DERBI PODVUČEN CRNIM

Igračima Rijeke treba odati priznanje za ponašanje

Nedjelja, 04. prosinca 2016. 11:21 Napisao/la  Igor Vranić

Igrači Rijeke u duelima više su pazili na Vučemilovića nego na igrače Dinama

Dinamo i Rijeka odigrali su derbi 18. kola bez pobjednika (1:1). Razmak na ljestvici ostao je šest bodova čime je Rijeka dva kola prije kraja prvoga dijela sezone osigurala naslov jesenskog prvaka.

Nakon derbija više se govori i piše o suđenju Ante Vučemilovića nego o nogometnom sadržaju. Nažalost, drugačije se ne može govoriti o utakmici sadržaj koje je u drugom dijelu odredio sudački kriterij.

Prvo treba naglasiti da se sudački kriterij drastično promijenio u drugom poluvremenu što se ne može slučajno dogoditi sucu iz Elitne skupine HNL-a.

U prvom poluvremenu Vučemilović je sudio vrhunski, bez ijedne zamjerke uključujući Bradarićevo igranje rukom u kaznenom prostoru.

Bradarića je lopta s pola metra slučajno pogodila u ruku u zračnom duelu, kada je igrač Rijeke obje ruke dignuo u zrak u prirodnom položaju tipičnom za skok.

Ako netko misli da Blanka Vlašić može preskočiti dva metra s rukama u džepovima, onda je Bradarićev položaj ruku u skoku bio neprirodan.

U optimalnim uvjetima igre tijekom prvoga dijela utakmice Rijeka je igrala vrlo dobro prvih pola sata, kada je momčad Matjaža Keka stajala visoko i plitko, te agresivnom duel-igrom stvarala snažni pritisak na svakoga Dinamova igrača s loptom. Takav način igre postao je Kekov trademark.

U zadnjih petnaestak minuta prvog dijela Rijeka je neobjašnjivo fizički pala i odigrala najslabije razdoblje u HNL-u ove sezone što se tiče obrane. Ni u utakmicama protiv İstanbul Başakşehira momčad Rijeke nije izgledala tako podređena protivniku.

Iz razdoblja naglašene dominacije Dinama, jedina je pozitivna spoznaja da Andrej Prskalo postaje sve bliži popisu izbornika Ante Čačića.

Početkom drugoga dijela riječka momčad ponovo je zauzela čvrsti stav u duelima, što je bio preduvjet vodećem pogotku u 59. minuti.

Nakon Gorgonova pogotka sudački kriterij toliko se promijenio da su igrači Rijeke u duelima morali više paziti na Vučemilovića nego na igrače Dinama.

Od četiri žuta kartona u samo šest minuta dva je dobio Gorgon,  preostala dva (Martić, Vešović) bila su jasno upozorenje da se počelo igrati prema drugačijim pravilima.

Posebice u prosudbi prekršaja napadača Dinama (Soudani, Fernandes...) čime je sudački kriterij (ne)izravno utjecao na izjednačenje u 77. minuti.

Igračima Rijeke treba odati priznanje za ponašanje u zadnjih pola sata utakmice, očigledno su bili dobro pripremljeni za sve uvjete igre bez granica.

Šteta da sve bolji Filip Bradarić nije bio dovoljno priseban  u 89. minuti pogoditi mrežu Dinama. Rijeka bi stekla devet bodova prednosti i dodatno uznevjerila središnjicu HNS-a.

Nikada nećemo saznati bi li u tom slučaju Damir Mišković podnio ostavku na mjesto dopredsjednika HNS-a.