Marin Tomasov odlučio prekrasnim pogotkom

Subota, 12. ožujka 2016. 18:56 Napisao/la  SC

Utakmica 27. kola: Istra 1961 - Rijeka 0:1

Strijelac: 0:1 Tomasov (52)

Žuti kartoni: Žižić (23), Đurić (23), Zuta (69), Bradarić (71)

ISTRA 1961: Iveša 6, Mišić 5,5 (78 Da Silva -), Gojković 5,5, Žižić 6, Jurkić 5,5, Zlomislić 5,5, Đurić 6,  Bouhna 5,5 (63 Repić -), Heister 6, Gržan 5, (78 Trojak -), Varela 5

RIJEKA: Vargić 6, Ristovski 6, Mitrović 6,5, Samardžić 6, Zuta 6, Bradarić 6 (77 Maleš -), Brezovec 6,5, Matei 6 (79 Roshi -), Tomasov 7 (66 Močinić -), Bezjak 6, Balaj 5,5

Nogometaši Rijeke pobijedili su Istru u Puli pogotkom Marina Tomasova u utakmici koja će ostati upamćena jedino po pogotku.

U 52 minuti Tomasovu je trebao zapljeskati svatko tko cijeni nogomeno umijeće! Matei je s lijevog boka odigrao Tomasovu, koji se u primanju unutar kaznenog prostora  oslobodio čuvara i okrenuo prema vratima Istre. Uslijedio je snažni udarac desnom nogom iskosa slijeva, lopta je fijuknula pokraj Iveše i završila let u suprotnom gornjem kutu - 0:1.

Efektnim Tomasovim pogotkom Rijeka je ostvarila pobjedu koja bi se mogla opisati kao rutinska.

Premalo je riječka momčad u prvom dijelu igrala agresivno da bi do izražaja došla moć u duelima, većim dijelom prvoga poluvremena nogometaši Istre dobro su fizički parirali gostima. Da kroz pritisak na zadnju liniju Rijeka nekoliko puta nije osvojila loptu i stekla prednost napadati na nepostavljenu obranu, nikakvih prilika ne bi ni bilo.

Ovako su Tomasov (4) i posebice Bezjak (32) udarcem iz okreta, došli u prilike. Oba puta vratar Iveša bio je pravodoban, posebice nakon Bezjakova udarca s 8 metara i najbolje gostujuće prilike.

Istra je djelovala dovoljno kompaktno da bi  sačuvala mrežu unatoč povremenim problemima u iznošenju lopte. Očita namjera da se riječka obrana pokuša probiti  kontranapadima nije se pokazala učinkovitom.

Budući da Istri u završnici nedostaje kvalitete i brzine da bi mogla nadigrati ponajbolju obranu u ligi, Vargić nije imao nikakvog posla do odmora.  Doduše, došla je Istra nekoliko puta do kaznenog prostora Rijeke,  gdje se pogodak mogao dogoditi samo slučajno.

U drugom dijelu Rijeka je brzo stekla prednost, koju je trener Matjaž Kek počeo čuvati od 66. minute, kada je Močinić ušao umjesto Tomasova.

Ionako nezanimljiva utakmica postala je još manje interesanta za gledanje, kada se riječka momčad zbila na svojoj polovici i prepustila loptu Istri. Neočekivano suzdržani pristup Rijeke mogao je biti kažnjen u 82. minuti.

Prvo je Samardžić nespretno napucao Heistera od kojega se lopta odbila prema praznim vratima. Samardžić je bio dovoljno brz da uklizavanjem skrene loptu pred gol-crtom.

U istoj minuti stvorila se gužva na kraju koje je Repić došao u priliku za udarac iskosa zdesna, Mitrović je pravodobno ušao u blok.

Pametnom je jedna prilika dosta, a kamo li dvije! Rijeka je u zadnjih desetak minuta ponovo preuzela posjed lopte tek toliko da težište igre prebaci daleko od svog kaznenog prostora.

Štoviše, došla je Rijeke opet i do protivničkog kaznenog prostora. U 85. minuti Bezjak je  došao u situaciju u kojoj je lopta zapela u pulskom bloku.