Jadranska liga: Primorje odradilo pobjedu u Splitu, domaćin dugo držao priključak

Srijeda, 30. listopada 2013. 22:42 Napisao/la  Patrik Mršnik izvješćuje iz Splita

Utakmica 5. kola: POŠK - Primorje EB 6:21 (3:3, 1:5, 2:7, 0:6). Ostaje zapamćeno da je Primorje prvi puta ove sezone svom protivniku dopustilo da povede

Triglav Jadranska liga - 5. kolo

POŠK - PRIMORJE EB 6:21 (3:3, 1:5, 2:7, 0:6)

Bazeni Poljud, Split. Gledatelja 200.

Suci: Jakov Blašković i Mateo Jović (Dubrovnik).

OVK POŠK: Sarić (6 obrana), Ivišić, Prižmić 2, Knežević 1, Jerković 1, Delić, Franičević 1, Buha 1, Burić, Scherbl, Radilović, Pavlović, Podrug, Čikeš

PRIMORJE EB: Jelovina (3 obrane), Radu 5, Peroš 1, Krapić 4, De. Varga 1, Mudražija 1, Muslim 1, Petrović, Da. Varga 2, Obradović 4, Šetka 1, Rakovac, Čubranić (5 obrana), Buljubašić 1

Igrač više: POŠK 7 (2), Primorje EB 11 (7)

Riječki vaterpolisti uspješno su prešli i petu ovosezonsku prepreku, koja im je stajala na putu u Jadranskoj ligi. Razigravanje u Splitu protiv nekad slavnog POŠK-a je odrađeno, sada slijede velike stvari.

Prva će četvrtina kod kroničara vaterpolske igre ostati zapamćena kao ona u kojoj je Primorje prvi puta ove sezone svom protivniku dopustilo da povede. Zbilo se to u sedmoj minuti utakmice, kada Buha pogađa nakon lijepog proigravanja s pozicije sidruna za 3-2. Riječani su 'dizelaški' krenuli u susret, u svojevrsnom grču uspjeli su ipak privesti prvi period igre kraju u egalu. Nakon što se Cosmin Radu upisao u listu strijelaca, Denes Varga pogodio je dvije uzastopne grede, pa je gostujući kapetan Franičević izjednačio rezultat. Iz druge Denesove grede rodio se pogodak Buljubašića, koji je promakao pogledu vratara domaćih Sarića. U sljedećem riječkom napadu Radu nije uspio iskoristiti Obradovićev 'nabačaj' na dva metra, POŠK je poveo golom Buhe. Radu se iskupio za pogrešku zabivši za 3-3.

Riječi trenera gostiju Ivana Asića urodile su plodom budući da Primorje drugu četvrtinu dobiva 5-1 i u desetoj minuti susreta nakon pogotka Muslima igračem više. Do kraja poluvremena dva puta je zabio Obradović, jednom Radu i jednom Anđelo Šetka. Utakmica je tako od svoje desete minute poprimila uobičajene konture svake u kojima Riječani ne igraju s Jugom ili kakvim jačim europskim suparnikom.

Nerealno je bilo i očekivati da će mlada splitska momčad s dobro čuvanim 'sidrunom' Pavlovićem (bez gola!) moći parirati snažnom Primorju koje si može priuštiti i pokoju minutu u 'leru' kod utakmica takvoga tipa. Podatak o tome da su domaći bez postignutog pogotka bili u razdoblju od jedanaeste do dvadeset i prve minute susreta dovoljno govori o već opjevanoj snazi riječkih vaterpolista. Čim su u utakmicu ušli punim angažmanom, šansi za Splićane više nije bilo.

Drugo poluvrijeme u svom je stilu otvorio najagilniji Primorjaš Cosmin Radu. Navukao je na sebe dva POŠK-ova beka, maestralno se okrenuo i pogodio za 9-4. Kuriozitet je dakako, uz gostujuće vodstvo i prvi pogodak kojeg su braća Varga postigla. On je pao tek u 17. minuti kada Daniel provlači dalekometnu dijagonalu 'kroz uši' Sariću.

Cosmin Radu je potom mjesto na dva metra prepustio kapetanu Krapiću koji ugrađuje svoja dva zgoditka i povećava prednost, da bi potom Prižmić svojim drugim zgoditkom nakon jedanaest minuta igre smanjio na 12-5. Još je dva puta mrežu Splićana zatresao Paulo Obradović, a ionako malobrojna publika ponesena početnim pritiskom domaćina počela je napuštati poljudski bazen. Na koncu treće četvrtine svoj je pogodak postigao i Duje Peroš.

Do kraja susreta zabijali su samo riječki vaterpolisti. Na drugi Danielov pogodak pridodao mu se brat Denes, zabijali su Krapić dvaput, Radu, ali i Nino Mudražija, kojemu je to bio ovosezonski prvijenac.

Konačnih 21-6 realan je odnos snaga u vodi, nastavak utakmice ohrabruje uoči ogleda s Jugom (subota, 18 sati).