Hrvatski ronioci na dah bili su u Sibiru gdje su u najdubljem jezeru na svijetu postavili nove svjetske rekorde.
Ispod gotovo metar debelog ledenog pokrova jezera Baikal, u konkurenciji dvadesetak ronilaca koji su se pripremali za jedinstven i specifičan nastup, hrvatski reprezentativci Sanda Delija i Vitomir Maričić izborili su prva mjesta u disciplini FIMi s novim svjetskim rekordima.
Sanda Delija inače je zaronom od 98 metara u istoj disciplini u toplom moru postala svjetski rekorder, dok je u Sibiru bilo dovoljno 55 metara što govori dovoljno o tome koliko je različito i složeno ronjenje ispod leda.
Vitomir Maričić registrirao je zaron od 62 metra, također upola manji od osobnog najboljeg zarona na 124 metra kojim je postao viceprvak svijeta u disciplini FIM u standardnim morskim uvjetima.
- Ovo je bilo moje prvo iskustvo u dubini ispod leda, ali nadam se ne i zadnje, vidim i potencijal za puno dublje zarone, ako bi se mogli malo kvalitetnije pripremiti, što je samo po sebi izazov jer ovakvih uvjeta nema na puno mjesta na svijetu. Samo disanje na tim temperaturama je drugačije, a ronjenje dobiva novu dimenziju i sve vještine koje imamo moramo malo prilagoditi tom novom ambijentu. Većina natjecatelja zbog prilagodbe došla je puno ranije, mi nismo imali taj luksuz, ali smo pokušavali zimi roniti bez odijela u Jadranu i pripremati se na Kantridi u bazenu, rekla je Sanda Delija.
- Za mene je natjecanje bilo velik izazov, prvo je put od 30 plus sati i jet lag nešto što moramo uzeti u obzir, a onda smo u jednom zaronu morali se prilagoditi i otkriti što možemo na natjecanju koje je vrlo kratkog formata da bi uopće bilo moguće adekvatno osiguravati ronioce. Prvi dan na službenom treningu odradio sam 75 metara, međutim i završio u prehladi i temperaturi nakon toga, pa sam preskočio dan i odradio zadnji dan sa malo konzervativnijim pristupom i drugačijom opremom što je uvelike olakšalo sve, pa sam vrlo intrigiran doći ponovo i upoznati bolje te uvjete i pomaknuti ove rekorde dublje. Tijelo reagira potpuno drugačije na ovako hladnu vodu i svakako treba više pripreme za drugi put. Dosadašnje iskustvo ispod leda bilo je samo s rekordima u dalj, što je bilo daleko jednostavnije prenijeti iz bazena. Svaka čast organizatorima jer ovo nije lako izvesti. Iako je ovo i dalje sportski gledano revijalna disciplina, mislim da ima puno potencijala, komentirao je Vitomir Maričić.
Ronjenje na dah ispod leda u dubinu jedna je od najmanje isprobanih i istraženih sportskih disciplina.
Do sada su verifikacije rekorda ispod leda bile moguće samo prema Guinness i CMAS organizacijama, što nije nikada zaživjelo na profesionalnom nivou jer je ovisilo isključivo o pojedincima.
Freediving federation već nekoliko godina organizira natjecanja u ovoj ekstremnoj disciplini, a ove godine to je postalo službeno i organizirano je prvo službeno natjecanje u ronjenju, gdje su kao osnovni rekordi preuzeti svi dosadašnji službeni i neslužbeni rekordi ronjenja ispod leda.
U red prvih svjetskih rekordera uz Olgu Markinu i Alexeya Molchanova upisali su se i riječki ronioci Sanda Delija i Vitomir Maričić.