Nedjelja, 22. prosinca 2013. 20:16 Napisao/la  Patrik Mršnik

Primorje EB - Jug CO 13:11 (3:2, 4:2, 3:4, 3:3)

Kup Hrvatske - završnica

PRIMORJE EB - JUG CO 13:11 (3:2, 4:2, 3:4, 3:3)

Bazen Mladosti na Savi. Gledatelja 1.000.

Suci: Dragan Štampalija (Šibenik) i Miroslav Vlašić (Zagreb). Delegat: Robert Jambrović (Zagreb). Supervizor: Milivoj Bebić (Split)

PRIMORJE EB: Vićan (6 obrana), Radu 2, Peroš, Krapić, De. Varga, Sukno 1, Muslim, Petrović, Da Varga 3, Obradović 2, Šetka 2, Xavi Garcia 2, Jelovina, Buljubašić 1

JUG CO: Bijač (10 obrana), Vranješ, Bošković, Janović 3 (1), Šutalo 2, Benić, Marković 1, Bušlje, Visković 1, Dobud 3, Marelja, Macan, Nižić, Ivanković 1

Igrač više: Primorje EB 16 (7) Jug CO 15 (9)

Peterci: Primorje EB -(-) Jug CO 1 (1)

Tri isključenja: Macan (19), Benić (20), Petrović (22), Bušlje (28), Buljubašić (28)

Vaterpolisti Primorja pobjednici su Kupa Hrvatske! Riječani su obranili naslov pobijedivši u finalu Jug 13:11. U Zagrebu, mjestu gdje se lani pisala povijest riječkog vaterpola osvajanjem dva trofeja, ispisana je njena nova stranica. Velikom pobjedom protiv dubrovčkog sastava trofej je vraćen u Rijeku na moćan i suveren način. Ponovo je lijepo bilo biti Riječanin na Savi.

Paulo Obradović isplivao je prvu loptu za vaterpoliste Primorja, no udarac Daniela Varge završio je u bloku dubrovačke obrane. Niti Jugaši nisu uspjeli svoju prvu loptu pospremiti u gol nakon što su imali igrača više, sve je djelovalo dosta bezidejno u početku na obje strane. Vratari su unatoč udarcima s obje strane bili besposleni u prve dvije minute, suđen je kontraprekršaj Muslima, a dubrovačka kontra nije uspjela. Bila je to prva velika obrana Frane Vićana u utakmici koja u svoje četiri minute nije ponudila pogodak, sve dok iz daljine nije odapeo Daniel Varga i probio Jugov bunker. U sljedećem su napadu momci u crvenim kapicama izjednačili preko Pave Markovića, u trenucima kada je svoje isključenje zaradio Petrović. Na sličan način kao i Daniel Varga prije njega, Marković je pogodio iz izrađene akcije, silovito i teško branjivo. Riječani su se u središnjoj fazi prve četvrtine nisu bili efikasni. Imali su na tri minute do kraja prve četvrtine dva vezana napada. Prvog, s igračem više (izbačaj Marelje) nije uspio s krila pogoditi Muslim, a u sljedećem pokušaju nije prošla lopta na centarsku poziciju do Radua. Kada je u trećem vezanom pokušaju Bušlje dobio isključenje, Ivan Asić je s klupe pozvao prvi time-out, nakon kojeg je Obradović ponovno doveo Primorje u vodstvo.

Nakon što niti jedni, niti drugi, nisu uspjeli iskoristiti igrača više u nastavku, opomenu je zaradila klupa Primorja, koja se žestoko protivila odlukama sudačkog para. Isključenje je potom snašlo Denesa Vargu, Primorje se uspijeva obraniti, ali suci potom isključuju Petrovića po drugi put. Dobud to koristi i postavlja na 2:2. U posljednjem napadu prvog perioda Primorje koristi dva igrača više, a Radu pogađa 'zicer' za 3:2.

U znaku krimejskih feštara
Kao i svaka važna utakmica Primorja, tako je i ovo veliko finale Kupa bilo popraćeno od strane najvjernijih navijača riječkog vaterpolskog kolektiva. Krimejski feštari, ali i ostali prijatelji kluba, stigli su u Zagreb da bi podržali Primorje na putu do pobjede. Njih stotinjak smjestilo se, kao i obično na desnom sektoru inače dosta slabo popunjenog bazena na Savi. Finale domaćeg Kupa i okršaj ponajboljih svjetskih klubova nije uspio napuniti ionako malen kapacitet zagrebačkog plivališta. Vaterpolisti Primorja u takvim su okolnostima imali i više nego domaćinsku atmosferu.

