BIJELA KNJIGA O SPORTU

Hoće li država promijeniti porezni sustav zbog klubova?!

Četvrtak, 14. prosinca 2017. 23:22 Napisao/la  Igor Vranić

Sportska javnost nestrpljivo čeka spasonosna rješenja za financiranje 

Opatijska inicijativa
Opatijska inicijativa Foto: www.hnkrijeka


Damir Mišković sazvao je Okrugli stol na temu Modeli financiranja hrvatskog sporta.

O čemu su u Opatiji razgovarali predstavnici osam prvoligaških klubova, te predstavnici nekoliko saveza i državnih institucija ostaje tajna budući da je sastanak bio zatvoren za javnost kao da je riječ o sastanku masonske lože.

Uskoro će radna skupina tzv. Opatijske inicijative izaći s konkretnim prijedlozima, sportska javnost nestrpljivo čeka spasonosna rješenja za financiranje sporta.

Sastanak su potaknuli predstavnici profesionalnih nogometnih klubova na čelu s HNK-om Rijeka.

U Hrvatskoj postoji ukupno 19 registriranih hrvatskih profesionalnih klubova (16 nogometnih, 2 košarkaša/Cedevita, Split/ i 1 rukometni/Podravka), koji imaju profesionalne ugovore s više od 50 posto igrača.

"S druge strane, usprkos cjelokupnoj ekonomskoj važnosti sporta, golema većina sportskih aktivnosti odvija se u neprofitnim strukturama od kojih mnoge ovise o javnoj potpori da pruže svim građanima mogućnost pristupa sportskim aktivnostima", citat je iz Bijele knjige o sportu objavljene davne 2007. godine u Bruxellesu.

Bijelu knjigu o sportu objavila je Komisija europskih zajednica kao naputak svim članicama Europske zajednice (EU).

U zadnjih deset godina ništa se bitno nije promijenilo u promišljanju sporta unutar granica EU gdje postoji jasna razlika u tretmanu 1 posto bogatih, pretežito nogometnih europskih klubova i 99 posto sportskih klubova koji svugdje na kontinentu ovise o javnoj potpori.

Iz šturih izjava dade se zaključiti da Opatijska inicijativa teži tome da država alternativnim financijskim izvorima (čitaj: porezima) pruži adekvatnu javnu potporu, recimo HNK-u Rijeka i NK-u Orijent 1919.

Dok čekamo da Opatijska inicijativa predoči prijedlog državnog modela financiranja jednog profesionalnog kluba, koji godišnje prihoduje&troši desetak milijuna eura, i jednog amaterskog kluba koji u istom gradu ne može pronaći 200.000 kuna da bi igrao treću ligu, pravo stanje u profesionalnom nogometu otkriva slučaj Istre 1961.

Prije dva dana na službenoj stranici Istre 1961 objavljen je javni poziv za kupovinu dionica, Round Midnight Ulaganja prodaje 64,9 posto klupskih dionica za 13.236.000 kuna.

Ako Istra 1961 pronađe kupca, novi vlasnik sigurno neće zarađivati od nogometa zato što će država promijeniti porezni sustav zbog 16 nogometnih profesionalnih klubova.

 

 

 

 

 

Standings provided by Sofascore