Hajduk pobijedio na Poljudu, riječka momčad tijekom cijele utakmice izgledala nemoćno

Nedjelja, 30. srpnja 2023. 23:07 Napisao  I. V.

Odavno jedna momčad Rijeke nije odigrala Jadranski derbi tijekom kojega nije uputila ni jedan udarac u okvir vratiju

Nediljko Labrović

Prva HNL - 2. kolo

HAJDUK - RIJEKA 1:0

Gradski stadion Poljud. Gledatelja: 32548

Sudac: Patrik Kolarić (Čakovec)

Strijelac: 1:0 Pukštas (59)

Žuti kartoni: Hodža (30), Livaja (54), Lepinjica (61), Selahi (64), Djouahra (84)

HAJDUK: Lučić, Moufi (80 Sigur), Šarlija, Ferro, Melnjak, Pukštas, Krovinović, Sahiti (72 Dolček), Odjidja-Ofoe (68 Benrahou), Mlakar (72 Dajaku), Livaja

RIJEKA: Labrović, Dilaver, Mitrović (60 Djouahra), Galešić, Grgić, Hodža (46 Selahi), Banda (46 Lepinjica), Čabraja, Janković (60 Veiga), Fruk, Obregon (66 Ivanović)

Nogometaši Hajduka pobijedili su Rijeku na Poljudu u derbiju kola kojega je prije svega odlučio intezitet, riječka momčad tijekom cijele utakmice jednostavno je izgledala nemoćno, odavno jedna momčad Rijeke nije odigrala Jadranski derbi tijekom kojega nije uputila ni jedan udarac u okvir vratiju (7/0).

Sergej Jakirović utakmicu protiv Hajduka počeo je u zatvorenijoj formaciji s trojicom stopera, što ne znači da se nije htio nadigravati kao što je izgledalo u prvom dijelu utakmice.

Riječka se momčad dobro zatvarala u svojoj trećini, posebice je dobro funkcionirao središnji blok.

Samo je Obregon stajao van guste središnje formacije koja je pravodobno punila međuprostore, pa Hajduk nije imao velike koristi od posjeda lopte u završnici.

Jednom je ispala riječka obrana do odmora, Mitrović je izašao iz zadnje linije, Livaja je lucidno odigrao u prazni prostor, Pukštas je pravodobno utrčao u kazneni prostor, snažnim udarcem s 14 metara loptu je poslao ravno u Labrovića.

Bila bi to najbolja splitska prilika da Dilaver u sudačkoj nadoknadi nije neobjašnjivo ležerno ušao u duel s Livajom, koji je dočekao visoko upućenu Ferrovu loptu na desnu nogu, nije dobro udario po lopti koja je prošla kraj vratnice.

Najveći problem u riječkoj igri bio je da nije bilo igrača, koji je kadar zadržati loptu i barem odmoriti braniče ako već nije moga stvoriti višak na širokom prostoru.

Indikativna je bila 24. minuta, kada su dvojica igrača od kojih se najviše očekivalo, kada su imali loptu u nogama olako izgubili loptu u duelima (prvo Janković, a onda Fruk) nakon čega je Hajduk stvorio prvu šansu.

U 25. minuti Livaja je prvi put zaprijetio, Melnjak je ubacio slijeva, kapetan Hajduka iskosa zdesna udario je po lopti, Labrović je bio pravodoban.

Da je Labrović bio vrlo raspoložen pokazao je u 39. minuti, kada je vrhunski obranio Livajin udarac s 13 metara.

Iako je Livaja bio u zaleđu, dodatno je naraslo Labrovićevo samopouzdanje!

Na kraju prvoga dijela ispada da je Rijeka sve učinkovito na utakmici učinila u prve dvije minute: Fruk je oteo loptu na središtu igrališta, izašao je Fruk na zadnju liniju, uputio je udarac s 20 metara, lopta je okrznula Šarliju i udarila u lijevu vraticu potpuno besposlenog vratara Lučića.

Na početku drugoga dijela promijenio je Jakirović dvojicu defenzivnih veznjaka, trener Rijeke očito je najveći problem locirao u dvojici igrača (Banda, Hodža) koji su prema vokaciji trebali biti u bazi igre.

Nisu dvojica novih igrača (Lepinjica, Selahi) promijenili igru Rijeke, naprotiv.

Prvih petnaestak minuta puno su lakše igrači Hajduka izlazili na zadnju liniju riječke obrane nego u prvom dijelu, teško je igrati stalno pod jakim pritiskom i održavati visoku koncentraciju.

U 59. minuti postavljena riječka obrana statično je svjedočila pogotku Hajduka, čak triput zaredom igrači Hajduka imali su izgledne prilike postići pogodak, treći put su uspjeli!

Prvo je Šarlija svih nadvisio na šest metara od Labrovića, glavom je loptu poslao u gredu nakon ubačaja iz kuta.

Lopta se odbila do Ferra, koji je iz poluvoleja snažno udario po lopti, Labrović je sjajno reagirao.

Lopta se sada odbila do Moufija, koji je prema položaju tijela ostavio dojam da mu ne pada napamet asistirati, lopta je u neobičnoj putanji stigla do Pukštasa kojega je Galešić držao u igri nakon što je izašla riječka obrana, Pukštas je iz prve skrenuo loptu i iznenadio Labrovića kojemu je lopta prošla kroz noge - 1:0.

Ubrzo nakon primljenog pogotka Jakirović je promijenio način igre, ušla su dvojica igrača (Veiga, Djouahra), Rijeka je počela igrati u standardnom rasporedu s četvoricom igrača u zadnjoj liniji, stoperi su bili Galešić i Dilaver.

Nastavio je Hajduk dominirati kroz posjed lopte osjetno smanjenim intezitetom nakon vodstva što je još uvijek bilo dovoljno snažno da bi igrači Rijeke stekli prednost u duel-igri, tri žuta kartona igrača Rijeke u drugom dijelu bila su izravna posljedica nemoći u duelima.

Ništa se konkretno zadnjih pola sata nije dogodilo pred Labrovićem, zadnjih desetak minuta prepustila je domaća momčad posjed lopte gostima i bez poteškoća sačuvala pobjedu, ništa konkretnog nisu riječki igrači učinili s loptom u nogama.

U 77. minuti Grgić je ušao zdesna u sredinu, uputio je udarac s 24 metra, lopta je prošla kraj desne Lučićeve vratnice.

Bila je to jedina ozbiljna prijetnja Rijeke u drugom dijelu utakmice.