KAKVA SUDBINA ČEKA RIJEKU?

Agonija počela kada je Volpi prestao investirati

Nedjelja, 05. travnja 2020. 14:46 Napisao/la  Igor Vranić

U svemu što je Damir Mišković izgovorio zadnjih tjedana ne može se nazrijeti odgovor na najvažnije pitanje, čeka li Rijeku sudbina slična Orijentovoj?

Damir Mišković  i Gabriele Volpi
Damir Mišković i Gabriele Volpi

Damir Mišković zaredao je seriju žalopojki o svojim financijskim problemima u bliskim medijima i nacionalnim televizijama.

Zahvaljujući nemuštim sugovornicima koji ne razumiju ni što znači potpisati pozajmnicu, Mišković u javnosti ostavlja dojam kolatelarne žrtve koronavirusa.

Najpoznatiju pozajmnicu u riječkom nogometu potpisao je bivši predsjednik Orijenta Mirko Simčić.

Prvo je kao predsjednik kluba uzeo pozajmnicu od vlastite tvrtke, a onda je kao vlasnik tvrtke postao najveći klupski vjerovnik koji potražuje 2,5 mil. kuna duga.

Bio je to početak agonije Orijenta koja je trajala petnaestak godina prije nego što se klub ugasio.

U svemu što je Mišković izgovorio zadnjih tjedana ne može se nazrijeti odgovor na najvažnije pitanje, čeka li Rijeku sudbina slična Orijentovoj?

Postoje četiri mogućnosti.

  1. Prodaja

Ovdje treba naglasiti da Mišković klub prodaje praktično do prvoga dana, kada je od Gabrielea Volpija u privatnom dealu dobio većinski paket.

S obzirom na prihodovne strukture hrvatskih klubova, Dinamo je jedini klub koji se isplati kupiti.

Dinamo je postao jedan od vodećih europskih klubova prema proizvodnji igrača, ali ovdje treba imati na umu da Zdravko Mamić u izrazito nesklonim tržišnim uvjetima nikada ne bi mogao stvoriti profitabilan klub da interese HNS-a i HNL-a nije podredio svojim interesima.

U HNL-u još uvijek ne postoje ni preduvjeti da bi se stvorili uvjeti, a kamo li da postoje jasni tržišni parametri prema kojima klubovi mogu ostvarivati profit na bilo koji drugi način osim prodajom igrača.

Ni jedan hrvatski klub u privatnom vlasništvu nikada nije postao profitabilan.

Svi su završili u stečaju, počevši od Tuđmanove Croatije d.o.o. do Žužulova RNK-a Split d.o.o.

Croatia d.o.o. se čudnovato preoblikovala u udrugu građana Dinamo, koji je prema wikipediji naslijedio momčad, trofeje i povijesnu baštinu, ali ne i dugove Croatije.

RNK Split je na vrhuncu igrao pretkolo Europske lige, kratko vrijeme preživljavao je od transfera, Ante Rebić 2013. godine prodan je Fiorentini za 5,5 mil. eura.

Pet godina kasnije RNK Split je završio u stečaju, Žužulova tvrtka Skladgradnja više nije mogla sanirati klupske gubitke!

Ukratko, u HNL-u se ne isplati kupiti ni jedan klub osim Dinama pod uvjetom da kupac nastavi poslovnu politiku Zdravka Mamića što nije jednostavno.

  1. Partnerstvo

Nekoliko mjeseci nakon što je posao vlasnik, Mišković je izjavio da traži strateškog partnera, što znači da je bio svjestan da neće moći dugo održavati naslijeđeni budžet.

Strateški partneri eventualno mogu postati bogati europski klubovi kojima bi Rijeka postala podružnica za razvoj igrača.

Nešto slično neuspješno pokušava realizirati Basconia Alaves grupa, prvo u Rudešu, a onda u Istri 1961.

Španjolci za sada nemaju rezultata iako grupacija raspolažu s budžetom većim od 150 mil. eura, što znači da je godišnji budžet Istre 1961 od cca. 2,5 mil. eura zanemarivi trošak.

Problem je da Rijeka ima veliki budžet u nekompetetivnoj europskoj ligi.

Najveći europski klubovi off-shore tvrtke pretežito otvaraju u profitabilnim ligama poput nizozemske i belgijske, dok podružnice otvaraju u drugim ligama petice.

  1. Skriveni interesi

Hrvatski klubovi mogu eventualno biti zanimljivi potencijalnim investitorima koji nemaju tržišni nego neki drugi interes poput Kineza, koji će jednoga lijepoga, sunčanoga dana izgraditi stadion na Kantridi.

Niti je Gabriele Volpi posredstvom svoje podružnice Social Sport kupio HNK Rijeka, niti je Viktor Orban posredstvom svog tajkuna Lorenza Mesaroša kupio NK Osijek zbog poslovnih interesa.

Glavne karakteristike takvih interesa su katkoročna korist i dugoročna šteta za klubove.

Mišković bi lakše našao kupca da HNK Rijeka nije opterećen dugom prema Social Sportu za kamp na Rujevici.

  1. Agonija

Prema vlastitu priznanju Mišković nema novca za investicije.

Racionalnom poslovnom politikom Mišković može Rijeku još neko vrijeme održavati pri vrhu hrvatskog nogometa, sve ovisi o tome kojom će brzinom potrošiti igračku supstancu.

Rijeka je još uvijek drugi klub u HNL-u, ove sezone glavni je favorit u završnici Kupa, još uvijek ima kvalitetnu momčad za hrvatska standarde.

Nije dobro da se klub već počeo zaduživati da bi održao likvidnost, ali ništa se neće dogoditi preko noći.

Agonija je zapravo počela onoga trenutka kada je Gabriele Volpi prestao investirati u momčad.

Standings provided by Sofascore
Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.