JADRANSKA LIGA VATERPOLISTA

Primorje EB slavilo u Gružu nakon 19 godina!

Četvrtak, 27. veljače 2014. 19:35 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Dubrovnika

Utakmica 17. kola: Jug CO - Primorje EB 6:13 (2:4, 3:4, 1:2, 0:3)

Triglav Jadranska liga - 17. kolo

JUG CO - PRIMORJE EB 6:13 (2:4, 3:4, 1:2, 0:3)

Plivalište u Gružu. Gledatelja 1.800. Suci: Dragan Štampalija (Šibenik) i Boris Margeta (Kranj). Delegat: Marijo Brguljan (Prčanj). Supervizor: Milivoj Bebić (Split)

JUG CO: Bijać (4 obrane), Vranješ 1, Bošković, Janović 1, Šutalo 1, Benić, Marković, Bušlje 2, Visković 1, Marelja, Macan, Nižić, Fatović.

PRIMORJE EB: Vićan (10 obrana), Radu 2, Peroš, Krapić, De. Varga 2, Mudražija, Muslim 1, Petrović, Da. Varga 3, Obradović 3, Šetka, Xavi Garcia 1, Jelovina, Buljubašić 1.

Igrač više: Jug CO 12 (5) Primorje EB 10 (6).

Peterci: Jug CO - (-) Primorje EB - (-)

Tri iskljućenja: Bušlje (31)

Devetanest godina trebalo je vaterpolistima Primorja da ostvare prvu pobjedu u Gružu, do sada ukletom mjestu s kojeg su se Riječani redovno vraćali pognutih glava. Ono što je vaterpolo klub Primorje Erste Banka učinilo u Dubrovniku spada u red najvećih klupskih pobjeda u povijesti, iako utakmica kao uzvrat nakon riječkog dvoboja na jesen nije imala rezultatsku važnost u bodovnom stanju. Uzalud Jugašima potpora gotovo dvije tisuće tihih navijača, uzalud plesači i DJ prije utakmice, Primorje je još jednom, maestralnom igrom pokazalo kako igra najbolja svjetska momčad.

Sve ono bitno dogodilo se u prvom poluvremenu, drugo je više bilo znak formalnosti i održavanja prednosti riječkih vaterpolista. Jedino vodstvo Jug je imao kod prvoga gola, 1:0 postavio je Bušlje nakon izvrsnog proigravanja na centarsku poziciju. Jedino je Bušlje mogao izaći na kraj s goropadnim gostima, Dobuda su sprječile vrlo brzo zarađene dvije osobne pogreške. I onda kreće Primorje. Muslim je izjednačio odmjerenim udarcem s lijevoga krila, bio je to jedan od šest riječkih golova s igračem više. Na polovici prve četvrtine Obradović realizira brzu kontru nakon jednog od brojnih Jugovih krivih dodavanja

Jugaši su djelovali, posebice u nastavku utakmice,  nekoordinirano, a primorjaši nisu to propuštali kažnjavati. Već je tada, na dvije minute do kraja prvog dijela Dobud zaradio drugu osobnu pogrešku, nije se mogao hrvati s Danielom Vargom koji ubrzo nakon toga postiže pogodak za vodstvo 1:3. Ostavili su ga samog bekovi dubrovačkog sastava, ovaj je opalio, proletjela je lopta pored Bijaća u gol. Jug smanjuje na 2:3 u vrlo sadržajnoj četvrtini u kojoj su Dubrovčani još donekle bili u egalu, Janović pogađa s igračem više, sumnjivo je bi li Jug pogodaio išta u igri kompletnog Primorja. Zbilo se to na trideset i tri sekunde od kraja prve dionice. Konačan rezultat prve četvrtine postavlja Daniel Varga, novim gromovitim udarcem s lijevog vanjskog, u trenucima križanja s Muslimom.

U drugom peridou susreta Primorjaši pogađaju gredu nakon što je Šetka, kao i u sva četiri navrata isplivao prvi napad. Tada Dubrovčani koriste blagu krizu gostiju i golom Vranješa dolaze na 4:5. Ništa nije mogao Vićan učiniti kod toga udarca, odmjereno i precizno pogodio je Jugov iskusnik. Već u sljedećoj akciji Riječana dogodilo se nešto zbog čega se cijelo gruško plivalište ustalo na noge. Udarac Denesa Varge ušao je u Bijaćev gol, ali zamalo, pa se dubrovačka publika nikako nije slagala s odlukom šibenskog arbitra Štampalije. Za kompenzaciju, van mora Petrović, a pogodak za 4:5 ponovno je djelo Bušlje, u preslici akcije prvoga dubrovačkog gola. Istini za volju, Jug je tada i izjednačio golom Viskovića, tada je izgledalo da su domaćini uhvatili konce i da su se počeli organiziranije braniti.

No tu je za Juga priči bio kraj. Sve što su napravili do kraja susreta je pogodak Šutala za 6:9, i to na individualnu kvalitetu, bez timskog upliva igrača sa strane. Primorjaši dižu ritam, stišću se u obrani i blokiraju sve prijentje domaćeg sastava. Izvrsno kreće braniti Vićan, a predstojalo je samo brojati golove Primorja. Do poluvremena bilo je 5:8, a zabijali su internacionalci; Xavi Garcia, Daniel Varga i Cosmin Radu. Domaći navijači nastavili su bodriti ponos grada podno Srđa i u drugom poluvremenu, nisu se poput navijača mađarskog Egera pozdravili sa svojim pulenima na poluvremenu, a nitko im ne bi zamjerio niti da su to učinili.

Primorje je u nastavku znalački, rezultatom 5:1 otpravilo Jug kući i moglo početi slaviti jedan od najvećih podviga riječkog sporta u Novoj godini. Buljubašić zabija za 5:9, pa potom i Radu s centra za 6:10, uoči zadnjih osam minuta. Denes Varga jednom i dvaput Obradović stavljaju najveći dragulj u krunu regularnog djela Jadranske lige vaterpolista. Ništa Jug nije mogao učiniti kako bi spriječio riječke pogotke, a kada bi im bilo dosuđeno isključenje, već bi, da su se mogli pojaviti pred Primorjem, pojavili s bijelom zastavom. Dubrovčani su se tješili da im je važniji ogled s Primorjem onaj u travnju u 9. kolu Lige prvaka, ali po viđenom u Dubrovniku, teško je vjerovati da će itko zaprijetiti ovakvom stroju kakvim raspolaže riječki trenerski dvojac Asić - Pezelj. Primorje je zaslužilo svo poštovanje, to je igra najbolje momčadi na sivjetu i poziv navijačima da već sljedećeg četvrtka pohode bazen na Kantridi kada u sklopu 18. kola dolazi splitski POŠK. Naklon do poda!