Kup Hrvatske: Primorje nadigralo Mladost u finalu i došlo do novog velikog trofeja!

Nedjelja, 21. prosinca 2014. 17:43 Napisao  Patrik Mršnik

Finale Kupa: Primorje EB - Mladost 12:7 (4:0, 2:3, 2:1, 4:3). Primorjaši su osvojili treći Kup uzastopce, četvrti u povijesti velebnom predstavom na bazenu uz Savu!

Kup Hrvatske za vaterpoliste - zavšnica

PRIMORJE EB - HAVK MLADOST 12:7 (4:0, 2:3, 2:1, 4:3)

Bazen uz Savu, Zagreb. Gledatelja 500.

Suci: Boris Margeta (Kranj) i Dragan Štampalija (Šibenik). Delegat: Milan Grbin (Korčula). Supervizor: Milivoj Bebić (Split)

PRIMORJE EB: Vićan (5 obrana), Burić 2, Radu 2, Krapić, Peroš, Sukno 2, Muslim 3, Petrović 1, Mudražija, Elez, Vrlić, Xavi Garcia 1, Lazović, Buljubašić 1

HAVK MLADOST: Pavić (3 obrana), Bukić, Milaković 1, Lončar, Dašić, D. Živković 1, Capan, Buha 1, Pavičić, I. Živković, Vukičević 2, Bašić 1, Marcelić, Lozina 1

Igrač više: Primorje EB 13 (7) HAVK Mladost 11 (5)

Peterci: Primorje EB - (-) HAVK Mladost - (-)

Tri isključenja: Pavičić (30), Sukno (31), Capan (32)

Vaterpolisti Primorja obranili su naslov pobjednika Kupa Hrvatske! U bazenu na Savi osvojen je treći uzastopni, četvrti trofej Kupa u klupskoj povijesti. Protiv domaće momčadi zagrebačke Mladosti upisana je i četvrta ovosezonska pobjeda u međusobnim duelima. Domaćin se pokazao premorenim nakon subornje pobjede u polufinalu protiv Juga, prevelik je zalogaj za mladostaše bila nova teška partija na koju ih je primorao riječki sastav. Momčad Ivana Asića nastavila je uhodanim ritmom osvojivši šesti trofej u posljednje četiri sezone.

Riječani su poveli nakon minute i pol kada je Damir Burić iskoristio isključenje Bašića. Ubrzo prednost biva udvostručena 'šraubom' Cosmina Radua, u akciji kojoj je prethodila prva obrana Frane Vićana. Od početka su Primorjaši dominirali u fazi napada, bekovi Mladosti (Bašić, Buha) nisu se mogli nositi s izrazito jakom napadačkim snagama Ivana Asića. Za razliku od ogleda protiv Juga, Mladosti je zakazao i vanjski šut, što se nije moglo reći za Sandra Sukna. Dubrovački topnik zabio je za 3:0 već u četvrtoj minuti utakmice. Ista je već u toj fazi bila pratkički riješena, Mladost je nastavila u velikoj mjeri pokazivati "mliječne zube" ustuknuvši pred jakim i raspoloženim Primorjem. Kako je prva četvrtina išla prema kraju povećavala se riječka prednost. Za 4:0 zabio je Petar Muslim, Mladost je do kraja propustila odgovoriti na pravi način. Nije im u posljednjem napadu pomogla niti situacija s dva igrača više nakon isključenja Sukna i Petrovića, prekombinirali su se pa im se dogodio - istek vremena.

Tek početkom druge četvrtine Josip Pavić upisao je svoju prvu obranu, a Mladost prvi pogodak. Zabio je Antonio Buha nakon isključenja Burića, nakon čega je domaća momčad počela pokazivati znakove života u bazenu. Tako je po isključenju Buljubašića u 11. minuti pogodio Ivan Milaković s pozicije centra za 4:2. Kratkog je vijeka bio priključak domaćih, nakon dugog vaganja Muslim pogađa drugi puta nakon isključenja Buhe. Mladostašima se ponovo 'tresu' ruke, a njihovu je tehničku pogrešku u fazi napada propustio iskoristiti Xavi Garcia. U 14. minuti Burić prvo propušta kazniti isključenje Pavičića, potom i Muslimov udarac ostaje u zagrebačkom bloku. No, Mladost ništa nije mogla napraviti u fazi napada. Na Vukičeviću su se izmjenjivali bekovi Primorja, malo ga je čuvao Burić, malo Buljubašić, a Sukno je na drugoj strani nepogrešivo gađao. Do poluvremena je za 6:3 izmjenio golove s Dujom Živkovićem, rezultat je to koji je Primorju garantirao mirno drugo poluvrijeme.

Nastavak je otvoren vratnicom Radua nakon isključenja Milakovića uz dvije pogreške u napadima Zagrepčana koji nisu odavali želju, a još manje način za sustizanje vodstva Primorja. Prilika se ipak ukazala u 19. minuti kada Bašić zabija iz teške pozicije nakon Muslimovog isključenja za 6:4. Mladost je mogla dodatno zakomplicirati utakmicu nakon Elezovog promašaja i neiskorištenog igrača više, no Buljubašić presjeca loptu u napadu Mladosti nakon isključenja Sukna. Povratak na tri pogotka prednosti uslijedio je u 22. minuti pogotkom Petrovića iz igre, s lijeve Pavićeve stative u bliži kut. Time je bila značajno smanjena opasnost od povratka domaćina u utakmicu koja se nije dogodila ni po isključenju Marka Eleza. Učinak obje momčadi u igri s igračem više bio je ispod razine. Malo ga je na ulasku u posljednju minutu trećeg perioda popravio Buljubašić golom za 8:4 po isključenju Milakovića.

Primorje prvi put do vodstva od pet pogodaka dolazi u 25. minuti kada Radu zabija s dva metra na isključenje Pavičića što je ubrzo u istoj situaciji, kada je vani bio Burić, učinio Vukičević. Rezultatski, utakmica već dulji period nije bila neizvjesna, iako je novim Vukičevićevim pogotkom bilo 9:6. Taj je gol bio sporan, upitno je li lopta prešla zamišljenu gol-liniju. S klupe Primorja tvrdili su da nije, no gol je ipak priznat. Sve je sumnje oko pobjednika u 27. minuti odvagnuo Xavi Garcia svojim prvim pogotkom, bilo je 10:6 kroz veći dio četvrte četvrtine. Učinak Riječana podebljao je Petar Muslim nakon trećeg isključenja Pavičića, valjalo je samo pričekati posljednji zvuk sirene pa je riječko slavlje na bazenu uz Savu moglo početi.