Subota, 02. studenog 2013. 19:47 Napisao/la  Patrik Mršnik

Utakmica 6. kola: Primorje EB - Jug CO 14:10 (4:3, 2:2, 2:1, 6:4)

Triglav Jadranska liga - 6. kolo

PRIMORJE EB - JUG CO 14:10 (4:3, 2:2, 2:1, 6:4)

Bazen Kantrida. Gledatelja 1200.

Suci: Boris Margeta (Kranj) i Dragan Štampalija (Šibenik). Delegat: Aleksandar Černi (Zagreb). Supervizor: Milivoj Bebić (Split)

PRIMORJE EB: Vičan (8 obrana), Radu 1, Peroš, Krapić, De. Varga 3 (1), Sukno 3, Muslim, Petrović, Da. Varga 1, Obradović 3, Šetka 1, Xavi Garcia 1, Jelovina, Buljubašić 1

JUG CO: Bijač (4 obrane), Vranješ, Bošković 1 (1), Janović 2 (1), Šutalo 1, Benić 1, Marković 1, Bušlje 1, Visković, Dobud 1, Marelja 1, Macan 1, Nižić, Goreta

Igrač više: Primorje EB 13 (10), Jug CO 14 (4)

Peterci: Primorje EB 1 (1), Jug CO 3 (2)

Tri isključenja: Višković (22), Macan (24), Petrović (28), Xavi Garcia (30), Buljubašić (31)

Vaterpolisti Primorja svladali su Jug u okviru šestoga kola Jadranske lige. Pred prepunim plivaliptem na Costabelli momčad Ivana Asića demonstirala je svoju vaterpolsku moć i zasluženo odnijela bodove iz prvog u nizu dvoboja s najljućim vaterpolskim rivalima.

Za prvi pogodak Riječanima je trebalo tek nešto manje od četrdeset sekudni susreta. Andro Bušlje morao je izvan igre zbog pre osobne pogreške, a prekrasnom dijagonalom Denes Varga zabija kroz Bijača za vodstvo. Frano Vičan dvaput je sačuvao svoja vrata u dva naredna dubrovačka napada, a jednom se nakon udarca Boškovića ispriječila stativa. Primorjaši su mogli povesti i 2-0, no Bijač je krajnjim naporima uspio zaustaviti udarac Obradovića. Dogodilo se potom ono sportski pravedno. Daniel Varga zaustavio je Janovića na nepropisan način te skrivio peterac kojeg u izjednačenje pretvara Miho Bošković.

Situacija s dva igrača više Primorje je zatekla na polovici prve četvrtine. Vani su bili Bošković i Dobud, vraćao se napadač u igru kada je Daniel Varga uposlio Obradovića. Dubrovčan u riječkim redovima dugo je 'cimao' da bi na kraju pogodio za novo vodstvo (2-1). Primorje se izvrsno branilo s igračem manje. Tek je pogodak Marka Macana iz pete minute prvi puta načeo domaće vaterpoliste u neravnopravnom omjeru snaga u bazenu. Podatak o tek jednom iskorištenom 'igraču više' iz tri prilike potvrđuje izniman rad bekova - Petrovića, Šetke, ali i polivalentnog i sveprisutnog Obradovića. Serija 'gol za gol' se nastavila i trećim iskorištenim igračem više u momčadi Primorja.

Sandro Sukno odvažio se na sebi svojstven udarac iz daljine i pogodio za 3-2. Isti je igrač prvi puta u posljednjoj minuti uvodne četvrtine i podebljao vodstvo Riječana. Drugo je isključenje dobio Marko Macan, Sukno se izvukao na lijevu stranu i 'žabicom' pogodio neobranjivo za Marka Bijača. Kanonadu pogodaka zaključio je Andro Bušlje pa ke lonačan rezultat prvog perioda bio 4-3. Uz odličnu igru u obrani vaterpolista Primorja važno je bilo znati da je gostujući vratar Bijač upisao tek jednu obranu. Nije to bila četvrtina za vratare, koliko za pucače u obje momčadi.

Jugaši su sprintom otvorili drugi period, i već nakon dvadeset sekundi proigravanjem za Dobuda poravnali na 4-4. Zaspala je bila riječka obrana na proigravanje Pave Markovića. Prvi neiskorišten igrač više dogodio se u sljedećem napadu kada Xavi pogađa stativu, dok u sljedećem napadu neprecizan biva Denes Varga. Nisu se Dubrovčani ni stigli uputiti prema vratima Frane Vičana, Petrović je ukrao loptu a u kontru su krenuli Sukno i strijelac pogotka za 4-3 Ivan Buljubašić. Bazen je eruptirao, a svoje su si žute kartone priskrbila gospoda s Jugove klupe. Uslijedili su promašaji s obje strane, da bi ponovno izjednačenje usljedilo na samoj polovici drugog perioda. Hrvoje Benić, jedan iz plejade nove Jugove garniture ostao je sam na čistini ispred Vičana i pogodio mu ispod ruku za 5-5.