I drugi je početni napad s lakoćom pripao Primorju, koje već nakon trideset i pet sekundi igre u drugom periodu preko Xavija Garcie dolazi do vodstva od 4:2. Isti igrač u sljedećem napadu radi prekršaj za isključenje. Iz naizgled bezopasne situacije uslijed bezidejnosti Šutalo uzima loptu i gađa desni donji kut vrata Vićana - 4:3. Primorjaši potom ne koriste igrača više (Benić), kao ni Dubrovčani, kada je vani bio Sukno. No, potom je uslijedio jš jedan potez velemajstora kakav je Paulo Obradović. U egal-igri Obradović je na sebi svojstven način, laganom 'žabicom' sa šest metara iskosa probio Bijača za novo odvajanje na 'plus dva'. Na polovici druge četvrtine drugu osobnu pogrešku dobiva Denes Varga, a brzopotezni realizator pogotka za 5:4 je Nikola Janović, ponovo izvana. Nisu Dubrovčani mogli Primorju doći blizu, svi su pogoci, osim Dobudovog kod 2:2 bili djelo vanjskih pucača. Jednako tako, i Primorje do 6:4 dolazi preko Xavija Garcie, koji svoj drugi pogodak postiže ponovo s desnog krila, iz daljine. U prvom poluvremenu do izražaja je došla pucačka kvaliteta Primorja, demonstrirana pogotkom Daniela Varge, minutu do konca prvog dijela za velikih tri pogotka razlike. Kapitalna prednost koja se ne ispušta tako lako iz ruku!

Paulo Obradović MVP finala
Titulu najkorisnijeg igrača finala Kupa osvojio je Paulo Obradović. Dva pogotka, izvrsna igra u obrani i niz asistencija donijeli su najpolivalentnijem igraču na svijetu još jedno priznanje u bogatoj karijeri.

Primorje je osim kapitalne prednosti od tri pogotka prednosti imalo i dva igrača više, koje je zaradilo na samom kraju prvog dijela. Xavi je pogodio vratnicu i tako prosuo veliku priliku za odlazak na četiri pogotka razlike. Umjesto toga, Jug preko Dobuda to kažnjava i smanjuje na 7:5. Vrlo je brzo uslijedio i potpuni priključak Juga, nakon što je Janović zabio iz peterca. Nije bilo napada u prvoj polovici treće četvrtine koji nije rezultirao isključenjem. Jugaši su tako u vrlo kratkom vremenskom periodu ostali bez Macana i Benića. Osmi pogodak Primorja postigao je Buljubašić, nakon izvrsnog proigravanja Densea Varge, u pravom trenutku da  bi slomio ponovo zahuktalog Juga. Unatoč svemu, nisu se Dubrovčani predavali olako. Šutalo u 21. minuti pogađa dalekomentim udarcem za 8:7. Veliku obranu ubilježio je Marko Bijač na sredini treće četvrtine, skinuvši udarac Ivanu Krapiću iz neposredne blizine. Isključenje je potom dobio Buljubašić, a jugaši su se nakon četiri minute igre u nastavku potpuno vratilo u utakmicu pogotkom Viskovića. Ponovo je mogla uslijediti infarktna završnica, nije bilo neodlučenog rezultata sve od 2:2. Imao je Jug prigodu za vodstvo, no nije prošlo proigravanje s krila za Dobuda. Klupa Juga radila je veliki pritisak na suce, pa je pomoćnik Veselina Đuhe Maro Balić bio isključen.

Primorje je ponovo povelo na 2.30 minute do kraja treće. Vani je zbog prekršaja po drugi puta morao Pavo Marković, a treći pogodak zabio je u velikoj večeri Daniel Varga. Jezičac na vagi susreta ponovo se počeo lomiti na stranu Primorja, unatoč trećoj osobnoj Antonija Petrovića. Dubrovčani je nisu iskoristili, kao niti onu Daniela Varge u sljedećem napadu. Petnaest sekundi prije kraja svoju je priliku iskoristio Anđelo Šetka. Isključenje Boškovića, brzi protok lopte sa strane na stranu, proigravanje u sredinu za splitskog napadača i pogodak za 10:8 na kraju treće četvrtine. Nakon što su veliku prednost s poluvremena prosuli do sredine treće, Riječani su je ponovo vratili do kraja.

Posljednja dionica započela je novom velikom obranom Marka Bijača (udarac Xavija). Jug se nije predavao, pa je nakon dvije i pol minute igre smanjio preko svog prvog topnika Janovića, u trenucima kada je vani zbog osobne pogreške bio Muslim. Treće je isključenje zaradio Bušlje, a potom je realizator bio Anđelo Šetka. Primorje je lukavo bez prevelikih oscilacija tada održavalo stečenu prednost iz treće četvrtine. Jug se vratio na 11:10 pogotkom Dobuda na polovici zadnje dionice. Sve se izgrađeno moglo srušiti vrlo lako. Radu je promašio zicer, oči u oči s Bijačem, ali niti Jug preko Janovića ne koristi svoju sljedeću priliku za izjednačenje. Svog petnaestog igrača više Primorje ne koristi, kada loptu u gol ne posprema Sukno iz teške pozicije. Bijač dira loptu, novi napad za Primorje realizira Sandro Sukno. Nigdje ga nije bilo trideset minuta, digao se 23-godišnji Dubrovčanin u riječkim redovima i zakucao za 12:10. Pogodak Marka Ivankovića na pedeset sekundi prije kraja bio je, ispostavilo se samo kozmetičke prirode, jer je za kraj Primorje ostavilo svoju posljednju akciju ostavilo za kraj. U trenucima kada je trebalo čuvati loptu, postigli su Riječani posljednji pogodak preko Radua za konačnih 13:11.

Fotogalerija: Lucio Vidotto