Subota, 24. studenog 2012. 20:53 Napisao  I. V.

Utakmica 17. kola: Rijeka - Inter 2:1. Strijelci: Benko (68, 76) i Oršić (26)

Žuti kartoni: Herceg (32), Brezovec (38), Milardović (38), Kreilach (40), Bagarić (41), Budimir (58), Čeliković (60), Mlinar (Inter), Plazanić (82), Benko (84)

Strijelci: 0:1 Oršić (26), 1:1 Benko (68), 2:1 Benko (76)

RIJEKA: Lisjak 6 - Mierzejewski 6 (85 Marić -), Datković 6,5, Knežević 6,5, Neretljak 6 - Mujanović 6,5, Kreilach 6 (72 Močinić -), Brezovec 6,5, Gabrić 5,5 (46 Mutombo 5,5) - Benko 7,5, Cesarec 6,5

INTER: Santini 6,5 - Plazanić 5,5, Herceg 6, Bagarić 6, Čeliković 5 - Milardović 6, Mlinar 6 (76 Matko -), Kramarić 6 (56 Vujčić 5,5), T. Šarić 6 - Oršić 6, Budimir 5,5

Nogometaši Rijeke pobijedli su Inter i dva kola prije kraja prvog dijela prvenstva zauzeli drugo mjesto na ljestvici. Utakmicu protiv Intera riješio je Leon Benko iskoristivši dvije prilike u igri Rijeke, koja je počivala na individualnoj kvaliteti napadača. Većim dijelom utakmice Rijeka se mučila s protivnikom, suđenjem i traženjem optimalnog načina igre.

Teško je proniknuti razloge nezainteresiranog ulaska momčadi Rijeke u utakmicu u kojoj je pobjeda značila drugo mjesto na ljestvici. Agresivnosti i poduzetnosti nije bilo ni u tragovima igre bijelih više od petnaestak minuta, sve taktike na svijetu ne znače ništa ako nema elementarne želje za nadigravanjem.

Momčad Intera neočekivano je dominirala kroz posjed lopte bez ikakve reakcije bijelih točno 17 minuta. Tada je Cesarec proigrao Mujanovića u zaleđu, sudac Zebec poništio je pogodak, a igrači Rijeke prvi puta iskazali pozitivnu reakciju žaleći se na sučevu odluku. Trener Elvis Scoria malo je pretjerao, pa je morao u gledalište, ali se momčad konačno probudila.

Od toga trenutka dignule se tenzije na tribinama i igralištu, što je utakmici dalo neophodni naboj. Nažalost, naboju je prvi podlegao sudac Zebec kojemu je utakmica ubzo izmaknula kontroli.

U 24. minuti Kreilach je sjajno okomitom loptom proigrao Brezovca, koji je na vrhu kaznenog prostora primio loptu na prsa i krenuo prema Santiniju. U odsutnom trenutku Brezovec nije imao dovoljno mirnoće, Santini je školski zatvorio prilaze i dvaput obranio Brezovčeve pokušaje.

Kazna je stigla dvije minute kasnije, kada je Oršić u polukontri probio središnji blok, izašao na brisani prostor ispred riječke obrane i odmjerenim udarcem s 22 metra loptu poslao u lijevi kut Lisjaka, koji nije ni reagirao nakon što je lopta okrznula Kneževića - 0:1.

Od toga trenutka utrakmica je postala natjecanje u ležanju igrača Intera, koji su osjetili nesigurnost glavnog suca i svaki duel počeli koristiti za odugovlačenje i provociranje domaćih živaca. Sudac Zebec počeo je suditi prekršaje bez ikakvog kriterija, nervoza s terena začas se proširila tribinama. O kvaliteti nogometa nabijenog velikom količinom negativne energije nema smisla pisati, jedino je prevladao dojam da su gosti bili ipak smireniji i organiziraniji.

Rijeka je do odmora samo jednom uspjela ozbiljno zaprijetiti, kada je Knežević u 28. minuti okomitom loptom pronašao nekoliko bijelih igrača u kaznenom prostoru gostiju, ali je Santini pravodobno ušao u udarac najbližem Kreilachu.

Budući  da Scoria u zadnjim utakmicama ne forsira igrače koji znaju stati na loptu, igra se u drugom dijelu nije bitno promijenila ni ulaskom Mutomba. Silovanje nogometa Zaprešićani su stoički podnosili koncentrirano držeći raspored više od pola sata. Kako je vrijeme odmicalo gosti su pokazivali sve više hrabrosti, počeli su sve više boraviti na domaćoj polovici što su bijeli kaznili u 68. minuti u prvoj prilici koja se ukazala.

U brzoj kontri Mujanović je uputio udarac zdesna, Santini je kratko odbio loptu, Benko je bio najbliži i pogodio za 1:1.

Ništa u igri nije upućivalo da će Inter desetak minuta kasnije izgubiti utakmicu. U 76. minuti Mujanović je blokirao pokušaj izbacivanja lopte iz zadnje linije gostiju, lopta se odbila do Cesarca. Napadač Rijeke mirno je primio loptu i odigrao za Benka, koji ljevicom s vrha pogađa desni kut - 2:1.

Do kraja utakmice Inter je i dalje pokušavao pronaći prolaz kroz riječku obranu o igri koje dovoljno govori činjenica da Lisjak u drugom poluvremenu ni jednom nije morao intervenirati.

Fotogalerija: Lario Tus