Novu veliku obranu upisao je Frano Vičan u trenutku kada je Petrović zaradio drugo isključenje. Vičan je majstorskim potezom ruke skinuo Boškoviću udarac koji bi završio ispod grede. U nastravku napada drugu osobnu pogreško učinio je i Daniel Varga, faktor koji je uz Petroviča najvažnija karika u obrani Riječana. Sudački par Margeta - Štampalija minutu i pol prije kraja poluvremena dosudio je kontrafaul Pave Markovića na Danielu Vargi, nakon čega je Ante Visković ispred Bijačevog gola napravio drugu osobnu pogrešku. Svoju je minutu predaha iskoristio domaći strateg Asić, nakon koje je Xavi izvrsno prograo Obradovića na poziciji drugog centra za novo dovstvo domaćih (6-5). Poluvrijeme za vaterpolske sladokusce završeno je uzimanjem lopte Petrovića iz ruku Nikole Janovića.

Krimjeski feštari
 Na istočnoj strani tribine riječkoga bazena ponovno su se, po uzoru na dane finala Prvenstva, Kupa, ali i Jadranske lige protekle sezone okupili Krimejski feštari, grupica od pedesetak najvjernijih pristalica vaterpolista Primorja. Navijački dekor tako ni u ovom velikom derbiju nije izostao, kao niti pljesak novopečenim sportskim umirovljenicima, 'Ćiri' Kovačiću i Damiru Desnici. Bazen je bio dupkom pun, sa sve četiri strane. Na Primorjašima je tek bilo da svojom igrom u bazenu opravdaju ulogu favorita i da pred svojom publikom ponovno svladaju Dubrovčane

Svoje prve napade obje momčadi u nastavku nisu iskoristile, Jugašima nisu pomogla niti isključenja Sukna i Denesa Varge u dva vezana napada, kod Riječana do prilike nije mogao doći dobro čuvani Cosmin Radu. Bez gola se igralo dugo, atipično za derbi koji je u prvom dijelu obilovao prekrasnim pogocima. Nakon pet minuta igre u nastavku treće je isključenje u Jugovoj momčadi dobio Ante Visković, a Xaviju Garciji konačno je pošlo za rukom probiti Bijača za 7-5 i miran završetak treće dionice susreta. Izašla je Jugova obrana nešto dublje u prostor ispred Bijača i onemogućila iskorištavanje poklona upućenog Markovićevom loptom u bunar. Uslijedio je novi peterac kojeg je Xavi skrivio na Dobudu, no Marković niti to nije iskoristio. Iskazao se Vičan na vratima obranivši peterac nakon kojega Denes Varga s igračem više Primorje lansira na 8-5, rezultat kojeg je u posljednjem napadu smanjio Josip Šutalo.

Posljednjih osam minuta Riječani su otvorili svojim napadom i prekrasnom vaterpolskom simultankom. Prvo je isključenje zadobio Nikoa Janović, a Muslim, Sukno i realizator Radu izbezumili su Jugovu obranu za 9-6. Ključnu obranu upisao je Vičan u narednom napadu kada je ispred vrata skinuo pokušaj odbojkaškog smeča Nikši Dobudu. Raspad sistema gostiju iskoristio je Paulo Obradović svojim trećim zgoditkom za 'plus četiri'. Treće isključenje Petrovića i prvo Krapića, uz neopreznu situaciju u obrani dali su priliku Juri Marelji da postigne pogodak za 10-7, četiri i pol minute do kraja susreta. Posljednji čavao u lijes dubrovačke momčadi propustio je zabiti kapetan Ivan Krapić, pogodvši gredu u situaciji 'dva na jedan'.

Sve je kaznio Nikola Janović, za smanjenje na samo dva pogotka zaostatka. Opuštanje u domaćim redovima na sreću nije moglo biti kažnjeno, jer za 11-8 iz peterca pogađa Denes Varga. Za novu erupciju na Costabelli i povratak na 'plus četiri' zabio je Daniel Varga, bio je to šlag na tortu predivne vaterpolske večeri, injekcija za šestu prvenstvenu pobjedu i veliki kapital samopouzdanja, kako u nastavku prvenstva tako i uoči ogleda s Jugom u Dubrovniku. Do kraja susreta pogađali su Marković i Janović iz peterca s jedne, te Sandro Sukno i Anđelo Šetka za konačnih 14-10.