Primorje pobijedilo Pro Recco u Ligi prvaka!

Srijeda, 08. siječnja 2014. 22:00 Napisao/la  SC

Pro Recco - Primorje EB 6:8 (3:2, 2:3, 1:3, 0:0)

Vaterpolska Liga prvaka - 4. kolo

PRO RECCO - PRIMORJE EB 6:8 (3:2, 2:3, 1:3, 0:0)

Bazen Punta Sant'Anna, Genova. Gledatelja 300.

Suci: Colominas (Španjolska) i Szekely (Mađarska). Delegat: Bottlik (Slovačka)

PRO RECCO: Tempesti (10 obrana), Lapenna 1, Madaras 1, Figlioli, Fondelli, Felugo, Janović, Aicardi, Figari, Fiorentini, Ivović 4 (1), Gitto, Pastorino

PRIMORJE EB: Vićan (15 obrana), Radu 1, Buljubašić, Krapić, De. Varga 3, Sukno, Muslim 1, Petrović, Da. Varga 1 (1), Obradović, Šetka 1, Xavi Garcia 1, Jelovina

Igrač više: Pro Recco 9 (3) Primorje EB 8 (3)

Peterci: Pro Recco 1 (1) Primorje EB 1 (1)

Povijest se piše za riječki sport u Italiji. Genovska ciklona nije uspjela omesti Primorje na putu do prve pobjede protiv Pro Recca u sedmom međusobnom dvoboju u novijem vremenu. Riječani su slavili u Genovi, u četvrtom kolu Lige prvaka protiv Pro Recca sa 8:6. Bila je to velika partija vratara Frane Vićana s petnaest obrana, ali i cjelokupne momčadi Primorja na čelu s Denesom Vargom, najboljim vaterpolistom svijeta. Osim što je popularni Dumi bio najefikasniji u bazenu kod RIječana, neki njegovi potezi iz Italije ostat će još dugo vremena upamćeni u svijetu vaterpola.

Vaterpolisti Primorja sramežljivo su otvorili susret u Soriju. Iako su u prvim minutama vratari mahom bili nezaposleni dok se u žarištu bazena ispipavalo bilo, prva su dva zgoditka djelo talijanskog prvaka. Nakon tri i pol minute igre Madaras je iz daljine načeo Vićana. Primorjaši su drugi puta kapitulirali kada Ivović postiže pogodak sa drugoga centra. Izgledali su Riječani dosta bezidejno u prvoj polovici prve četvrtine, obrana nije bila na nivou. Na prvi pogodak izabranika Ivana Asića trebalo se čekati gotovo sedam minuta a onda je Xavi sa svoje pozicije po prvi puta probio vrlo sigurnog Tempestija. Već pola minute kasnije nakon izvrsne kontre za koju je zbog kontrafaula bio zaslužan Lapenna poentirao je Muslim iz neposredne blizine gola, nakon dodavanja vrlo agilnog Obradovića. Da Pro Recco u prvoj četvrtini ponovno povede bio je zaslužan Lapenna

Liga prvaka - skupina A:
Pro Recco - Primorje EB 6:8
Barceloneta - Jug 9:8
Eger - Olympiakos 12:11

Poredak: Barceloneta 10, Jug, Primorje i Pro Recco 7, Eger 3, Olympiakos bez bodova.

Ponovno su Talijani otišli na 4:2, Primorjaši su se ispočetka mučili s igračem više no kasnije se i ta 'rubrika' stabilizirala. Xavi Garcia pokušao je lobom matirati Tempestija, no ovaj je samo mogao upisti još jednu od ukupno deset njegovih obrana. Zabio je potom Radu za 4-3, nakon kontrafaula Aicardija, i dodavanja Obradovića. Novo izjednačenje dogodilo se nakon što je Daniel Varga iskoristio peterac za 4:4. Još po pogodak pao je sa svake strane do kraja prvoga dijela. Ivović je postigao peti pogodak Pro Recca doslovce 's parkinga' Vićanu ispod lijeve ruke, a za 5-5 Denes Varga zabio je pogodak kakav se u bazenima rijetko viđa. Uposlio ga je Xavi Garcia s desnog krila, ovaj u letu uhvatio loptu i samo je iza vlastite glave proslijedio iza leđa Tempestija. Cepelin, alley-oop, gol za anale.

Drugo poluvrijeme ispričalo je sasvim novu priču. U vodu su u nastavku skočili neki novi RIječani, načinjeni od nehrđajućeg ćelika. Podatak da je Pro Recco u drugih šesnaest minuta utakmice postigao tek jedan pogodak, i to iz peterca (Ivović) dovoljno govori o snazi i dominaciji riječke momčadi. Odigrali su momci u plavim kapicama najbolje europske minute ove sezone u prvoj polovici treće četvrtine. Za novo je vodstvo zabio Šetka na izvrsno dodavanje Sukna, a prvi je puta na dva pogotka viška (7-5) postavio Denes Varga svojim drugim pogotkom. Nakon gola Ivovića, jedniog iole konkretnijeg igrača u drugom poluvremenu iz peterca, Denes Varga još je jednom, ponovno na asistenciju razigravački raspoloženog Sukna zabio za konačnih 8-6.

Rijetko kada četvrtine u vaterpolu završe bez pogodaka, pogotovo zadnja. Bio je takav slučaj u Genovi gdje su RIječani uspješno održavali rezultatsku prednost stečenu u trećem dijelu utakmice. Veliki div Pro Recco uhvaćen je na spavanju, u vlastitom domu gdje već godinama ne znaju za poraz. Primorje je uspjelo, došlo do sedmoga ovosezonskog euro-boda koliko imaju i Pro Recco i Jug. Sljedeća je europska obveza mađarski Eger, na Costabelli krajem mjeseca. S igrom iz drugog talijanskog poluvremena momčad Primorja protiv niti jedne momčadi na svijetu neće imati problema.