, prema riječkom običaju ove sezone, u završnici je nedostajalo mirnoće. Teško je probiti bilo koju obranu bez točnog i pravodobnog zadnjeg pasa i brže izmjene lopte. Weitzer u ulozi razigravača, daleko od vratiju i poduzetni Mutombo bez podrške suigrača u pripremi napada, personizirali su način igre Rijeke. Benkovi pokušaji (7, 23) i Weitzerov (20) udarac u Santinija, najbolje je što se dogodilo u jeku riječke prevlasti.

Nakon dvadesetak minuta Zaprešićani su počeli dizati glave i organizirano prelaziti na gostujuću polovicu. U nekoliko su navrata prelagano izašli na zadnju liniju riječke obrane, ali su Neretljak i Knežević stoperi malo više klase od zaprešićkih napadača. Poduzetnija igra domaćina učinila je utakmicu zanimljivijom, poglavito kada se aktivno uključila Armada. Dvjestotinjak pripadnika Armade uobičajenim dekorom utakmicu je  ambijentalno dignula na višu razinu.

Najbolju priliku Rijeka je propustila u sudačkoj nadoknadi, kada je Benko glavom vratio loptu natrčalom Mujanoviću koji je neprecizno zahvatio loiptu u čistoj poziciji na 15 metara od gola. Skromni Zaprešićani samo su jednom ugrozili Lisjaka, u 23. minuti Bagarić je iz slobodnog udarca natjerao riječkog vratara na zahtjevnu interveniju.

U drugi dio domaćini su ušli znatno odlučnije, Zaprešićani su stali visoko i preuzeli rizik napadačke igre. Budući da su igrači Rijeke u zoni udarca predaleko stajali od domaćih igrača, pred vratarom Lisjakom počele su smijenjivati  tečne akcije. U 49. minuti Budimir je dvaput stigao u poziciju za izravne udarce od kojih je jednog Lisjak obranio, u 60. minuti  Oršić je propustio najbolju priliku domaćina. Šarić je na vrhu kaznenog prostora elegantno prebacio riječku zadnju liniju, Oršić sam krenuo prema Lisjaku i onda loptu poslao visoko preko vratiju.

U 60. minuti umjesto neraspoloženog Čuline ušao je debitant Danijel Cesarec. Čulina je potrošio zadnji kredit kada je u 57. minuti nespretno loptu zahvatio glavom nakon intervencije Santinija. Ulaskom Cesareca na bok je preselio Mutombo, a Benko je zaigrao iza prvog napadača. Riječke promjene nisu poremetile nastojanja domaćina, Inter je ušao u razdoblje konkretnije i bolje igre, u prvih dvadesetak minuta drugog dijela nestala je riječka središnjica.

U zadnjih petnaestak minuta probudila se riječka momčad, a onda se dogodio penal u 78. minuti zbog kojega će opet biti diskusija na svim razinama. Jedno je sigurno, igra Rijeke u drugom dijelu bila je daleko ispod razine igrača koji nose bijeli dres.