JADRANSKA LIGA

Primorje EB u finalu pobijedilo Jug!

Nedjelja, 14. travnja 2013. 18:30 Napisao/la  Ivan Milatić

Finale: Primorje EB - Jug CO 9:8 (3:1, 1:2, 2:3, 3:2). Sjajni Frano Vićan obranio je dva peterca

Jadranska liga, finale

PRIMORJE EB - JUG CO9:8 (3:1, 1:2, 2:3, 3:2)

PVC Mladost. Gledatelja: 1000.

Suci: Mario Brguljan (Kotor) i Boris Margeta (Kranj)

Delegati: Robert Jambrović (Zagreb), Milovan Rajević (Kotor)

PRIMORJE EB: Vićan (4+2 obrana), Obradović 2, Paškvalin, Krapić, De. Varga, Sukno 2 , Muslim 1, Jelača, Da. Varga, Barać 1, Šetka 1, Garcia 2, K rižanec, Buljubašić.

JUG CO: Bijač (6 obrana), Vranješ, Bošković, Janović, Joković, Azevedo 1, Marković 1, Bušlje 2, Karać, Dobud,Ivović 2, Macan 2, Nižić, Pavlović.

Igrač više Primorje EB 9 (5) Jug CO10 (3)

Peterci Primorje EB Jug CO 2 (0)

Tri osobne pogreške Bošković (JUG CO 21'), Krapić (Primorje EB 26').

Frano Vićan najbolji igrač Final Foura
Legendarni vratar Frano Vićan proglašen je najboljim igračem završnog turnira. Teško je bilo odabrati onima koji su birali, ali presudile su obrane peteraca u finalu. Neka dubrovačka hobotnica čuva vrata Primorja što duže.

Vaterpolisti Primorja EB pobjednici su Triglav Jadranske vaterpolo lige. Nakon ogromne borbe Riječani su pobijedili dubrovački Jug 9:8. Najzaslužniji, uz cijelu momčad, bio je dubrovački "trio fantasticus" Frano Vićan imao je šest obrana, uz ključna dva peterca a Sandro Sukno i Paulo Obradović svaki sa po dva vrlo bitna pogotka još su jednom "naučili Riječane" kako se osvajaju trofeji.

Vaterpolisti Primorja EB od početka su pokazali tko je gazda na Savi. Kontrola igre u bazenu bila je impresivna "čiitanje igre" Juga bilo je dovedeno do savršenstva i Dubrovčani su djelovali nemoćno. Nakon tri minute i 44 sekunde igre svojima je najprije zabio Paulo Obradović realiziravši brzo brojčanu prednost Riječana u bazenu. Samo 63 sekunde kasnije izjednačio je Andro Bušlje iz prilične udaljenosti. Neodlučeno je bilo samo 19 sekundi kada je prekrasnim projektilom Anđelo Šetka vratio prednost na stranu Riječana za 2:1. Na minutu i sedam sekundi od kraja prvoga dijela igrača više realizirao je Petar Muslim i na prvi mali odmor otišlo se sa 3:1 za Primorje.

Kako je Zagreb postao Rijeka
Po tradiciji kada se za trofej igra u metropoli brojni navijači Primorja dolaze bodriti svoje ljubimce. Dva organizirana autobusa, desetak kombija i raznih drugih prijevoznih sredstava dovelo je tristotinjak bučnih navijača koji su trubama sirenama, bubnjevima i vlastitim grlima stvorili zaglušujuću buku, toliku da vaterpolisti na trenutke nisu čuli tijek vlastitih misli. Od ostalih viđenijih ljudi iz Rijeke je došao gradonačelnik Vojko Obersnel i predsjdnica Gradskog Vijeća Dorotea Pešić Bukovac a bio je tu i zamjenik ministra znanosti obrazovanja i sporta Petar Skansi.Bili su u Zagrebu i bivši i sadašnji vaterpolski izbornici Ratko Rudić i Ivica Tucak. Bio je na tribinama Mladosti i Zoran Mustur, legenda Primorja, otac i sin Zlatko i Dubravko Šimenc, Tomislav Paškvalin i brojni drugi.

Nakon minutu i 57 u drugoj dionici i drugi je Gospar zabio svojima. Sandro Sukno realizirao je igrača više i zaradio ovacije i skandiranje jer je na semaforu stajalo velikih 4:1, Tek iz treće prigode Jug je realizirao igrača više, a za 4:2 precizan je iz blizine bio Marko Macan nakon dvije minute i 27 sekundi u drugom dijelu igre. Nakon nejasnog isplivavanja Petra Muslima sam je na desnoj strani ostao Pavo Marković koji je nakon nekoliko vaganja poslao loptu iza Vićana i na veliki odmor otišlo se sa rezultatom 4:3 za Primorje i bilo je jasno da ništa nije niti blizu riješenja.

Prijelomni trenutak susreta dogodio se u 57 sekundi treće četvrtine kada je Frano Vićan obranio peterac Aleksandru Ivoviću i dao vjetar u leđa svojim suigračima. Nedugo potom kapetan Barać lobom je matirao Marka Bijača i Primorje je opet steklo dva pogotka prednosti. Na polovici igre u trećoj četvrtini Andro Bušlje svojim je drugim pogotkom smanjio na 5:4. Potom su Primorjaši propustili realizirati čak dva igrača više u bazenu. Jugaši su to vrlo iskusno kaznili. Najprije je Azevedo donio izjednačenje, a potom je Aleksandar Ivović donio prvu prednost Jugu na utakmici dvije minute i 13 sekundi prije kraja treće dionice. Nakon dugog napadačkog posta Primorju je pogodak bio jako potreban. Postigao ga je Javier Garcia, minutu  42 sekune prije kraja sa igračem više.

Mladi Marko Macan nakon minutu i 48 sekundi u posljednjoj četvrtini realizirao je lijepu akciju i pogodio Vićanov kut za 6:7. Nitio ovoga puta vodstvo Dubrovčana nije bilo dugoga vijeka. Točno 21 sekunda trebala je Sandru Suknu za drugi pogodak i novo izjednačenje, a onda je Javier Garcia vratio prednost Riječanima koju je tri minute i 32 prije kraja "podebljao"Paulo Obradović za velikih i lijepih 9:7. Ostale su dvije minute do kraja kada je Jug dobio drugi peterac. Izvođač je bio Maro Joković a ishod isti fantastični Frano Vićan održao je prednost. Ivović je 55 sekundi prije kraja smanjio na 9:8 no imao je Jug posljednjih  20 sekundi za napad.  Azevedo je izborio igrača više, ali je njegov udarac blokirao Ivan Buljubašić i riječka je fešta mogla je početi.