Strategija razvoja: Ako država plaća učitelja, zašto ne bi plaćala trenera koji radi s djecom

Utorak, 09. lipnja 2015. 13:29 Napisao  I. V.

 Izdvajanja za pet rukometnih dvorana idu u cijelosti iz sredstava sporta, a sportaši manje od 10 posto koriste istu infrastrukturu, kaže Barać


Strategija razvoja sporta je sintagma koja zvuči obećavajuće od osamostaljenja. Stručnjaci su proteklih dvadesetak godina pisali različite strategija kojima je zajedničko da nisu definirale konkretne smjernice. Tijekom javnih rasprava o prijedlogu novog Zakona o sportu protiv koga se zalažu sve sportske institucije, kao glavni protuargument upravo se navodi činjenica da država prvo mora odrediti strategiju, a tek onda zakonski okvir:

- Ono za što se zalaže cjelokupni hrvatski sport, HOO, Nacionalno vijeće, HPO, sportski savezi, nacionalni savezi, zajednice sportova te sve sportske udruge, stane u nekoliko rečenica, a to je definirati strateške sportove od nacionalnog interesa. Između ostalog treba uvesti kategorizaciju sportova i sportaša primjenjivu na HOO i lokalne samouprave, treba odrediti porezni tretman sporta, odnosno uvesti porezne olakšice. Napr., da 30 posto poreza na dobit može biti investirano u strateške sportove. Treba smanjiti PDV na kupovinu ulaznica za sportske priredbe, posebice ako znamo da PDV za kupovinu karata u kulturi uopće ne postoji. Treba osloboditi poreznih davanja saveze kada nagrađuju igrače za osvojene medalje na SP, EP i OI, isto bi trebalo primijeniti na nagrade HOO-a. Financiranje klupskih sportova mora biti vezano za strateški dokument, oporezivanjem kladionica i igara na sreću trebaju se namaknuti namjenska sredstva. U budžetske smjernice treba uvesti obvezu minimalnog izdvajanja za sport u iznosu ne manjem od 0,7 posto. Treba smanjiti porezna davanja na naknade, honorare i plaće, posebno igrača, ali i trenera, sudaca i ostalih aktera, treba uvesti kontrolu isplate igrača, klub ne može kupiti nove igrače dok nije platio aktivne. Treba izjednačiti statuse u sportu sa statusom u drugim društvenim djelatnostima. Ako država pokriva plaću i sve doprinose učitelja, zašto ne bi i trenera koji rade s djecom, kaže Samir Barać, član Povjerenstva za izradu strategije razvoja sporta.

Zanimljivo je da se predlagatelj izmjena novog zakona posebno bavi pretvaranjem udruga građana u dioničarska društva, a Povjerenstvo smatra da ni udruge nisu sretno rješenje:

- Sport treba izabaciti iz Zakona o udrugama! Treba se uvesti status Sportskih društava i regulirati njihov status kroz Zakon o sportu. Isto tako treba jamčiti autonomiju unutarnjeg ustrojstva nacionalnih sportskih saveza i klubova. Status klubova treba se definirati kroz natjecateljski status sportaša, uz kategorije amater i profesionalac treba dodati vrhunski kategoriziran sportaš, smatra Barać.

Primjetan je nesrazmjer društvenog izdvajanja za sportsku infrastrukturu i sportske programe:

- Treba osloboditi dio novca za sport s budžetskih stavki izdvajanja za sportsku infrastrukturu. Konkretno, izdvajanja za pet rukometnih dvorana idu u cijelosti iz sredstava sporta, a sportaši manje od 10 posto koriste istu infrastrukturu. Sve ostalo koristi se za zabavu i kulturu, zaključuje Barać.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.