RIJEKA U EUROPSKOJ LIGI

Mujanović pogodio za povijesni uspjeh

Četvrtak, 29. kolovoza 2013. 18:04 Napisao/la  SC

Uzvratna utakmica play-offa: Stuttgart - Rijeka 2:2. U 94. minuti Mujanović izjednačio rezultat

Uzvratna utakmica play-offa Europske lige (prva utakmica 1:2)

STUTGART – RIJEKA 2:2

Stadion Mercedes Arena. Gledatelja: 30.000

Sudac: Martin Hansson (Švedska)

Strijelci: 0:1 Benko (30), 1:1 Gentner (34), 2:1 Marić (75, ag), 2:2 Mujanović (90+4)

Žuti karton: Maleš (40), Tomečak (57), Gentner (73), Pokrivač (88), Mujanović (94)

STUTTGART: Ulreich, Schwaab, Rocker, Rudiger, Boka, Kvist, Gentner, Cacacu (73 Abdellaoue), Harnrik (56 Werner), Traore, Ibišević

RIJEKA: Vargić, Tomečak, Lešković, Marić, Škarabot, Maleš, Pokrivač, Alispahić (67 Močinić), Sharbini (70 Mujanović), Kvržić, Benko

Fantastična večer riječkog nogometa! Riječka nogometna bajka nastavlja se nastupima u Europskoj ligi, Rijeka je na Mercedes Areni odigrala neodlučeno protiv Stuttgarta i ostvarila povijesni plasman u završnicu europskog natjecanja.

U 94. minuti Močinić je dugom loptom izbacio Mujanovića na desnoj strani, brzononogi i svježi napadač Rijeke uspio je dotrčati na otvoreni prostor ispred Ulreicha, mirno naciljao desnom nogom za pogodak karijere - 2:2! Mujanovićevim pogotkom Rijeka je ušla u Europsku ligu!

Utakmica je počela kao što se očekivalo. Riječka momčad nije se prestrašila atmosfere i protivnika, odmah je zauzela čvrsti gard u središnjem bloku, prepustila loptu domaćinu u skratila manevarski prostor domaćim napadačima.

Trener Schneider iznenadio je s Bokom na lijevom braniču, Traore je očekivano počeo utakmicu na bočnoj poziciji, iskusni Cacacu igrao je mjestu druge špice, povučene iz Ibiševića. Dakle, napadačka formacija Stuttgarta i uobičajeno gusta formacija Rijeke u sredini terena na čelu s najboljim igračem Matom Malešom.

Jasno, razlika u individualnoj kvaliteti odmah se uočila u izravnim duelima, Stuttgart je u tom elementu stekao prednost, posebno na lijevoj strani riječke momčadi (Sharbini, Škarabot). Riječka obrana posebno je imala problema s brzonogom Traoreom, koji je podjednako opasno djelovao na objema bočnim pozicijama. Jako je dobro funkcionirao središnji blok (Maleš, Pokrivač) ispred dvojice riječkih stopera.

Rijeka je dobro iskoristila početnu nervozu domaćina, riječka momčad u početnim minutama djelovala je vrlo samopuzdano. I u 14. minuti propustila najbolju priliku u prvom dijelu. Alispahić je usputio oštri prizemni udarac zdesna. Lopta se od Rudigera nezgodno odbila u vrata, ali je Ulreich bio pravodoban.

Nakon dvadesetak minuta Stuttgart je pojačao pritisak, stisnuo Riječane u kazneni prostor. Traore (24, 26) je dvaput zaprijetio prije nego što je Rijeka povela.

U 30. minuti Kvržić je poslao dugu, okomitu loptu. Rocker i vratar Ulreich pogrešno su procijenili let lopte, obojica su promašili loptu i ispali iz igre na vrhu kaznenog prostora, a Benko se lagano s loptom mogao ušetati u prazna vrata da je htio - 0:1.

Nervoza u domaćih nije dugo trajala, u 34. minuti Stuttgart je s(p)retno izjednačio. Gentner se izborio za loptu tijekom pritiska domaćina i onda s poda na 14 metara od Vragića tako zahvatio loptu da udarac ne bi obranila ni dvojica vratara. Lopta je u visokom luku preletjela na daljnju vratnicu od koje se odbila u mrežu - 1:1.

Do odmora Stuttart je očekivano pojačao ritam, uslijedila su razdoblja kontinuiranog pritiska. Najbolju priliku priredio je Traore, koji je u 38. minuti prošao nekoliko prepreka po desnoj stani, stigao do Vargića koji je odbio loptu, natrčao  je Maleš ispred Ibiševića i  izbacio loptu izvan igrališta. U 39. minuti Ibišević je zamalo zakasnio na prizmeni ubačaj slijeva.

Drugi dio počeo je Ibiševićevom (46) prijetnjom, koja je navijestila isti način igre obiju momčadi. Stuttgart je morao stizati zaostatak, riječka momčad znala je što je čeka. U 47. minuti Sharbini je uputio udarac zbog kojega je Ulreich izbacio u korner.

U 53. minuti Kvržić se uspio odhrvati Boki, ušao je u kazneni prostor, ali nije imao snage za jači udarac. U 59. minuti ušao je mladi Werner, velika nada njemačkog nogometa. U 59. minuti riječka je obrana izašla, domaćini su presjekli dodavanje, Werner se sjurio prema Kvržiću, koji brani ne odveć snažni udarac.

U 65. minuti Kvržić je neočekivano dobio meč-loptu. Stoper Rocker je opet pogriješio, lopta se odbila Kvržiću na otvorenom udarcu koji nije bio precizan.

U 67. minuti Traore je uputio udarac s 22 metra (Vargić brani) i navijestio pogodak. U 75. minuti Traore je silovitim trkom po desnoj strani ostavio iza sebe Kvržića, ušao u kazneni prostor, snažno ubacio, ispred Ibiševića utrčao je Marić od kojega se lopta odbila u mrežu - 2:1. Stuttgart je anulirao prednost iz prve utakmice.

Nakon pogotka splasnuo je pritisak domaćina, koji kao da se odlučio ući u produžetke. Rijeka je počela dobivati sve više prostora, ali nije bilo više dovoljno snage u nekoliko obećavajući polutkontri.

Međutim, sve hrabrija igra Rijeke kao da je navijestila da će se u 94. minuti dogoditi jedan od najvećih uspjeha u povijesti riječkog kluba!