EUROPSKA LIGA

Rijeka nastavila niz pobjeda

Četvrtak, 21. kolovoza 2014. 23:09 Napisao  I. V.

Prva utakmica play-offa: Rijeka - Sheriff Tiraspol 1:0. Leovac u 86. minuti silovito zatresao mrežu

Prva utakmica play-offa Europske lige

RIJEKA – SHERIFF TIRASPOL 1:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 8500

Sudac: Sergie Gumienny (Belgija) 7

Strijelac: 1:0 Leovac (86)

Žuti kartoni: Jajalo (23), Tiago (29), Isa (51), Metoua (58), Olimpio (82), Sharbini (87)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 6,5, Samardžić 6,5, Lešković 6, Leovac 6,5, Jajalo 6,5, Brezovec 6, Jugović 6 (62 Sharbini 6), Kvržić 6 (88 Cvijanovič -), Kramarić 6, Jahović 5,5 (76 Moises -)

SHERIFF TIRASPOL: Degra 6,5, Metoua 6, Muresan 6, Moreira 6, Reis 6, Olimpio 6, Dias 6, Balima 6,5, Galvao 6 (66 Richardinho -), Inacio 5,5 (46 Isa ), Kadu 6,5 (80 Ginsari -)

Rijeka je nastavila niz pobjeda! Atraktivnim pogotkom Marina Leovca u 86. minuti ostvarena je mimimalna pobjeda protiv Sheriffa u prvoj utakmici play-offa. Natrčao je Leovac na odbijenu loptu i silovitim udarcem iz voleja rastegnuo mrežu pokraj nemoćnog vratara Degre 1:0. Erupcija oduševljenja na tribinama bila je najava proslave nove europske pobjede.

Zabava na tribinama počela je petnaestak minuta prije utakmice kada su Lovranska glazba, Riječke mažoretkinje i Armada na zapadnoj dijelu stadiona spontano upriličili kratki glazbeno-scenski happening i zagrijali ionako ugrijanu atmosferu. Nogomet je postao riječki stil života i zabave, postaje normalno da na tribinama ostane samo prazna tribina namijenjena gostujućim navijačima.

Ivan Krstanović nije bio ni u zapisniku utakmice, stasiti napadač nije mogao igrati zbog ozljede. Osnovni način igre Rijeke ne mijenja se ako se mijenjaju igrači sličnog profila, u vrhu napada zaigrao je Adis Jahović. Anas Sharbini sjeo je na klupu, Matjaž Kek ima privilegiju u pričuvi držati hrvatske reprezentativce. U taktičko i tjelesno zahtjevnijim utakmicama Kek preferira Kvržića i Jugovića na bokovima, što je bilo prvo upozorenje da Rijeka neće igrati laganu utakmicu kao što se činilo neupućenima.

Budući da je Sheriff moldavska inačica brazilske momčadi, Rijeka je očekivano igrala protiv tehnički dotjerane i pokretljive momčadi. Neočekivana je bila razina agresivnosti i brzine u duelima po čemu Sheriff u bloku izgleda kao najpoznatije europske momčadi koje su prošle sezone gostovale na Kantridi.

Nakon petnaestak minuta utakmice više nikome na stadionu nije bilo od podcjenjivanja hitrih Brazilaca koje vodi hrvatski trener Zoran Zekić. Da na zapadu nije bilo neumorne Armade, na tribinama bi vladao muk zbog očigledne nemoći riječke momčadi. Krajnje pojednostavljeno, protok lopte u riječkoj momčadi bio je prespor da bi se poremetio raspored zbijene gostujuće zone.

Nekoliko pokušaja s distance (Brezovec 8, Kramarić 34, Leovac 35) iziskivale su dvije malo bolje obrane vratara Degre. I to je bilo sve konkretno od Rijeke u prvom poluvremenu tijekom kojega se momčad Sheriff nekoliko puta opasno otvorila i ozbiljno zaprijetila u tzv. kontinuiranim napadima. Kadu (10) udarcem s distance i Balima (44) udarcem glavom bili su blizu cilja, ali najveću priliku propustio je Inacio, koji se u 11. minuti spetljao pred Vargićem. Ne čudi da je ostao u svlačionici na odmoru.

Iako u drugom djelu vratari nisu imali posla momčadi su održale natjecateljski naboj, posebice u nekoliko obostranih otvaranja. Rijeka je i dalje imala teži zadatak, nije bilo lako osmišljeno igrati na postavljenu gostujuću obranu kojoj je koncentrcija popustila u tek samoj završnici utakmice.

U 66. minuti ukazala se najbolja riječka prilika na utakmici. Sharbini je snažno potegnuo zdesna, lopta je bila prejako upućena da bi Kramarić imao vremena reagirati kada je ostao sam ispred Degre. Nedostajala je Rijeci protiv Sheriffa jedna instiktivna reakcija a'la Benko.