KOLIKO VRIJEDI HNL?

Rijeka u 2019. na utakmice potrošila 9,9 mil. kuna

Subota, 09. svibnja 2020. 22:09 Napisao/la  Igor Vranić

Njemački, engleski, talijanski ili španjolski klubovi mogu izgubiti blizu 4 milijarde eura, hrvatski klubovi nemaju se razloga veseliti nastavku sezone zbog prihoda

Rijeka u 2019. na utakmice potrošila 9,9 mil. kuna

Svima je jasno zašto klubovi iz najbogatijih liga forsiraju nastavak sezone pa makar igrali pred praznim tribinama, gdje su nekada sjedili najvažniji akteri utakmica.

Gledatelji su dobili novo mjesto u modernom sportu, njima su tijekom utakmica draži postali kućni ogrtači u dnevnim boravcima od klupskih šalova na stadionima.

Zahvaljujući televiziji u jednom danu po popularnim cijenama mogu vidjeti sve najbolje utakmice koje se igraju u najboljim europskim ligama.

Satnicu više ne određuju nogometni savezi nego televizijske kuće, nogomet je postao beskrupulozni biznis, važna je samo zarada od televizijski prava.

Kada je francuska vlada prekinula sezonu, prvoligaški klubovi ostali su bez 243 mil. eura, koje bi dobili od Canal+ i BeIN Sportsa.

Francuska liga najslabiji je televizijski proizvod u Ligama petice!

Razumljivo je zašto se nastavku sezone vesele njemački, engleski, talijanski ili španjolski klubovi koji bi zajedno izgubili blizu 4 milijarde eura kada bi se sezona prekinula.

Na primjeru HNK Rijeka približno se može uvidjeti koliko utakmice HNL-a utječu na proračune hrvatskih klubova.

Prema revizijskom izvješću za prošlu godinu, HNK Rijeka na organizaciju svih utakmica potrošio je čak 9.994.860 kuna!

Revizijsko izvješće odnosi se na fiskalnu godinu, u izvješću nema specifikacije troškova utakmica.

Nije teško izračunati da je Rijeka u 2019. godini odigrala ukupno 19 domaćih utakmica HNL-a i dvije domaće utakmice Europske lige.

Ispada da je organizacija jedne utakmice u prosjeku stajala čak 476.190 kuna!

Prošle godine HNK Rijeka od televizijskih prava prihodovao je 2.931.905 kuna, od sponzora 7.722.882 kuna, od gledatelja 5.947.849 kuna.

Računica prema dostupnim parametrima je jednostavna!

Rijeka u preostalih 10 kola HNL-a igra četiri domaće utakmice (Lokomotiva, Gorica, Dinamo, Istra 1961) bez gledatelja što znači da može očekivati samo prihode od televizijskih prava i sponzora.

U 2019. godini HNK Rijeka je u prosjeku po utakmici od sponzora i televizijskih prvaka zaradio 507.370 kuna!

Kada se usporede troškovi i prihodi prema dostupnim podacima, u četirima utakmicama do kraja ove sezone HNK Rijeka ukupno će zaraditi 124.000 kuna!

Računica bi bila potpunija kada bi bili dostupni svi podaci, posebice u stavci "Ostali nerazvrstani prihodi od sponzorstva i oglašavanja" koja iznosi čak 5.694.007 kuna.

Neće troškovi i prihodi u preostale četiri utakmice bez gledatelja u prosjeku biti ni približno visoki kao što stoji u revizijskom izvješću, ali pokazatelji su jasni.

Iako Inter iz Zaprešića godišnje ukupno troši otprilike isto koliko HNK Rijeka potroši samo na organizaciju utakmica, struktura proračuna dvaju klubova slična je kada organiziraju utakmice bez gledatelja.

Hrvatski klubovi nemaju se razloga veseliti nastavku sezone zbog prihoda.

Naprotiv, troškovi utakmica mogu biti samo veći zbog protkola zaštite od koronavirusa.

Standings provided by Sofascore
Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.